i5 8300H Stabil Çalışmıyor

İyi günler aynı sorunları bende yaşıyorum ama dediğiniz Turbo modu düşürme nereden ve nasıl düşürülür bu konuda bana yardımcı olabilir misinz.

Denetim masası, aramaya pil yaz, pil tasarrufuna gir, oradan gelişmiş ayarlar, CPU yani işlemci güç tüketimine gel %100 yazar orayı %99 yaparsan Turbo modu kapanır.

Hocam ısınma sorununu aynı özelliklere sahip (sadece ekran kartı 3GB) Acer laptopda yaşıyor idim. Intel xtu ile -150mV undervolt işlemi yaptım, soğutucu kullanmadan yaptığım testlerde maximum 75 derece gördüm. Güncel olarak CS GO oynuyorum, onda da sıcaklık 70 dereceyi geçmiyor. Tavsiyem iyi bir soğutucu alın. Bir de undervolt işlemini tekrar deneyin, bir yerde hata yapıyor olabilirsiniz.

merhaba kardesım sırf sana yardımcı olabılmek ıcın uyelık aldım herneyse sorununa cevap vermek ıstıyorum

ben yılmaz fransada yasıyorum gecen hafta hp pavıllıon gamıng 15 gtx 1060 lı bır laptop satın aldım. normal kullanımda bırsey fark etmedım fakat msı afterburner programı kullanarak ısı derecelerını takıp ettıgımde bazı ısınma sorunları fark ettım.suanda sana madde madde anlatacagım umarım ısıne yarar.

1: bılgısayarımla ılk oyun oynamaya basladıgımda cpu 95 gpu 70 cıvarlarındaydı kı benı dusunduren sadece cpu nun sacma sapan ısınmasıydı. ekran kartı sıcaklıgı gayet normaldı.
1:cvp : bıraz ayarlarda gezındıkten sonra bılgısayarın turbo boost modunda yanı 2:34 yerıne 3:49 hızında calıstıgını farkettım.onu normal moda aldım ve maxımum ıslemcı hızını %99 yaptım.suanda metro exudus ultra ayarlarda 55-70 fps alıyorum ve ıslemcı sıcaklıgı uzun kullanım sonucu en fazla 75 dereceye cıkıyor.

2: oyunda genellıkle fps drop sorunu yasamaya basladım.fps 70 den 10-50-70 seklınde droplanıyordu.kendımce cevaplar aramaya basladım.
2:cvp: maxımum ıslemcı hızını 99 yaptıgımı soylemıstım.bu sırada mınımum hızıda 5 olarak kayıtlıymıs.ıslemcı frekans dusurup cıkardıgı ıcın anı fps kayıpları yasıyordum.onuda 60 yaptım.yanı mınımum 60 maxımum 99 : ıslemcı yuksek performans modunda mın 60 max 99 hızında calısıyor.

sıcaklık degerlerı bosta 44-51 yuk altında 70-77 arasında kı bu yukten kastım metro exodus gıbı sıstem dusmanı bır oyunu full ayarlarda oynamaktan bahsedıyorum.maxımum ıslemcı hızını haddınden fazla dusurursen ıslemcı ısısı gozle gorulur sekılde duser lakın oyunlardakı performansıda bı o kadar dusecektır.

not : laptop sogutucusu kullanmıyorum.bılgısayarı aldıgım gun 2 yıl garantısı olmasına ragmen ıcını actım macunlarını degıstırdım.kullandıgım macun ıse artrıc mx-4 ( 7 euro gıbı bır fıyatı var. ) laptopun altına 2 tane ayak koydum altındakı hava aldıgı ızgarayı acık bıraktım oradan havayı alıp arka taraftan atıyor.senınde denemenı tavsıye ederım.

ıslemcı sıcaklıgın gercekten yuksek.bu sartlarda uzun sure oyun oynamanı yada zorlamanı tavsıye etmıyorum.soyledıklerımı denedıkten sonra sorununun cozulecegıne ınanıyorum.umarım yararlı olur.gorusmek uzere.ıyı forumlar

reis allah razı olsun
Denetim masası, aramaya pil yaz, pil tasarrufuna gir, oradan gelişmiş ayarlar, CPU yani işlemci güç tüketimine gel %100 yazar orayı %99 yaparsan Turbo modu kapanır.
sağolsun hocam allah senden de razı olsun

Hocam ısınma sorununu aynı özelliklere sahip (sadece ekran kartı 3GB) Acer laptopda yaşıyor idim. Intel xtu ile -150mV undervolt işlemi yaptım, soğutucu kullanmadan yaptığım testlerde maximum 75 derece gördüm. Güncel olarak CS GO oynuyorum, onda da sıcaklık 70 dereceyi geçmiyor. Tavsiyem iyi bir soğutucu alın. Bir de undervolt işlemini tekrar deneyin, bir yerde hata yapıyor olabilirsiniz.
Tekrar denemedim fakat birden fazla kez yükleyip baştan kurdum programı ve hep aynı şeyleri yaşadım. Fan istisnasız deli gibi çalışıyor en yüksek devirde.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı