i5-9300h çok ısınıyor

Nasıl benim ASUS vardı anakart da Boot etmiyor ASUS logosunda kalıyordu gönderdim bana sormadan direk garanti kapsamında anakart değiştirip göndermişlerdi.
Yanlislikla bu konuya yazdim da baska bi arkadas konusunda ana kartinin yandığını garantisi olmasina ragmen acerin ana kart yanmasinı garanti kapsamına almadığını söylemiş.

Sistem:
i5-9300h
GTX 1650.
8 GB RAM.

The Witcher 3 yüksek ayarlarda oynuyorum ve 90-99 derece arası gidip geliyor. Benchmarklar da 80-95 arası gidip geliyor. Normal mi sizce?

i5 9300h olan laptop kullandım. Dediğin değerleri kesinlikle görmedim. Muhtemelen laptop soğutucu performansı ya iyi değil ya temizliği bakımı ihmal etmiş olabilirsin. Laptop model nedir? Termal macununu kaliteli alıp tekrar yenile. İlk günlerde dereceler ne durumdaydı. Bunları cevaplarsan yardımcı olurum.
Sistem:
i5-9300h
GTX 1650.
8 GB RAM.

The Witcher 3 yüksek ayarlarda oynuyorum ve 90-99 derece arası gidip geliyor. Benchmarklar da 80-95 arası gidip geliyor. Normal mi sizce?

Dostum ayrıca ufak bir süngerimsi bir şey de olabilir onunla ön sağ sol şeklinde laptopu yerden yükselt rahat hava çeksin. En az 5 ile 10 derece fark ettiriyor. Ben bunu kullandığım şekilde i76700HQ oyunda işlemci 60 derece en fazla 65 derece görüyor. Bu yöntemi kullanmazsam 70 dereceyi en fazla görüyor. Bunu birkaç laptopta denedim %100 etkili. Termal macun kw değeri 10 üstü dene netice çok iyi olur.

Son düzenleme:
i5 9300h olan laptop kullandım. Dediğin değerleri kesinlikle görmedim. Muhtemelen laptop soğutucu performansı ya iyi değil ya temizliği bakımı ihmal etmiş olabilirsin. Laptop model nedir? Termal macununu kaliteli alıp tekrar yenile. İlk günlerde dereceler ne durumdaydı. Bunları cevaplarsan yardımcı olurum.

Dostum ayrıca ufak bir süngerimsi bir şey de olabilir onunla ön sağ sol şeklinde laptopu yerden yükselt rahat hava çeksin. En az 5 ile 10 derece fark ettiriyor. Ben bunu kullandığım şekilde i76700HQ oyunda işlemci 60 derece en fazla 65 derece görüyor. Bu yöntemi kullanmazsam 70 dereceyi en fazla görüyor. Bunu birkaç laptopta denedim %100 etkili. Termal macun kw değeri 10 üstü dene netice çok iyi olur.
Bilgisayar hafif eğik kullanmaya başladım altta boşluk olacak şekilde çok olmasada fark ediyor. Ama sizin değerlerde yine değil. 7 ay oldu ve kasayı açıp temizlik yapmadım ve termal macun yenilemesi yapmadım. Büyük ihtimal ondandır diye düşünüyorum. Undervolt yapmaya düşünüyorum ama cihaza zararı olur mu gibisinden şüphelerim var.

Bilgisayar hafif eğik kullanmaya başladım altta boşluk olacak şekilde çok olmasa da fark ediyor. Ama sizin değerlerde yine değil. 7 ay oldu ve kasayı açıp temizlik yapmadım ve termal macun yenilemesi yapmadım. Büyük ihtimal ondandır diye düşünüyorum. Undervolt yapmaya düşünüyorum ama cihaza zararı olur mu gibisinden şüphelerim var.

Sen geç kalmışsın bilgisayarı aç fanları vs komple temizle. Termal macunu mutlaka yenile gör farkı undervolt vs uğraşma niye performanstan ödün veriyorsun ki. Şu an kaç derece? Ayrıca sistemin optimize çalışmasıda etki eder. Şu linkteki rehberimi komple uygula hem performans hem optimize.

Undervolt yapmaya düşünüyorum ama cihaza zararı olur mu gibisinden şüphelerim var.
Üreticiler bu olayı artık fabrikada yapıyorlar ve 9.nesil işlemciye sahip olduğundan bunu evde sen de yapabileceğin için şanslısın.

Undervolt işlemi zararsızdır ve düşük sıcaklıkta cihazın daha performanslı çalışmasına olanak verir. Yanlış bir ayar yaptığında dahi bilgisayarı yeniden başlattığında her şey eski haline dönüyor, dolayısıyla çekinmeden yapmanı tavsiye ederim.

Termal bakımı mutlaka yapmalısın fakat bunu yaptıktan sonra dahi bilgisayarının 85 derece yerine 75 derecede çalışmasını istemez misin?

Üreticiler bu olayı artık fabrikada yapıyorlar ve 9.nesil işlemciye sahip olduğundan bunu evde sen de yapabileceğin için şanslısın.

Undervolt işlemi zararsızdır ve düşük sıcaklıkta cihazın daha performanslı çalışmasına olanak verir. Yanlış bir ayar yaptığında dahi bilgisayarı yeniden başlattığında her şey eski haline dönüyor, dolayısıyla çekinmeden yapmanı tavsiye ederim.

Termal bakımı mutlaka yapmalısın fakat bunu yaptıktan sonra dahi bilgisayarının 85 derece yerine 75 derecede çalışmasını istemez misin?

Hocam 10. Nesil i5 10300h da undervolt olmuyor

Hocam 10. Nesil i5 10300H'da Undervolt olmuyor.
Aynen, 10. nesilden itibaren Intel tarafından kısıtlama getirildi fakat bazı üreticiler, bazı modellerinde BIOS üzerinden veya programlar ile UV yapılmasına imkan sağlıyor.
Aynı şekilde 9. nesil işlemci kullanan bazı markalar ise BIOS güncellemesi ile kısıtlama getirdi ve kullanıcılar güncelleme yaptıklarına pişman oldu.

Hocam her ilacın bir yan etkisi olur. Bu bağlamda da bir sıkıntısı yoksa yaparım.
Sen geç kalmışsın bilgisayarı aç fanları vs komple temizle. Termal macunu mutlaka yenile gör farkı undervolt vs uğraşma niye performanstan ödün veriyorsun ki. Şu an kaç derece? Ayrıca sistemin optimize çalışmasıda etki eder. Şu linkteki rehberimi komple uygula hem perforans hem optimize.
Hocam bunların her hangi bir zararı olmaz değil mi?

Hocam her ilacın bir yan etkisi olur. Bu bağlamda da bir sıkıntısı yoksa yaparım.

Hocam bunların herhangi bir zararı olmaz değil mi?

Hayır tabii ki ben senelerce kullanıyorum. Serin ve yüksek performans. Sen şimdi oyunda aldığın FPS kaç kaydet bir kenara bu rehberi komple uygula sonra bak kaç FPS :)

Hayır tabii ki ben senelerce kullanıyorum. Serin ve yüksek performans. Sen şimdi oyunda aldığın FPS kaç kaydet bir kenara bu rehberi komple uygula sonra bak kaç FPS :)
Hocam bir de içini açıp temizlemek istiyorum ama daha önce hiç temizlediğim için parçalara zarar gelir diye korkuyorum. Sizce servise mi götüreyim yoksa yine de ben mi hem temizliğini ve termal macun değişikliğini yapayım?

Geri
Yukarı