i5 9300H Undervolt Rehberi

Undervolt neyse de benim işlemci oyunlarda 2.39 GHz'ye sabitleniyor. Buradan ya da başka yerden ayarlanabiliyor mu?
Disable turbo seçeneğini açtıysanız sabitler.
Undervolt neyse de benim işlemci oyunlarda 2.39 GHz'ye sabitleniyor. Buradan ya da başka yerden ayarlanabiliyor mu?

1607022011275.png

Bir de bunları yaparak dener misin?

@244012 BD Prochot'u kapatırsanız sistem limit sıcaklığa ulaştığında hız düşürmez. Eğer 105 dereceye ulaşırsa da kendini kapatır. Sistem sağlığı için pek önerilmez. Prochot değerini değiştirebilirsiniz.

@244012 BD Prochot'u kapatırsanız sistem limit sıcaklığa ulaştığında hız düşürmez. Eğer 105 dereceye ulaşırsa da kendini kapatır. Sistem sağlığı için pek önerilmez. Prochot değerini değiştirebilirsiniz.
Programda gösterilen sıcaklık değeri normalse 80 derecelerde falan geziyor. Sıkıntı olur mu? Değiştireceksem kaç yapmalıyım? Varsayılan ayarda açık kaldığı sürece oyunlarda drop oluyor ve FPS düşüyor.

BD PROCHOT değeri aslında bir sınır değeridir. Yani işlemciniz belirlenen sıcaklığa ulaştığında frekans düşürür, dolayısıyla oyunda aldığınız FPS düşer. Bunu işlemci sıcaklığını düşürmek için yapar. Eğer bu değer 80 dereceye falan ayarlıysa 90'a, çok zorlamak isterseniz 95'e çekilebilir. Ancak kaldırmanızı önermem. Direkt PROCHOT değeriyle alakalı bir performans düşmesi yaşıyorsanız, çözümü bunu kapatarak değil, undervolt yaparak, yeterli gelmezse bir nebze frekansları indirerek aramalısınız.

PROCHOT'u kapatmak şuna benziyor kısacası: Vücudunuzda bir enfeksiyon var. Dolayısıyla ateşiniz yükseliyor. Ancak siz çareyi enfeksiyonu gidermek ve bağışıklığınızı güçlendirmek yerine sadece ateş düşürücü kullanarak arıyorsunuz. Soğutma bloğunun ömrü için aşırı ısınmalardan kaçınmak gerekli.

BD PROCHOT değeri aslında bir sınır değeridir. Yani işlemciniz belirlenen sıcaklığa ulaştığında frekans düşürür, dolayısıyla oyunda aldığınız FPS düşer. Bunu işlemci sıcaklığını düşürmek için yapar. Eğer bu değer 80 dereceye falan ayarlıysa 90'a, çok zorlamak isterseniz 95'e çekilebilir. Ancak kaldırmanızı önermem. Direkt PROCHOT değeriyle alakalı bir performans düşmesi yaşıyorsanız, çözümü bunu kapatarak değil, undervolt yaparak, yeterli gelmezse bir nebze frekansları indirerek aramalısınız.

PROCHOT'u kapatmak şuna benziyor kısacası: Vücudunuzda bir enfeksiyon var. Dolayısıyla ateşiniz yükseliyor. Ancak siz çareyi enfeksiyonu gidermek ve bağışıklığınızı güçlendirmek yerine sadece ateş düşürücü kullanarak arıyorsunuz. Soğutma bloğunun ömrü için aşırı ısınmalardan kaçınmak gerekli.
İlginç olan programdaki değerler doğruysa sıcaklık da artmıyor ama kapayınca performans artıyor.

@retiredtechnpt hocam 1-2 ay önce yazdığım problemi ThrottleStop sayesinde çözdüm şu an XTU'dan undervolt yapmak istiyorum sizinle aynı model laptopa sahibiz en iyi voltaj ayarı nedir söyleyebilir misiniz.
Windows sürümüne göre de voltaj değerlerinin sistemden sisteme farklı etkiler yaratacağını düşünüyorum. Bilen varsa düzeltebilir
TS kullananların bu rehberi incelemesini şiddetle tavsiye ediyorum

TS Blog yazısı

Son düzenleme:
Undervolt islemi adi uzerinde islemcinin max cektigi voltaji azaltmaktir. Az voltaj donanima zarar vermez. Fiziksel bir soruna neden olmaz. Undervolt sadece duzgun yapilmaz ve rehberlerde verilen uyarilara uyulmaz ise mavi ekrana sebebiyet verir. Bu hata da pc'yi ac kapa duzelen bir hata.

Uzun vadede tam tersine yuksek voltaj oldurur. Dusuk voltaj ise yaradigi surece her zaman daha iyidir. Voltaj arttikca verdigi zarar da artar. Islemciye 0 ya da 0,1 volt versek bir sey olmaz ama 1milyon volt versek yakariz.

Uzun vadede diger donanimlara da zarari olmaz cunku islemci ve ekran karti gibi onemli ve hassas bilesenler akimi iceri almadan onun voltajini kendine gore ayarlar. Yani bir nevi ayri bir dunya da yasarlar. Undervolttaki tum ayarlar islemciyi etkiler. Diger elemanlara giden elektrigin ozelliklerinde bir degisim olmaz.
Hocam benim de sizlere bir sorum olucaktı bende Lenovo L340 15IRH 8gb 1650 modeli var sizin dediğiniz gibi bu undervolting işlemini cyberpunkta daha yüksek performans almak için uygulasam pek faydası olur mu ?

Geri
Yukarı