i5 9300H ve GTX 1660 Ti Max-Q laptop düşük kaynak kullanımı

Serhathan

Hectopat
Daha fazla  
HP marka bir dizüstü bilgisayar aldım, GTX 1660 Ti Max-Q ekran kartı, i5 9300H işlemci ve 16 GB çift slot RAM var ancak oyunlarda GPU kullanımı %50-80 arasında gidiyor tam performansda oynatmıyor. Ayrıca fark ettiğim diğer bir şey GPU sıcaklığı. En fazla 71 derece oluyor üstüne hiç çıkmıyor sanki bir limitleme varmış gibi. Üç gündür denemediğim şey kalmadı, overclock, undervolt, Afterburner, nvflash ile BIOS flashlamaya çalıştım ona da izin vermedi bilgisayar.
Darboğaz yok çünkü CPU da %80 ile çalışıyor en fazla gerçekten çok sinirlerimi bozdu bu olay. Tüm güç ayarlarını en yükseğe aldım yine de olmadı hani daha ne yapabilirim bilmiyorum bile ne engelliyor bunu kullanmamı anlamadım. Mesela oyunlarda nadir yerlerde GPU %95 civarı kullanıma çıkıyor sonra yine düşüyor sanki güç tasarrufu yapmak için bilgisayar kendini kısıyor gibi ancak hiçbir güç tasarrufuna izin vermedim. GPU-Z'den sıcaklık sınırına baktım minimum 75 derece, maksimum da 87 derece yazıyor ancak ben oyunlarda 75'i bile göremedim. O kadar parayla alıyorum ancak tam performansını kullanamıyorum çok sinir bozucu ne olur yardım edin bir çözümünü bulalım. FurMark üzerinden test yaptığımda GPU kullanımı sabit %96 oluyor ancak oyunlarda neden olmuyor bu çıldırmak üzereyim. Ekran görüntülerinde GPU ve CPU kullanımlarına dikkat.

ACOrigins_2019_10_28_12_00_05_215.jpgACOrigins_2019_10_28_12_00_15_852.jpgACOrigins_2019_10_28_12_00_22_375.jpgACOrigins_2019_10_28_12_01_09_250.jpgACOrigins_2019_10_28_12_05_58_139.jpgDishonored2_2019_10_28_12_14_04_862.jpgFurMark_2019_10_28_11_54_58_623.jpg

Bence besleyememesinin sebebi aşırı işlemci ısınması. Techpowerup sitesinin ThrottleStop uygulamasını yükleyerek voltaj düşürmenizi tavsiye ederim. Öte yandan Nvidia Geforce Experience da Whisper mode ya da FPS sınırlamasına yarayan ayarlar var; kontrol etmenizi tavsiye ederim. Bazı oyunlarda az darboğaz olabilir; AC Odyssey gibi.
Techpowerup'da Nvidia sürücü uygulamasını yükleyin.

Bence besleyememesinin sebebi aşırı işlemci ısınması. Techpowerup sitesinin ThrottleStop uygulamasını yükleyerek voltaj düşürmenizi tavsiye ederim. Öte yandan Nvidia Geforce Experience da Whisper mode ya da FPS sınırlamasına yarayan ayarlar var; kontrol etmenizi tavsiye ederim. Bazı oyunlarda az darboğaz olabilir; AC Odyssey gibi.
Techpowerup'da Nvidia sürücü uygulamasını yükleyin.

Geforce Experience'a bakmıştım ancak benzer bir ayar bulamadım bir de bahsettiğin sürücü uygulamasının tam ismi ne acaba?
Güncel. Yardım lütfen.
Güncel, yardım lütfen.

Son düzenleme:
GPU sıcaklıkları şuanlık kötü görünmüyor, CPU sıcaklığını da takip edin, eğer CPU veya GPU'da ısınma problemi varsa benim size tavsiyem fırsatınız varken laptopu iade edin, öbür türlü sürekli uğraşırsınız undervolt vb. şeylerle.

GPU sıcaklıkları şuanlık kötü görünmüyor, CPU sıcaklığını da takip edin, eğer CPU veya GPU'da ısınma problemi varsa benim size tavsiyem fırsatınız varken laptopu iade edin, öbür türlü sürekli uğraşırsınız undervolt vb. şeylerle.
Sürücüleri kaldırıp tekrar yüklemeyi denediniz mi? Ayrıca işlemciniz çok ama çok ısınıyor.

sorun aslında ısınamamasında gibi bir şey çünkü gpu sıcaklığı HİÇBİR ŞEKİLDE 70 dereceyi geçmiyor, böyle olunca da işlemci de ısınmıyor sanki önlem olarak güç kullanımını kısıtlıyorlar gibi yani ekran kartı eğer bir yerde %95 çalışacaksa ve orada ekran kartı 70 dereceyi geçecekse gücünü düşürüyor. DDU ile silip yeniden kurdum ama olmuyor olmuyor ne olursa olsun kullanamıyorum ekran kartımı

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı