i5-9300HF - GTX 1650 sistemde oyun oynarken GPU kullanımı düşüyor

İşletim sistemi
Windows 11
Öncelikle teşekkürler ilgilendiğiniz için bugün söylediklerinizi denerim teker teker.
Zaten V-Sync açık (G-Sync olmadığından) oynuyorum ve V-Sync'ten kaynaklı gecikmenin RTS oyunlarında rahatsız edici olmadığını biliyorum FPS oyunlarına göre, haklısınız.
Sadece GPU kullanımı sınırlaması olmasın diye V-Sync kapatmıştım sorunun kaynağını daha iyi anlamak açısından.
BIOS'u yakın zamanda el ile güncellemiştim Lenovo'nun sitesinden, Vantage'i kaldırmayı düşünüyordum zaten, GeForce Experience'ı kaldırırım video kaydı almıyorum.
Chrome'u kaldırıp Edge'e geçersem performansa olumlu yönde etkisi olur mu sizce?

Edge ve Chrome birbirine yakın performans veriyor. Microsoft'un tarayıcıyısı olduğundan bazı ekstra iyileştirmeler var. Mesela oyuna girince tarayıcının otomatik performans moduna geçmesi gibi. Chrome'da bu özellikleri Microsoft'un desteği ile yeni yeni eklemeye başladı. Ama Edge kadar kusursuz çalıştığını düşünmüyorum.

Chrome kullanmak yerine Edge daha mantıklı olacaktır. Ama oyun esnasında mümkünse simge durumuna küçültüp kullanın.

Tarayıcı ayarlarına ek olarak Ublock Origin ve h264ify uzantılarını kurmanızı öneririm.

Belleği 16 GB yaparsanız daha iyi olur.

İlk olarak Defender'dan kurtulun. Defender'in yüksek kaynak tüketimi dışında uygulamalara etki eden performans sorunları var. Kaspersky'nin yeni sürüm güncellemesine özel indirimi devam ediyor. Size 1 cihaz 2 yıllık lisans almanızı öneririm. Veya ücretsiz sürümünü de kurabilirsiniz.

Lenovo'nun gereksiz hizmet veya uygulamalarını kaldırın. Güncelleme vb. sitesinden el yordamı ile yapın. Hatta şu an BIOS ve diğer sürücü güncellemelerini kontrol edin.

Nvidia'nın gereksiz hizmetlerinden kurtulmak için bağlantıdaki yazılım ile sürücüyü yükleyin.

Bağlantıdan Hotfix sürücüsünü indirin. Bu sürücü sadece forumlarında yayınlanıyor ve en güncel sürücü.

Eki Görüntüle 1732239

Eki Görüntüle 1732247

Eki Görüntüle 1732246

Sürücüyü yüklerken önerilen ayarlar(Recommended) seçerek devam edin. Sonrasında uygulama Nvidia paketinden gerekli sürücüleri ayıklayacak. Şimdilik Hotfix sürücüsünü indrdiğimizden tüm sürücü paketini yükledik. Ama bu uygulama güncelleme yaparken, sürücü ve gerekli şeyleri indirdiğinden paket miktarını da düşürecek. Yani daha hızlı yükleme yapacak. Uygulama üzerinden direkt sürücüyü indirebiliyorsunuz. Sürücünün işi bitince de kaldırıyor. Yani ortalığı da dağıtmıyor.

En son olarak gösterdiğim ayarları açın ve devam edin. Sonra açılan ekrandan ''Install'' basarak sürücü yüklemeyi başlatın. Sürücüyü kurun ve bittikten sonra NvClenstall'ı kapatın.

Eki Görüntüle 1732249

Bu uygulamanın güncellemeleri otomatik kontrol eden bir ayarı var. O yüzden Nvidia GeForce Experience'yi kaldırın. Video kaydı almıyorsanı bu uygulama arka planda gereksiz kaynak tüketiyor.

Eki Görüntüle 1732241

Görseldeki öğeleri otomatik açılmasını kapatın. Steam'ı lazım olduğunda açarsınız.

Eki Görüntüle 1732234

Bağlantıda önerdiğim efekt ayarlarını uygulayın.

Chrome için önerdiğim ayarları uygulayabilirsiniz. Oyun oynarken Chrome'u çalıştırmanızı önermem.

Ayrıca dizüstü bilgisayarda oyunlarda V-Sync açmanızı öneririm. FPS oyunu olmadığından DOTA 2'de sorun çıkarmayacaktır. Sabit FPS hem ısınmayı azaltacak hem de oyunun daha istikrarlı çalışmasını sağlayacaktır.

Belleği 16 GB yaparsanız daha iyi olur.

İlk olarak Defender'dan kurtulun. Defender'in yüksek kaynak tüketimi dışında uygulamalara etki eden performans sorunları var. Kaspersky'nin yeni sürüm güncellemesine özel indirimi devam ediyor. Size 1 cihaz 2 yıllık lisans almanızı öneririm. Veya ücretsiz sürümünü de kurabilirsiniz.

Lenovo'nun gereksiz hizmet veya uygulamalarını kaldırın. Güncelleme vb. sitesinden el yordamı ile yapın. Hatta şu an BIOS ve diğer sürücü güncellemelerini kontrol edin.

Nvidia'nın gereksiz hizmetlerinden kurtulmak için bağlantıdaki yazılım ile sürücüyü yükleyin.

Bağlantıdan Hotfix sürücüsünü indirin. Bu sürücü sadece forumlarında yayınlanıyor ve en güncel sürücü.

Eki Görüntüle 1732239

Eki Görüntüle 1732247

Eki Görüntüle 1732246

Sürücüyü yüklerken önerilen ayarlar(Recommended) seçerek devam edin. Sonrasında uygulama Nvidia paketinden gerekli sürücüleri ayıklayacak. Şimdilik Hotfix sürücüsünü indrdiğimizden tüm sürücü paketini yükledik. Ama bu uygulama güncelleme yaparken, sürücü ve gerekli şeyleri indirdiğinden paket miktarını da düşürecek. Yani daha hızlı yükleme yapacak. Uygulama üzerinden direkt sürücüyü indirebiliyorsunuz. Sürücünün işi bitince de kaldırıyor. Yani ortalığı da dağıtmıyor.

En son olarak gösterdiğim ayarları açın ve devam edin. Sonra açılan ekrandan ''Install'' basarak sürücü yüklemeyi başlatın. Sürücüyü kurun ve bittikten sonra NvClenstall'ı kapatın.

Eki Görüntüle 1732249

Bu uygulamanın güncellemeleri otomatik kontrol eden bir ayarı var. O yüzden Nvidia GeForce Experience'yi kaldırın. Video kaydı almıyorsanı bu uygulama arka planda gereksiz kaynak tüketiyor.

Eki Görüntüle 1732241

Görseldeki öğeleri otomatik açılmasını kapatın. Steam'ı lazım olduğunda açarsınız.

Eki Görüntüle 1732234

Bağlantıda önerdiğim efekt ayarlarını uygulayın.

Chrome için önerdiğim ayarları uygulayabilirsiniz. Oyun oynarken Chrome'u çalıştırmanızı önermem.

Ayrıca dizüstü bilgisayarda oyunlarda V-Sync açmanızı öneririm. FPS oyunu olmadığından DOTA 2'de sorun çıkarmayacaktır. Sabit FPS hem ısınmayı azaltacak hem de oyunun daha istikrarlı çalışmasını sağlayacaktır.
Çoğu şeyi yaptım bir tek nvidia sürücüsü ve windows defender kaldı.
Windows Defender'ı tamamen mi kapatayım (Kayıt defterinden) yoksa uygulamadan devre dışı mı bırakayım?
NVCleanstall'ı indirmeden önce var olan grafik sürücüsünü kaldırmama gerek var mı yoksa kendisi otomatik olarak kaldırıyor mu?

Sürücüyü kaldırmanıza gerek yok. Sadece Nvidia GeForce Experience yazılımını kaldırın.

NvCleanstall'ı ve Hotfix sürücüsünü yükleyin. Gösterdiğim ayarlar ile kurulum yaparsanız sorun olmayacaktır. Ayrıca otomatik güncelleme ve NvCleanstall'ı sisteminize yükleyen ayarlara tıklayın.

Defender'i devre dışı bırakmak yerine alternatif bir yazılım kullanın. Yani güvenlikten tamamen vazgeçmeyin. Para verebilirim diyorsanız Kaspersky Standart satın alın. Şu anlık veremem diyorsan Kaspersky'nin ücretsiz sürümünü yükleyin.

Sürücüyü kaldırmanıza gerek yok. Sadece Nvidia GeForce Experience yazılımını kaldırın.

NvCleanstall'ı ve Hotfix sürücüsünü yükleyin. Gösterdiğim ayarlar ile kurulum yaparsanız sorun olmayacaktır. Ayrıca otomatik güncelleme ve NvCleanstall'ı sisteminize yükleyen ayarlara tıklayın.

Defender'i devre dışı bırakmak yerine alternatif bir yazılım kullanın. Yani güvenlikten tamamen vazgeçmeyin. Para verebilirim diyorsanız Kaspersky Standart satın alın. Şu anlık veremem diyorsan Kaspersky'nin ücretsiz sürümünü yükleyin.
Grafik sürücüsünü kurarken başarısız oldu eski sürücüyü kaldırıp yüklüyordu yeniden başlattı sonra hata verdi ne yapmamı önerirsiniz?
Hallettim.

Son düzenleme:
DDU yazılımı ile kaldırıp tekrar NvCleanstall ile sürücüyü kurun.

DDU yazılımı ile kaldırıp tekrar NvCleanstall ile sürücüyü kurun.
NvCleanstall'ı indirdim aynı zamanda hotfix sürücüsünü de yükledim yeniden başlattığı için hata vermişti sanırım tekrar deneyince oldu. Defender alternatifi olarak şimdilik ücretsiz Kaspersky sürümünü yükleyip deneyeceğim oyunda farklılığın olup olmadığını.

Denedim ve sonuç eskisine göre biraz daha iyi fakat ana problem hala devam ediyor ve bunun ancak ram yükseltmekle çözüleceğini düşünüyorum. Muhtemelen laptoptan hazır sisteme geçeceğim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı