i5 9400F işlemciye illa soğutucu almak zorunda mıyım?

Zaff

Centipat
Çarşamba günü i5 9400F ve MSI GTX1660 GAMING X ekran kartlı bir hazır sistem sipariş edeceğim. Intel'in stok soğutucusu pek yeterli gelmiyormuş, oyun oynarken falan bir süre sonra sorun olabiliyormuş. Stok soğutucu ile kullansam ne olur? Oynayacağım oyun Valorant, LOL falan olur ilk etapta. Soğutucu aldıktan sonra daha zorlayan oyunları oynamaya başlarım diye düşünüyorum. Şu anda soğutucu almak bayağı zorlayabilir beni.

İşlemciyi çok zorlayacak bir işlem yapmayacaksanız stok soğutucu yeterli gelir tabi ki. İntelin stok soğutucuları AMD kadar iyi değil evet ama soğutucu alınmadan intel işlemci kullanılmaz gibi bir şey de yok.

Rekabet şahlanınca iki taraf da işlemcileri çıkartırken iyice zorlamaya başladı. Orta segment işlemcilerde AMD için de Intel için de orta halli bir soğutucu almak iyi olur. Stok soğutucu, özellikle sıcak yerlerde yaşıyorsan üzebilir. AMD de Intel de masraftan kaçmak için ucu ucuna yetecek güçte stok soğutucu koyuyor ve ikisi de TDP oyunları yapıyor 🙂 Şahsen tam boost da 3600'ün 65W TDP olduğuna inanmıyorum.

Rekabet şahlanınca iki taraf da işlemcileri çıkartırken iyice zorlamaya başladı. Orta segment işlemcilerde AMD için de Intel içinde orta halli bir soğutucu almak iyi olur. Stok soğutucu, özellikle sıcak yerlerde yaşıyorsan üzebilir. AMD'de Intel'de masraftan kaçmak için ucu ucuna yetecek güçte stok soğutucu koyuyor ve ikisi de TDP oyunları yapıyor 🙂 şahsen tam Boost'da 3600'ün 65W TDP olduğuna inanmıyorum.

Ben normalde AMD düşünüyordum fakat i5'li ve 1660'lı tam bana göre bir hazır sistem bulunca her şey tersine döndü. Intel hakkında bildiğim şeyler bayağı sınırlı. Ben ortalama bir hava soğutma taksam bu sisteme 600W güç kaynağı yeterli olur mu? Çünkü Aerocool cylon 4 130Watt yiyormuş galiba tam anlam veremedim. Teknobiyotik'te söylüyor bunu, belki ben yanlış anlamış olabilirim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı