i5 9400F Sıcaklık Değerleri

34istanbul34

Decapat
İşlemcim oyunda (Gta 5) 83-84 derecelere kadar çıkıyor. Kasa yan kapak açık, 25 derece hava sıcaklığında Aida64 ile yaptığım stability testini paylaşıyorum. Sizce bu değerler normal mi? İşlemcimde arıza olabilir mi?
411104

İşlemcinizi stok soğutucuyla kullandığınızı varsayarak yazıyorum. İntel stok soğutucuları günü kurtarmak için varlar. Merak etmeyin işlemciniz 85 derecede yanmaz ama uzun vadede bu durum böyle giderse yüksek sıcaklık değerleri işlemcinizin ömrünü kısaltabilir. Yani eğer bütçe varsa bir an önce iyi bir hava soğutucu almaya bakın. Bütçe yoksa birkaç ay içinde de alınabilir.

Muhtemelen stok soğutucu kullanıyorsunuz ve kasanın hava akışı da kötü.

Durum böyleyse bu sıcaklarda GTA 5 gibi bir oyun için gayet normal.
Evet stok soğutucu kulanıyorum. Kasam Rampage Majesty. 3 önde, 1 arkada olmak üzere toplam 4 fan kendiliğinden geldi. Fanlanların hava üflemesi kötü. Ama yukarıdaki testi yaparken yan kapak açıktı ve odada hafif rüzgar da vardı.

İşlemcinizi stok soğutucuyla kullandığınızı varsayarak yazıyorum. İntel stok soğutucuları günü kurtarmak için varlar. Merak etmeyin işlemciniz 85 derecede yanmaz ama uzun vadede bu durum böyle giderse yüksek sıcaklık değerleri işlemcinizin ömrünü kısaltabilir. Yani eğer bütçe varsa bir an önce iyi bir hava soğutucu almaya bakın. Bütçe yoksa birkaç ay içinde de alınabilir.
Stok soğutucu kullanıyorum. Cool Master Hyper T4 almayı düşünüyorum. Anakart mATX ve 2 ram slotu var ikisi de dolu. Tereddütüm ramlardendolayı sıkıntı çıkar mi.
Sizin en büyük sorununuz stok soğutucu kullanmak. Yan kapağı açmanız pek fayda sağlamaz, hatta hava sirkülasyonunu bile olumsuz etkileyebilir.

Önceliğiniz CPU soğutucusunu değiştirmek olsun. Intel'in stok soğutucuları beş para etmez.
Kasanın egzoz fanına takmak için bu fanı sipariş ettim bugün. Kasa içerisindeki sıcak havayı dışarı atarsa belki sıcaklıklar düşer. Soğutucu olarak en çok hoşuma giden Dark Freezer X124 ama ölçülerinden sıkıntı çıkabilir diye hyper t4 alıcam sanırım.

Aynı işlemci bende var. Stok fan denemek için kullandım sevmedim sonra gittim 120mm fanlı küçük bir soğutucu buldum DeepCool Gammaxx 300 diye inanır mısın strest testine sokuyorum işlemci daha 60 derece nedir görmedi bilmiyor.

Son düzenleme:
Fanların çok iyi yada çok kötü olması değilde hava akımını iyi yapıyorsa sorun yok. Önde var ve arkada egzoz fanda var o kasada. Doğal olarak yeterli lakin CPU fan değişin. Baya faydasını görürsünüz.

Egzoz fanı mutlaka olsun. Her türlü faydasını görürsünüz.
Egzoz fan şuan da var ama üstünde gelen falan iyi değil pek o yüzden başka bir tane sipariş ettim
Fanların çok iyi yada çok kötü olması değilde hava akımını iyi yapıyorsa sorun yok. Önde var ve arkada egzoz fanda var o kasada. Doğal olarak yeterli lakin CPU fan değişin. Baya faydasını görürsünüz.
Cpu fan da inşallah değişicem . Şuan aklımda cool master hyper t4 var. Etkisi olur inşallah cpu fan alınca

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı