i5 9400F ve GTX 1660 Ti sistemde MSI Afterburner değerleri ve stuttering

Flawsome

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Yaklaşık 3 yıldır stuttering, FPS düşmesi problemleri yaşıyorum, 3 farklı bilgisayar denememe rağmen sorun asla çözülmüyor, şu an kullandığım sistem şöyle;
  • Intel Core i5 9400F.
  • MSI Z370A-PRO.
  • Gigabyte GeForce GTX 1660 Ti Windforce.
  • Adata SX6000 PRO 512 GB m.2.
  • Adata XPG Gammix D10 Dual 8x2 RAM.
  • Western digital Caviar Blue 1 TB.
  • FSP Hyper k 500 500W.
  • FSP wındale 3 CPU cooler.
  • Kolınk stronghold whıte kasa.
  • 3X bıtfenıx spectre kasa fanı.
Sistemim oynamak istediğim oyunlar için fazlasıyla yeterli ancak ben bu sorunu ne oynarsam oynayayım, hangi grafik ayarlarında oynarsam oynayayım yaşıyorum. Sorun için daha önce de konu açtım, 18 sayfa konu hakkında konuşmamıza rağmen sorun çözülmedi, okumak isteyenler için Link.
MSI Afterburner ile işlemcimin ve ekran kartımın değerlerini kontrol ederken birkaç şey buldum. Bulduklarımı SS olarak ekleyeceğim, lütfen bana yardım edin belki sorunu çözeriz. Belki bunlar sorunu anlamamıza ve çözmemize yardım edebilir. Lütfen format at, harddiske kurmayı dene, şu parçayı değiştir, RAM'leri test et vs. gibi önerilerde bulunmayın. Bunların hepsini denedim. Link olarak bıraktığım konumu okursanız göreceksiniz zaten.

cpu kullanımı.PNG

Öncelikle CPU kullanımını ekledim, CPU kullanımı oyun içinde gördüğünüz gibi dalga dalga. Maksimum %89 demiş ama ben %60'tan fazlasını görmedim. Belki Alt Tab yaparken Chrome vs geçişlerinde o değere ulaşmış olabilir.

ekran kartı güç kullanımı.PNG

Bu resimde ekran kartı güç kullanımını görüyoruz, bu % ne tam anlayamadım. %104 güç nasıl kullanıyor anlam veremedim. Ama dalgalanmayı görebilirsiniz.

fps droplar anındaki fpsler.PNG

G-SYNC enabled bir monitör kullanıyorum. Düşüşler küçük görünürüyor farkındayım, ancak ben o düşüş anlarında saniyelik takılmalar yaşıyorum. Fark ettiğiniz gibi çok fazla oluyor ve inanılmaz can sıkıcı.

ms bazında frametime.PNG

Bu da milisaniye bazında framerate, tam olarak ne işe yaradığını bilmiyorum ancak anladığım kadarıyla en çok 0'ın bulunması çok hayra alamet değil.

oyun anında cpu güç.PNG

Bu oyun anındaki CPU'nun kullandığı güç. 33 W gibi değerler çekiyor. Zaten çok yorulmadığı için bu normal "sanırım". Tam bilemiyorum.

tam bu noktada fps drop örnek.PNG

FPS düşmesi'un neden olduğunu anlamıyorum ancak ne zaman olduğunu anlayabiliyorum. Mesela mavi ile yuvarlak içine aldığımdaki düşüş bir FPS düşmesi anı. Ondan önce bir süre düzmüş de çok çok az düşüş varmış gibi görünüyor onlara aldanmayın, onlar da daha küçük FPS düşmesi demek sadece, ama sürekli oluyor.

yüzde bir fps.PNG

Bu @Recep Baltaş abimin son zamanlarda testlerde yer verdiği %1 FPS değeri. Genel anlamda 143 olan FPS değeri tak tuk yerlere çakılıyor.

binde bir fps.PNG

Bu da benim belalım. %0.1 FPS değeri. Bu da son zamanlarda Technopat testlerinde yer alan bir değer. Hatırladığım kadarıyla normal şartlarda 60 FPS aldığımız bir oyunda bunun 25-30'un altına düşmesi tehlike çanı demekti, ben 143 FPS alırken %0.1 değerim neredeyse sabit 9, o zaman benim sistemim için tehlike çanları değil bandosu çalıyor sanırım.

rivaturner değerleri.PNG

Bu da rivaturner değerleri. Yuzde yazan kısım sırayla %1 ve %0.1 FPS değerleri. 104 ve 23 yazdığına bakmayın, benchmark resetlemek için tuşa bastıktan 1 sn sonrası bu, zaten %1 değeri 60'lara, %0.1 değeri de 5-10 arası bir yere geliyor zamanla.

Arkadaşlar, değerli abilerim, lütfen ama lütfen bana yardım edin. 3 senedir bu sorunu yaşadığım için bilgisayarımdan hiçbir keyif alamıyorum. Oyun indiremiyorum, korkuyorum. O FPS Drop'u o indirdiğim oyunda da yaşarım diye tırsıyorum. Tamamen farklı 2 sistem ve 1 laptop aldım ancak hepsinde aynı sorun var, ne yaptıysam çözemedim. Artık bundan midem bulandı. Gerçekten aklımı yitirmek üzereyim. Bilgisayarda oyun oynayamıyorum. Lütfen bana yardım edin.

Bu işlemciyi kullanan her 10 kişiden 3Ü 4ü şikayetçi, yaşadığım memlekette 1660 Super ile yaşadığın sorunumu yaşadı bilmiyorum ama sorun yaşadığını söyleyip iade etmişti (işlemci aynı). Uzman birilerine mail atmanda fayda var. Çocuk aldığı bilgisayarcıya iade etti (kendi toplayıp kendi satıyor, esnaf).

Bu işlemciyi kullanan her 10 kişiden 3Ü 4ü şikayetçi, yaşadığım memlekette 1660 Super ile yaşadığın sorunumu yaşadı bilmiyorum ama sorun yaşadığını söyleyip iade etmişti (işlemci aynı). Uzman birilerine mail atmanda fayda var. Çocuk aldığı bilgisayarcıya iade etti (kendi toplayıp kendi satıyor, esnaf).
Hocam aynı sorunu Ryzen 5 2600, INTEL I5 7300HQ sistemlerde de yaşadım.

CPU kullanımının artması azalması( ben de senin gibi Max 60 i görüyorum ama afterburnera baktığımda 98 gözüküyordu) bende de oluyor ama sizdekk gibi bi takilma söz konusu değil onu soyleyebilirim sadece.
Benim şahsi fikrim 2-3 farklı cihazda da sorun varsa kesin bi sekilde donanım sorunun yok zaten isilarin da normal.

CPU kullanımının artması azalması( ben de senin gibi Max 60'i görüyorum ama afterburnera baktığımda 98 gözüküyordu) bende de oluyor ama sizdekk gibi bir takilma söz konusu değil onu soyleyebilirim sadece.
Benim şahsi fikrim 2-3 farklı cihazda da sorun varsa kesin bir sekilde donanım sorunun yok zaten isilarin da normal.

Ben de öyle düşünüyorum. Yazılımsal olma ihtimali de yok gibi bence, sadece Steam ve bir oyun indirerek denediğimde bile sorun yaşadım çünkü.
Ben de öyle düşünüyorum. Yazılımsal olma ihtimali de yok gibi bence, sadece Steam ve bir oyun indirerek denediğimde bile sorun yaşadım çünkü.

Güncelleme: Oyun açıkken bir yandan HWMonitor'ü de açık tuttum. Oyunda bir FPS düşmesi, stutter olduğu zaman hemen HWMonitor programındaki ekran kartının çektiği güç kısmına baktım. Normal kasma yokken 110-120 falan çekiyor, drop olduğunda 90'a, 85'e düşüyor. Sonra tekrar 110-120 Watt'a çıkıyor. Ekran kartı çektiği gücü saçma sapan çekiyor yani. Acaba UPS veya regülatör buna çözüm olur mu? Bir Allah'ın kulu yardım etsin yoksa haberlere çıkacağım bilgisayarini ilçe meydanında yakan deli diye...

Güncelleme: Oyun açıkken bir yandan HWMonitor'ü de açık tuttum. Oyunda bir FPS düşmesi, stutter olduğu zaman hemen HWMonitor programındaki ekran kartının çektiği güç kısmına baktım. Normal kasma yokken 110-120 falan çekiyor, drop olduğunda 90'a, 85'e düşüyor. Sonra tekrar 110-120 Watt'a çıkıyor. Ekran kartı çektiği gücü saçma sapan çekiyor yani. Acaba UPS veya regülatör buna çözüm olur mu? Bir Allah'ın kulu yardım etsin yoksa haberlere çıkacağım bilgisayarini ilçe meydanında yakan deli diye...
Arkadaşlar, abiler... Lütfen artık gerçekten tükendim bi yardım edin lütfen.

Son düzenleme:
Yüksek FPS almana rağmen oyun da akıcılığın mı gidiyor hocam? Kısacası bu mu sorun?

Akıcılık gidiyor ayrıca drop oluyor FPS'de. Şöyle anlatayım sorunu, bir film izliyorsunuz, birinin elinde kumanda var. 5 saniyede bir filmi durdurup tekrar başlatıyor gibi düşünün.
Galiba inceden inceden delirmeye başlıyorum... Kasayla konuşup ona küfür etmeye falan başladım artık, iyice sinirlerim bozuldu. Onlarca forum gezdim, ne bir çözüm bulabildim ne doğru düzgün bir öneri. Herkes format at vs. vs. Bu neymiş ya? Ya bir şey olur mavi ekran alırsın RAM'in bozulur vs. yenisini alırsın da, ben ne alsam ne yapsam çözülmüyor.
Akıcılık gidiyor ayrıca drop oluyor FPS'de. Şöyle anlatayım sorunu, bir film izliyorsunuz, birinin elinde kumanda var. 5 saniyede bir filmi durdurup tekrar başlatıyor gibi düşünün.
Galiba inceden inceden delirmeye başlıyorum... Kasayla konuşup ona küfür etmeye falan başladım artık, iyice sinirlerim bozuldu. Onlarca forum gezdim, ne bir çözüm bulabildim ne doğru düzgün bir öneri. Herkes format at vs. vs. Bu neymiş ya? Ya bir şey olur mavi ekran alırsın RAM'in bozulur vs. yenisini alırsın da, ben ne alsam ne yapsam çözülmüyor.
Güncelleme: Yabancı forumlarda USB 3.0 girişini anakarttan çıkararak sorunu çözdüklerini söyleyenler olmuş. Bunu denedim, ilk başta baya pürüzsüz geldi ama öyle değildi. Bir de şöyle bişey oldu, ekran kartı düşük ayarlarda 90-110 Watt güç çekerken, şimdi 40-45-50 çekiyor, sıcaklık 65'e kadar gelirken, şu an 40-45 orası da. Bir de voltaş 1.069 falan gibi bir şeydi, şimdi sabit 0.669V. Niye olabilir böyle bişey?
Güncelleme: Çok güvendiğim voltaj regülatörü çözümü de işe yaramadı. 3,5 sene oldu, 3.5...

Son düzenleme:

Geri
Yukarı