i5 9400F ve GTX 1660 Ti Stuttering Problemi

Flawsome

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, daha önce de bu konu hakkında birkaç konu açtım ancak bu sefer tüm hatlarıyla detaylandırmak istiyorum, daha önceki konularımda @Recep Baltaş @Ali Güngör gibi yıllardır takip ettiğim, teknoloji konusunda güvendiğim abilerim konularıma uğramadılar, o yönden şanssızlık oldu umarım bu sefer bana yardımcı olurlar.

Arkadaşlar ben 2017 yılında bir bilgisayar almıştım Monster Abra A5 V12.1, bu bilgisayarı bir buçuk yıl kadar bir süreyle sıkıntısız kullandım, bilgisayarı kullandığım son 3-4 ayda tek oynadığım oyun Black Desert Online'dı ve hiçbir problem yaşamamaktaydım. Sonra bir gün nedense FPS düşmeleri yaşamaya başladım, sırf bu yüzden oyundan soğudum, daha sonra anladığım şey ise bunun tüm oyunlarda olduğuydu, oysa daha önce böyle bir sorun yoktu. Neyse birkaç ay böyle geçtikten sonra ben bir masaüstü bilgisayar topladım Teknobiyotik sitesinden, bilgisayar şöyleydi;
  • Ryzen 5 2600
  • Palit GTX 1660 Ti Dual
  • Adata SX6000 PNP 256 GB SSD
  • Adata XPG GAMMIX 16 GB Dual RAM
  • 1TB Seagate HDD
  • 750W HIGHPOWER PSU
  • ASRock B450 PRO 4 Anakart
  • Dark N10 Pro Kasa
Bu sistemi 10 gün kadar kullandım ve fark ettim ki bu sistemde de aynı problemi yaşıyorum, bir çok çözüm denememe rağmen çözülmeyince iade ettim. Bu sefer INVENTUS'tan bir sistem topladım.

Sistem şöyle;
  • Intel Core i5 9400F
  • MSI Z370A-PRO
  • Gigabyte GeForce GTX 1660 Ti Windforce
  • Adata SX6000 PRO 512 GB M.2.
  • Adata XPG GAMMIX D10 Dual 8x2 RAM
  • WESTERN DIGITAL Caviar Blue 1 TB
  • FSP Hyper K 500 500W
  • FSP WINDALE 3 CPU COOLER
  • KOLINK STRONGHOLD WHITE KASA
  • 3X BITFENIX SPECTRE KASA FANI
Bu sistemin de tüm driverlarını, BIOS'unu vesaire güncelledikten sonra oyunları indirdim, hem HDD'de hem de SSD'de aynı oyunları denedim ancak sonuç aynı. Bunda da bir çok şey denememe rağmen Stuttering sorununu yaşıyorum ve bundan kurtulamayacağımı düşünmeye başladım. Neredeyse tamamen farklı 3 bilgisayar (1 laptop, 2 masaüstü) denememe rağmen çözüme ulaşamadım.Denemediğim ve çözüm önerisi olarak sunulan 3 şey kaldı;

• Akım korumalı priz kullanmak(Şu anki kullandığım 5'li prizim akım korumalı mı bilmiyorum)
  • 144 veya 75 Hz, G-Sync monitör kullanmak(Şu an BenQ GL2460 HDMI kullanıyorum)
  • Farklı bir internet ile denemek(Bunun işe yarayacağını hiç sanmıyorum tamamen modemi kapatsam da sorun devam ediyor).
Monitör değişiminden ümitliyim ancak emin olamıyorum, şu an onun için bütçem de yok.

Aşağıya oynadığım bazı oyunların %0.1 ve %1 'lik FPS'lerini vesaire SS'lerini yüklüyorum. Ona göre yorum yaparsanız sevinirim.

1.jpg

2.jpg

Şimdi fotoğraflarını yüklediğim oyunlar hakkında tek tek bilgi vermek istiyorum.

1. Black Desert Online; en çok sorun yaşadığım oyunlardan biri, söylediğim gibi en çok oyun oynadığım oyunken artık girmiyorum bile bu problem yüzünden
  2. The Witcher 3; Sorun yaşadığım başka bir oyun, ilginç bir şekilde oyuna ilk girdiğimde Aard büyüsünü vurduğum zaman FPS dibi görüp tekrar yükseliyor, daha sonra da ara ara yaşıyorum sorunu.
  3. League Of Legends; Oyun başladığında dakika 1 civarlarında hiç sekmeden illa ki 1 kere oluyor, daha sonra da oluyor ama çok hissetmiyorum LOL'de.
  4. ABZU; Eski laptopumda çok sorun yaşadığım bir oyundu, bu SS'i almak için bir 5-10 dakika kadar oynadım, çok ufak 1 drop dışında problem yaşamadım.
  5. Need for Speed Payback; Sorunu en az yaşadığım oyun, hatta neredeyse yaşamıyorum bile.
  6. PUBG Lite; Oyunda bir sorun açıkçası yaşamadım gibi, çok çok hafif neredeyse hissedilmeyen droplar oldu sadece.
  7. CS:GO; Biraz sorun yaşadığım bir oyun, görüntüdeki %0.1 değerinin 10 FPS olmasının sebebi öldüğüm an birden beni öldüren kişinin yüzüne zoom olması olduğunu düşünüyorum.
Daha bir çok oyun var ancak bunların yeterli olacağını düşündüm, oyunların hepsi orijinal, BIOS güncel, tüm driver uptade'leri yapıldı. Sorunu bir türlü çözemedim, sizlerden yardım bekliyorum.

Dosya Ekleri

• abzuburner4.png
    abzuburner4.png
    736,7 KB · Görüntüleme: 204
  • afterburner2.png
    afterburner2.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 167
  • afterburner3.png
    afterburner3.png
    1.006,8 KB · Görüntüleme: 157
  • CSGOBURNER.png
    CSGOBURNER.png
    220,3 KB · Görüntüleme: 164
  • nfsburner.png
    nfsburner.png
    947,2 KB · Görüntüleme: 173
  • 1.png
    1.png
    1,1 MB · Görüntüleme: 208
Son düzenleyen: Moderatör:
Senin durumunu çok iyi anlıyorum. Aynı sorunu bende yaşıyorum 3 bilgisayar degiştirdim ama hala stuttering sorunundan kurtulamadım. Artık elektrik altyapısından olabileceigini düşünüyorum.

Ne kadar doğru bilmiyorum ancak yabancı forumlarda bu sorunun Windows 10 kaynaklı olduğunu söyleyenler de var. Kasım ayında yeni bir güncelleme gelecekmiş, belki bir iyileştirme olur.

Ayrıca bu videoda da görüleceği üzere yüksek seviyedeki ekran kartlarında dahi %0.1 FPS değerleri tek hanelere düşebiliyor.

Ne kadar doğru bilmiyorum ancak yabancı forumlarda bu sorunun Windows 10 kaynaklı olduğunu söyleyenler de var. Kasım ayında yeni bir güncelleme gelecekmiş, belki bir iyileştirme olur.

Ayrıca bu videoda da görüleceği üzere yüksek seviyedeki ekran kartlarında dahi %0.1 FPS değerleri tek hanelere düşebiliyor.
Bende Windows 7 var ve aynı sorunlar var. Priz değiştirip kullandım ama sorun geçmedi. Yaptıklarım hafızayı boşaltmak, gereksiz masaüstü eşyaları tek dosyada toplamak gibi. Hala geçmedi.

Senin durumunu çok iyi anlıyorum. Aynı sorunu bende yaşıyorum 3 bilgisayar degiştirdim ama hala stuttering sorunundan kurtulamadım. Artık elektrik altyapısından olabileceigini düşünüyorum.
Peki sorunun bu olduğundan tam olarak nasıl emin olabiliriz? Sistemi bir arkadaşınızın vs. evinde denediniz mi ? Ben şu anlık bunu düşünüyorum. Ki sorun buysa çözümü nasıl olacak? Elektirik tesisatını baştan yeniletmek maliyetli olmaz mı ?
Başka bir prizde dener misin?
Yarın gün içinde deneyip tekrar düzenlerim mesajımı.

Peki sorunun bu olduğundan tam olarak nasıl emin olabiliriz? Sistemi bir arkadaşınızın vs. evinde denediniz mi ? Ben şu anlık bunu düşünüyorum. Ki sorun buysa çözümü nasıl olacak? Elektirik tesisatını baştan yeniletmek maliyetli olmaz mı ?

Yarın gün içinde deneyip tekrar düzenlerim mesajımı.
Bende yakın zamanda deniyecegim. Çukur gibi bi mahallede oturdugum için yan evlerde falan denemeyi gerek görmüyorum o yüzden düzgün bi altyapısı olan bi yerde deniyecegim

Geri
Yukarı