i5 9600K 95-100 derece arasında çalışıyor

Uğur78

Kilopat
Daha fazla  
i5 9600K işlemciye sahibim yaklaşık 4 yıldır sorunsuz kullanıyorum 1 ay kadar bilgisayarımı kullanmama rağmen bu sabah işlemci 95-100 arası derecelerde seyrediyor 4 yıldır da Cooler Master Master Liquid ML 240R RGB modelini kullanıyorum radyatör fanlarım sürekli %100 de çalışıyor sizce sorun ne olabilir format vs her şeyi denedim BIOS ekranı dahil ısınma sürekli devam ediyor.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    390,8 KB · Görüntüleme: 19
Hocam termal macun yenilemediyseniz gayet normal, bilgisayarınızı temizleyin birde kaliteli bir termal macun ile yenileme yapın ilk günkü haline dönecektir.

Pompa arızası olabilir. BIOS üzerinden pompa RPM değerine bakın. Paylaştığın görselde Pump Fan 0 RPM olarak gözükmekte.

Son düzenleme:
Hocam termal macun yenilemediyseniz gayet normal, bilgisayarınızı temizleyin bir de kaliteli bir termal macun ile yenileme yapın ilk günkü haline dönecektir.

Termal macun sıfır Cooler Master marka kasa tertemiz radyatör pırıl pırıl.

Pompa arızası olabilir. BIOS üzerinden pompa RPM değerine bakın. Paylaştığın görselde pump fan 0 RPM olarak gözükmekte.

Evet şimdi fark ettim bende ürünün garantisi de bitti sizce nasıl bir yol izlemeliyim veya tamiri mümkün müdür?

Pompa arızası olabilir. BIOS üzerinden pompa RPM değerine bakın. Paylaştığın görselde Pump Fan 0 RPM olarak gözükmekte.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-07-06 at 20.03.23.jpeg
    WhatsApp Image 2023-07-06 at 20.03.23.jpeg
    204,8 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
Termal macun sıfır Cooler Master marka kasa tertemiz radyatör pırıl pırıl.

Evet şimdi fark ettim bende ürünün garantisi de bitti sizce nasıl bir yol izlemeliyim veya tamiri mümkün müdür?
Öncelikle anakart üzerinde ki PUMP_FAN başlığını kontrol et. Pompa konektörünü CPU_FAN ya da SYS_FAN'a takarak çalışıp çalışmadığına bak.

Öncelikle anakart üzerinde ki pump_fan başlığını kontrol et. Pompa konektörünü CPU_FAN'ya da SYS_FAN'a takarak çalışıp çalışmadığına bak.

Hocam dediğini yaptım ve sorun düzeldi şu an 30 derece :) ama fanlardan biri çalışmıyor şu an bağlantısını söktüm anakart üstündeki 3 pinli bağlantı için ne yapmam gerekli sizce?

Hocam dediğini yaptım ve sorun düzeldi şu an 30 derece :) ama fanlardan biri çalışmıyor şu an bağlantısını söktüm anakart üstündeki 3 pinli bağlantı için ne yapmam gerekli sizce?
3 pinli dediğin kasa fanı sanırsam. Anakartta fan başlığı kalmadıysa ucuzundan fan hub satın alman iyi olur.

3 pinli dediğin kasa fanı sanırsam. Anakartta fan başlığı kalmadıysa ucuzundan fan hub satın alman iyi olur.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim şu an 2 fanda çalışıyor pompa da dahil radyatör fanını pump fana taktım şu an her şey sorunsuz ama neden böyle bir hatayla karşılaştım onu anlamış değilim.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim şu an 2 fanda çalışıyor pompa da dahil radyatör fanını pump fana taktım şu an her şey sorunsuz ama neden böyle bir hatayla karşılaştım onu anlamış değilim.
Pompa konektörü ve başlığı arasında temassızlık ya da güç sorunu olabilir, bende pek emin değilim açıkçası. CPU sıcaklık limitini de 90c olarak ayarlayın, herhangi bir soğutma sorunu olduğunda zarar görme ihtimali azalır.

Pompa konektörü ve başlığı arasında temassızlık ya da güç sorunu olabilir, bende pek emin değilim açıkçası. CPU sıcaklık limitini de 90C olarak ayarlayın, herhangi bir soğutma sorunu olduğunda zarar görme ihtimali azalır.

Evet sanırım bir uyuşmazlık var diğer tüm portlarda çalıştı pumpfan da radyatör fanını çalıştırdı garip biraz peki CPU limitini nereden ayarlayacağım?

Geri
Yukarı