i5 9600K Overclock Nasıl Yapılır ?

Peki hocam bu Game Boost özelliği ne oluyor ? Açıklarsanız sevinirim.
MSI'ın programları ve arayüzlerinden pek anlamam ama internette araştırdığıma göre yanılmıyorsam işlemciye otomatik olarak overclock yapan bir özellik. Kullanmanızı tavsiye etmem, işlemciye aşırı yüksek voltaj veriyormuş. BIOS'tan kendinizin herhangi bir değeri yanlış girmeden dikkatli bir şekilde işlemi halletmesi çok daha iyi olur.

Ayrıca 4.3 GHz için 1.3V verdiyseniz bu oldukça yüksek bir değer. 1.3V ile 4.9-5.0 GHz görür o işlemci yaklaşık olarak. Boşuna işlemcinin sıcaklığını arttırmaktan başka işe yaramaz. 4.3 GHz'in turbo frekans aralığında olduğunu düşünürsek 1.18V çok büyük ihtimalle yeterli gelecektir.
1.3V'da kaldığını pek sanmıyorum. En kötü senaryoya karşın 1.3V ile başlamasını, eğer stabilse frekans arttırmasını veya voltaj düşürmesini söylemiştim. Yine de biraz fazla, haklısın 😀. @suiti şuan kullandığın değerleri paylaşabilir misin?

Son düzenleme:
O işlemcinin tüm çekirdeklerde maksimum turbo frekansı zaten 4.3 GHz değil mi? Dolayısı ile overclock yapmış olmuyorsunuz. Ayrıca 4.3 GHz için 1.3V verdiyseniz bu oldukça yüksek bir değer. 1.3V ile 4.9-5.0 GHz görür o işlemci yaklaşık olarak. Boşuna işlemcinin sıcaklığını arttırmaktan başka işe yaramaz. 4.3 GHz'in turbo frekans aralığında olduğunu düşünürsek 1.18V çok büyük ihtimalle yeterli gelecektir. Stabiliteyi garanti altına almak için bir veya daha fazla saat stres testi yapabilirsiniz.

Ekleme: İnternette gördüğüm 9600K'ları inceledikten sonra bu işlemcilerin overclock esnasında istedikleri voltajların çok farklı olduğunu gördüm. Kimileri bu voltajda ve altında 5.1 GHz'e bile çıkarken bazıları da 4.8 GHz'i anca görebilmiş. Bu yüzden overclock yapmadan önce voltaj olayına daha dikkat edin. Ancak stok voltajlarda aşırı değişim olmayabilir.
Hocam çarpanı kaç yapmalıyım 4.4 Ghz için ?
1.3V'da kaldığını pek sanmıyorum. En kötü senaryoya karşın 1.3V ile başlamasını, eğer stabilse frekans arttırmasını veya voltaj düşürmesini söylemiştim. Yine de biraz fazla, haklısın 😀. @suiti şuan kullandığın değerleri paylaşabilir misin?

Hocam evde değilim ancak sabah atabilirim ama yanılmıyorsam 1.14v düşürmüştüm.

Muhteşem bir voltaj değeri. 4.4 GHz için 44 yapın. İsterseniz direk 4.6 veya 4.8 ile devam edebilirsiniz.
Hocam OC yaptıktan sonra sıcaklık değerlerinin artmasının normal olduğunu biliyorum fakat 4.7-4.8 Ghz yaparsam max kaç derece görmeyelim sıcaklık olarak ? ( Prime95 Small FFT testi için )

AB38B9FA-3955-4CFA-B1A6-0CA37B4A598D.jpeg
Durdurmasanız bile 100'e ulaşıp frekans düşürür. Stabil olup olmadığını anlayamazsın. Bu arada voltaj arttırmayı unutmayın.
Hocam çok yordum sizi ama 4.4 Ghz için şu bölümde ne yapmam gerek ? 3 tane Voltage bölümü olduğu için anlamadım. @Tolga Samet @ProBurak
Edit: Hocam şu an yaptım. 4.4 Ghz’de çalışıyor. Stres testini 1 buçuk saat yaptım. Maksimum 87 derece gördüm. 1.21 V verdim. @ProBurak @Tolga Samet

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 402922
Hocam çok yordum sizi ama 4.4 Ghz için şu bölümde ne yapmam gerek ? 3 tane Voltage bölümü olduğu için anlamadım. @Tolga Samet @ProBurak
Edit: Hocam şu an yaptım. 4.4 Ghz’de çalışıyor. Stres testini 1 buçuk saat yaptım. Maksimum 87 derece gördüm. 1.21 V verdim. @ProBurak @Tolga Samet
Herhangi bir crash almadıysanız problem yok demektir. İsterseniz voltajı düşürüp tekrar deneyebilirsiniz stabil mi diye. Yok böyle iyi derseniz size kalmış. Keyfini sürün.

Yeni konular

Geri
Yukarı