i5 9600K Overclock Nasıl Yapılır ?

Eki Görüntüle 402922
Hocam çok yordum sizi ama 4.4 GHz için şu bölümde ne yapmam gerek? 3 tane Voltage bölümü olduğu için anlamadım. @Tolga Samet @ProBurak
Orada değiştirmeniz gereken tek değer CPU Core Voltage olacak. Eğer stok frekanslarda 1.14V ile stabil bir şekilde çalıştığından emin olduysanız 4.4 GHZ için 1.16-1.17V değerlerini deneyebilirsiniz. Eğer mavi ekran çıkar veya crash yerse +0.01V vererek tekrar denersiniz.

Bana kalırsa 4.4 GHz için uğraşmaya hiç değmez. Aradaki performans farkını anlayamazsınız. Zaten işlemci Turbo Boost teknolojisi ile bütün çekirdeklerini 4.3 GHz'e kadar çıkartıyor.

Orada değiştirmeniz gereken tek değer CPU Core Voltage olacak. Eğer stok frekanslarda 1.14V ile stabil bir şekilde çalıştığından emin olduysanız 4.4 GHZ için 1.16-1.17V değerlerini deneyebilirsiniz. Eğer mavi ekran çıkar veya crash yerse +0.01V vererek tekrar denersiniz.

Bana kalırsa 4.4 GHz için uğraşmaya hiç değmez. Aradaki performans farkını anlayamazsınız. Zaten işlemci Turbo Boost teknolojisi ile bütün çekirdeklerini 4.3 GHz'e kadar çıkartıyor.
Şimdi siz böyle deyince hocam benim de yapmayasım geldi. Ama nasıl geri alıcam ? :D

Hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar. @ProBurak @Tolga Samet. 4.6 Ghz 1.19V düşürdüm. 2 saat Small FFT test yaptım max 88 derece gördüm. Benim için yeterli bu değer. Fakat 4.4 Ghz için 1.16-1.17 V dediğiniz için sanki bir şeyleri yanlış yaptım. Fakat 2 saat stabil çalıştıysa daha da üzmez diye düşünüyorum. Tekrardan her şey için teşekkürler. İyi bir değer yakaladım. :)

Hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar. @ProBurak @Tolga Samet. 4.6 GHz 1.19V düşürdüm. 2 saat Small FFT test yaptım max 88 derece gördüm. Benim için yeterli bu değer. Fakat 4.4 GHz için 1.16-1.17V dediğiniz için sanki bir şeyleri yanlış yaptım. Fakat 2 saat stabil çalıştıysa daha da üzmez diye düşünüyorum. Tekrardan her şey için teşekkürler. İyi bir değer yakaladım. :)
4.6 GHz için 1.19V çok iyi bir değer. Eğer Prime95'te 2 saat stabil kaldıysa çok büyük ihtimal stabildir. Battlefield V gibi işlemciyi zorlayan oyunları deneyerek veya başka stres testi programlarını (işlemciyi farklı yönlerden zorluyor diyorlar ama gerek var mı bilmiyorum.) kullanarak emin olabilirsiniz. Ya da zamana bırakıp herhangi bir stabilsizlik tespit ederseniz voltajı artırırsınız. Tabii bu dediklerim stabillikten kesin emin olmak için. Sizin işlemci büyük ihtimalle stabil zaten.

88 derece biraz fazla aslında ama işlemciyi bu kadar yüke sokacak durum pek olmayacağına göre sorun olmaz gibi. Yine de işlemciyi kullanan bir uygulama kullanırken sıcaklıkları kontrol edebilirsiniz.

4.4 GHz için dediğim o voltaj değerleri deneme amaçlı söylediğim değerler. Her işlemcinin overclock esnasında istediği voltaj farklı olduğu için tam bir değer söylemek çok doğru değil. Zaten o değerlerden daha düşük değerde stabil olmayacak diye bir şey yok, dediğim voltajı sadece overclocka başlangıç için denenebilecek bir voltaj olarak düşünebilirsiniz.

Konuyu hortlatmamı ve cahilliğimi maruz görün. i5 9600K zaten 4.60'a kadar kendiliğinden çıkabilen bir işlemci değil midir? Neden 4.1 gibi bir değer için OC'ye başvurulmuş bu senaryoda.

Geri
Yukarı