i5-9600K overclock nasıl yapılır?

Edwin

Kilopat
Yer
İzmit
Merhabalar arkadaşlar, ben başlıkta yazdığım işlemciyi kullanıyorum. Her yerde Intel ve Z serisi anakart aldıysanız overclock yapmadan kullanmak mantıksızdır yazıyor fakat daha önce tecrübe etmediğim bir konu olmadığı için size danışmak istedim. OC yaptığımda ne kadar performans artışı yaşarım? BIOS'tan hangi ayarları yapmam gerekiyor? Çoğu yerde işlemcim hakkında 1.35v değeri ile 5GHz'yi çok rahat görebileceği yazılmış. Siz ne tavsiye verirsiniz? Şimdiden herkese cevapları için teşekkür ederim. Sistemim: CPU: Intel Core i5 9600K 3.7GHz motherboard: MSI MAG Z390 Tomahawk RAM: G.Skill 16 GB (2x8GB) Trident Z Neo RGB 3600MHz CL18 GPU: MSI RX 5600 XT Gaming X Liquid cooler: Cooler Master Masterliquid ML240l V2 RGB case: Cooler Master Masterbox TD500 mesh white PSU: High Power 750W 80+ Gold performance gd

5 GHz'i rahatlıkla görürsünüz. Sıvı soğutmanız da var ve iyi bir model. Bence de sıvı soğutma ve OC destekli bir sistem toplamışken OC yapmak değil yapmamak mantıksız. Performans kaç MHz artırdığınızla doğru orantılı olarak artar.

Öncelikle bildiğim kadar size iletip daha sonra daha iyi bilen arkadaşlara sorayım.

VCore ve çarpanı arttır ufak ufak, sonra da stres testine sok. Mesela normalde VCore 1.2, çarpan da 40 ise VCore'u 1,25 yap çarpanı 45 yap ve kaydet. Sonra teste sok gibi. Bu basit yolu, onun dışında bir sürü ince ayar var çok anlamıyorsan bulaşma. Ben de bulaşmıyorum, bu dediğimi yapmak bile yeterli performans artışı sağlıyor.

Bir de her bileşene özel tabii bu durum. Ben internette izlediğim videoda 6700K, 4600'de 1,33V'de çalıştırdı. RAM'i de XMP yapmasına rağmen 1,35V verdi manuel olarak. Bendeki RAM XMP yapınca 1,2V oluyor otomatik olarak. Neden üzerine bir daha voltaj veriliyor? Zaten 1,2 yetiyor demek 2133 yerine 2666 olması için?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Teşekkür ederim.

5 GHz'i rahatlıkla görürsünüz. Sıvı soğutmanız da var ve iyi bir model. Bence de sıvı soğutma ve OC destekli bir sistem toplamışken OC yapmak değil yapmamak mantıksız. Performans kaç MHz artırdığınızla doğru orantılı olarak artar.
Kaç ile başlamalıyım? Youtube'da adam 1.35V ile 5Ghz başlayın diyor safezone'da kalmak için. Siz ne dersiniz?

Öncelikle bildiğim kadar size iletip daha sonra daha iyi bilen arkadaşlara sorayım. Vcore ve çarpanı arttır ufak ufak sonra stress testine sok. Mesela normalde vcore 1,2 ise çarpanda 40 ise vcore 1,25 yap çarpanı 45 yap kaydet çık teste sok gibi. BU basit yolu, onun dışında bir sürü ince ayar var çok anlamıyorsan bulaşma bende bulaşmıyorum bu dediğim yapmak bile yeterli performans artışı sağlıyor.

birde her bileşene özel tabi bu durum ben internette izlediğim videoda 6700k 4600 de 1,33 v de çalıştırdı ramide xmp yapmasına rağmen 1,35 v verdi manuel olarak. bende ki ram xmp yapınca 1,2v oluyor otomatik olarak neden üzerine bir daha voltaj veriliyor? zaten 1,2 yetiyor demek 2133 yerine 2666 olması için?
Anladım teşekkür ederim. İnce ayara girmeyeceğim o kadar anlamıyorum. RAM'ler otomatik olarak XMP'de kalsa sıkıntı yaratır mı?

Teşekkür ederim.

Kaç ile başlamalıyım? Youtube'da adam 1.35V ile 5Ghz başlayın diyor safezone'da kalmak için. Siz ne dersiniz?

Anladım teşekkür ederim. İnce ayara girmeyeceğim o kadar anlamıyorum. RAM'ler otomatik olarak XMP'de kalsa sıkıntı yaratır mı?
Videodaki gibi yaptım direkt, hiç bir sorun yaşamadım. İşlemcim boşta 47-48 derece.

Geri
Yukarı