i5 9600K sistem donuyor

Code25

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Diplomalı İşsiz
Merhaba arkadaşlar, sistemim ara sıra masaüstünde iken ( Chrome de dolaşırken, başlata basınca veya sağ altta Steam'e tıklayınca, kısaca eylem yapınca donuyor, fareyi hareket ettiremiyorum klavye vs de tepki vermiyor. Bu duruma girdiği zaman bazen kendisi siyah ekran oluyor reset atıyor, bazen öyle saatlerce kalıyor tepki vermiyor ben reset atmak zorunda kalıyorum. Oyun oynarken de ara ara aniden 165 FPS'lerden 30 40 FPS'ye düşüyor. 3 5 saniye geçtikten sonra toparlanıyor ama oyunda hiç reset atma veya donup kilitlenme olayı olmadı. Denemediğim şey kalmadı artık kafayı yemek üzereyim en son sistemi satacağım. Sistem özelliklerim şöyle.

*İşlemci i5 9600K.
*Anakart gigabyt Z390 auros Master rev 1.0 ( F11 BIOS'u yani güncel BIOS yüklü.
*Ekran kartı Zotac RTX 3050 8 GB 128bit ( güncel yazılım)
*2x16 32 GB Corsair RGB Pro 3200MHz DDR4 RAM.
*Samsung 980 M.2 SSD 500GB ( sistem kurulu )
*Wd SN350 960GB M.2 ( oyunları kurmuşum )
*Corsair RM650 tam modüler 80 Plus Gold sertifikalı Power Supply.

Yaptığım bazı çözüm yolları.

Şu an Windows 10 Pro kurulu. Temiz kurulum yaptım UEFI ile. Sorun Windows 10 dandır diye W11 Pro da yükledim sorun yine aynı.

RAM'leri Windows'un RAM testi ile çalıştırdım sorun çıkmadı.

RAM'lerin slotlarinda sorun vardır diye 2 ve 4. slottan çıkartıp 1.ve 3.slota taktım ( anakart kitapçığında da 1 ve 3 veya 2 ila 4 slot kullanılabilir yazıyor)

Anakart in üzerinde bulunan BIOS sıfırlama tuşuna basarak sıfırlama yaptım yine aynı.

XMP'yi kapatıp RAM'leri 3200MHz hıza sabitledim uzun bir süre reset atmadı mouse titreyerek hareket etti ama kilitlenme olmadı.

Sonuç yine aynı ara sıra kitlenip reset atıyor.

Anakartin üzerinde ki dijital panelde bazen ao kodu yazıyor, bazen 04 bazen de 25 yazıyor.

Yardımcı olan herkese minnettarım.
@-DarkS hocam benzer konuda yardımcı olmuşsunuz lütfen yardım eder misiniz banada.
@Recep Baltaş Hocam yardımcı olur musun lütfen 😟 Bilgisayarı Size bile gönderebilirim. O derece bunaldım.

Son düzenleme:
Performans kaybı olur evet ama abartılacak kadar değil Ekran Kartı değil İşlemci değil dediğim gibi çözülürse yavaş yavaş voltaj verip mhz ini arttırın nerede kasma başlarsa orada durun.
Voltaj falan ben anlamam o kadar ince ayardan. Direk ram seçeneklerinden basıyorum üstad. Şuan xmp açık bios temizleme tuşunu kullanarak temizledim yine yaparsa xmp yi kapatıp 3200mhz den 3000mhz ye çekeceğim yine yaparsa 2666 yaparım
Voltaj falan ben anlamam o kadar ince ayardan. Direk RAM seçeneklerinden basıyorum üstat. Şu an XMP açık BIOS temizleme tuşunu kullanarak temizledim yine yaparsa XMP'yi kapatıp 3200MHz'den 3000MHz'ye çekeceğim yine yaparsa 2666 yaparım

Bir de Windows güncellemeleri ile de alakalı olabilir mi?

Voltaj falan ben anlamam o kadar ince ayardan. Direk ram seçeneklerinden basıyorum üstad. Şuan xmp açık bios temizleme tuşunu kullanarak temizledim yine yaparsa xmp yi kapatıp 3200mhz den 3000mhz ye çekeceğim yine yaparsa 2666 yaparım

Bir de Windows güncellemeleri ile de alakalı olabilir mi?
Ayardan da olabilir Voltaj ince birşey değil işlemcinin kullanmasına izin verdiğin güç o arttıkça daha yüksek hızları destekler fakat daha çok ısınır ayarlardın olma ihtimali de yüksek.

Ayardan da olabilir Voltaj ince birşey değil işlemcinin kullanmasına izin verdiğin güç o arttıkça daha yüksek hızları destekler fakat daha çok ısınır ayarlardın olma ihtimali de yüksek.
Anladım. Benzer sorunu yaşayan çok amd ve intel fark etmeksizin acaba Windows mu yapıyor

Geri
Yukarı