i5 9600K sistem donuyor

Code25

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Diplomalı İşsiz
Merhaba arkadaşlar, sistemim ara sıra masaüstünde iken ( Chrome de dolaşırken, başlata basınca veya sağ altta Steam'e tıklayınca, kısaca eylem yapınca donuyor, fareyi hareket ettiremiyorum klavye vs de tepki vermiyor. Bu duruma girdiği zaman bazen kendisi siyah ekran oluyor reset atıyor, bazen öyle saatlerce kalıyor tepki vermiyor ben reset atmak zorunda kalıyorum. Oyun oynarken de ara ara aniden 165 FPS'lerden 30 40 FPS'ye düşüyor. 3 5 saniye geçtikten sonra toparlanıyor ama oyunda hiç reset atma veya donup kilitlenme olayı olmadı. Denemediğim şey kalmadı artık kafayı yemek üzereyim en son sistemi satacağım. Sistem özelliklerim şöyle.

*İşlemci i5 9600K.
*Anakart gigabyt Z390 auros Master rev 1.0 ( F11 BIOS'u yani güncel BIOS yüklü.
*Ekran kartı Zotac RTX 3050 8 GB 128bit ( güncel yazılım)
*2x16 32 GB Corsair RGB Pro 3200MHz DDR4 RAM.
*Samsung 980 M.2 SSD 500GB ( sistem kurulu )
*Wd SN350 960GB M.2 ( oyunları kurmuşum )
*Corsair RM650 tam modüler 80 Plus Gold sertifikalı Power Supply.

Yaptığım bazı çözüm yolları.

Şu an Windows 10 Pro kurulu. Temiz kurulum yaptım UEFI ile. Sorun Windows 10 dandır diye W11 Pro da yükledim sorun yine aynı.

RAM'leri Windows'un RAM testi ile çalıştırdım sorun çıkmadı.

RAM'lerin slotlarinda sorun vardır diye 2 ve 4. slottan çıkartıp 1.ve 3.slota taktım ( anakart kitapçığında da 1 ve 3 veya 2 ila 4 slot kullanılabilir yazıyor)

Anakart in üzerinde bulunan BIOS sıfırlama tuşuna basarak sıfırlama yaptım yine aynı.

XMP'yi kapatıp RAM'leri 3200MHz hıza sabitledim uzun bir süre reset atmadı mouse titreyerek hareket etti ama kilitlenme olmadı.

Sonuç yine aynı ara sıra kitlenip reset atıyor.

Anakartin üzerinde ki dijital panelde bazen ao kodu yazıyor, bazen 04 bazen de 25 yazıyor.

Yardımcı olan herkese minnettarım.
@-DarkS hocam benzer konuda yardımcı olmuşsunuz lütfen yardım eder misiniz banada.
@Recep Baltaş Hocam yardımcı olur musun lütfen 😟 Bilgisayarı Size bile gönderebilirim. O derece bunaldım.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar, sistemim ara sıra masaüstünde iken ( Chrome de dolaşırken, başlata basınca veya sağ altta Steam'e tıklayınca, kısaca eylem yapınca donuyor, fareyi hareket ettiremiyorum klavye vs de tepki vermiyor. Bu duruma girdiği zaman bazen kendisi siyah ekran oluyor reset atıyor, bazen öyle saatlerce kalıyor tepki vermiyor ben reset atmak zorunda kalıyorum. Oyun oynarken de ara ara aniden 165 FPS'lerden 30 40 FPS'ye düşüyor. 3 5 saniye geçtikten sonra toparlanıyor ama oyunda hiç reset atma veya donup kilitlenme olayı olmadı. Denemediğim şey kalmadı artık kafayı yemek üzereyim en son sistemi satacağım. Sistem özelliklerim şöyle.

*İşlemci i5 9600K.
*Anakart gigabyt Z390 auros Master rev 1.0 ( F11 BIOS'u yani güncel BIOS yüklü.
*Ekran kartı Zotac RTX 3050 8 GB 128bit ( güncel yazılım)
*2x16 32 GB Corsair RGB Pro 3200MHz DDR4 RAM.
*Samsung 980 M.2 SSD 500GB ( sistem kurulu )
*Wd SN350 960GB M.2 ( oyunları kurmuşum )
*Corsair RM650 tam modüler 80 Plus Gold sertifikalı Power Supply.

Yaptığım bazı çözüm yolları.

Şu an Windows 10 Pro kurulu. Temiz kurulum yaptım UEFI ile. Sorun Windows 10 dandır diye W11 Pro da yükledim sorun yine aynı.

RAM'leri Windows'un RAM testi ile çalıştırdım sorun çıkmadı.

RAM'lerin slotlarinda sorun vardır diye 2 ve 4. slottan çıkartıp 1.ve 3.slota taktım ( anakart kitapçığında da 1 ve 3 veya 2 ila 4 slot kullanılabilir yazıyor)

Anakart in üzerinde bulunan BIOS sıfırlama tuşuna basarak sıfırlama yaptım yine aynı.

XMP'yi kapatıp RAM'leri 3200MHz hıza sabitledim uzun bir süre reset atmadı mouse titreyerek hareket etti ama kilitlenme olmadı.

Sonuç yine aynı ara sıra kitlenip reset atıyor.

Anakartin üzerinde ki dijital panelde bazen ao kodu yazıyor, bazen 04 bazen de 25 yazıyor.

Yardımcı olan herkese minnettarım.
@-DarkS hocam benzer konuda yardımcı olmuşsunuz lütfen yardım eder misiniz banada.
@Recep Baltaş Hocam yardımcı olur musun lütfen 😟 Bilgisayarı Size bile gönderebilirim. O derece bunaldım.
Hocam parça uyumsuzluğu olabilir çünkü maalesef Parçaları kullanabilirsin fakar misal Ram pek iyi çalışamıyor o parçalar ile bende yaşadım fakat sorun nedir tam emin değilim parça uyumsuzluğu diye düşünüyorum ama.

Hocam parça uyumsuzluğu olabilir çünkü maalesef Parçaları kullanabilirsin fakar misal Ram pek iyi çalışamıyor o parçalar ile bende yaşadım fakat sorun nedir tam emin değilim parça uyumsuzluğu diye düşünüyorum ama.
Ram İntel uyumlu hocam. Parça uyumsuzluğu en azından ramde yoktur.
Yardım lütfen

Son düzenleme:
Hocam intel ile uyumlu olabilir fakat birbirleri ile pek iyi çalışamıyor olabilir intel bu konuda çöp fakat inanın aklımda başka bir çözüm yok maalesef.
İ5 9600K kendi sitesinde 2666mhz ram desteği yazıyor 3200 e çıkardığım için mi yapıyor acaba. kafayı yemek üzereyim. Benzer şikayetler amd işlemcilerinde de var, forumda okudum.

İ5 9600K kendi sitesinde 2666mhz ram desteği yazıyor 3200 e çıkardığım için mi yapıyor acaba. kafayı yemek üzereyim. Benzer şikayetler amd işlemcilerinde de var, forumda okudum.
Olma ihtimali var rami düşürüp deneyiniz voltajı da düşürün yani bios o direkt default yapıp deneyiniz
Benim amd işlemci ram 3533mhz de 3 gün çalıştı sonra sçma kasmalar oldu 3 günden sonra crash yemeye başladım deneyiniz bi default yapıp oynamayı.

De

Olma ihtimali var RAM'i düşürüp deneyiniz voltajı da düşürün yani BIOS o direkt default yapıp deneyiniz

Benim AMD işlemci RAM 3533MHz de 3 gün çalıştı sonra sçma kasmalar oldu 3 günden sonra crash yemeye başladım deneyiniz bir default yapıp oynamayı.

Default yapınca 2133MHz

Tamam siz deneyin onu başta Intel MHz değerleri hep düşüktür bu normal bir şey siz bu hızda ilen deneyiniz başta sorun gitmiş ise RAM'den oldugunu anlayabilirsiniz daha sonra yavaş yavaş arttırarak denersiniz bir daha.

Diyelim ki düşük frekans çözdü durumu. Bunun başka yöntemi yok mu? Düşük frekansta kullanmak ciddi performans kaybı olacaktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Diyelim ki düşük frekans çözdü durumu. Bunun başka yöntemi yok mu? Düşük frekansta kullanmak ciddi performans kaybı olacaktır.
Performans kaybı olur evet ama abartılacak kadar değil Ekran Kartı değil İşlemci değil dediğim gibi çözülürse yavaş yavaş voltaj verip mhz ini arttırın nerede kasma başlarsa orada durun.

Yeni konular

Geri
Yukarı