i5 9600K ve R7 2700X 1080P Performansı

EpicUp

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar i5 9600K'nın Ryzen 7 2700X, benim işlemcim'den tek çekirdek performansı olarak üstün olduğunu biliyoruz. RTX 2070 kartım var ve 1080P'de oynuyorum ve hemen hemen her oyunda ekran kartı kullanımım %60-70 aralığında. i59600K almış olsaydım ekran kartına binen yük artmış mı olacaktı? Tam anlayamadım. Biri özet geçebilir mi?

Dual 3200 mhz. Yani tek çekirdek performansı ekran kartına binen yükü mü arttırıyor ?
Tam olarak öyle değil ama öyle denebilir. Muhtemelen 2700X CPU'nun çekirdeklerinden biri %99 kullanıma ulaşıyor ve ekran kartının önüne geçiyor yani GPU'yu besleyemiyor.. 9600K'da bu durum öyle değil. Çekirdeklerinden biri %99'a ulaşırsa eğer zaten GPU'na denk tekli çekirdek performansı olduğu için GPU da %99'a ulaşacak. Bu dediklerimiz 1080P'de geçerli. 2K çözünürlükte kullanırsan 2700X ile 9600K farkı pek kalmaz.

Tam olarak öyle değil ama öyle denebilir. Muhtemelen 2700X CPU'nun çekirdeklerinden biri %99 kullanıma ulaşıyor ve ekran kartının önüne geçiyor yani GPU'yu besleyemiyor.. 9600K'da bu durum öyle değil. Çekirdeklerinden biri %99'a ulaşırsa eğer zaten GPU'na denk tekli çekirdek performansı olduğu için GPU da %99'a ulaşacak. Bu dediklerimiz 1080P'de geçerli. 2K çözünürlükte kullanırsan 2700X ile 9600K farkı pek kalmaz.
Değerlere baktığımda tüm çekirdekler aynı kullanımdaydı hemen hemen..

Olabildiğince kısa şekilde şöyle özetleyeyim. Oyun motoru eğer donanımı çok iyi kullanabiliyor ise yeterli güçte iki işlemci arasında çok güçlü ekran kartını kıyaslayalım.
2080Ti ekran kartımız olsun ve 1080P LOW grafik ayarlarını düşünelim;
9600K 4.8GHz basit bir overclock ile, 2700X'e nazaran ortalama %10-15 daha yüksek FPS verir ki bu fark daha bile yüksek olabilir. Burada size tavsiyem; mevcut ekran kartınız ve işlemciniz ile eğer öyleyse 144Hz 1080P monitörünüzde tatmin edici FPS değerleri alıyorsanız bir sorun yoktur. Bu söylediklerim 1080P için geçerli, RTX2070 kartı ile hemen her oyunda 9600K ile 2700X'e kıyasla daha fazla FPS alırsınız (şuan öyle en azından).

Witcher 3,Lol,Cs,Rust hepsinde aynı %40-60 arası
Witcher 3'de Ultra ayarlarda oynuyorsanız ekran kartı kullanımınızın %40-60 arasında olmasının imkanı yok o işlemci ile. LoL ve CS'de bu aralıkta olması oldukça normal zaten bu oyunlarda %99 GPU kullanımını görmek çok çok zor. Rust'da ise Ultra ayarlarda oynuyorsanız Witcher 3 gibi onun da %40-60 arası olması imkansız. Eğer öyleyse CPU yada GPU'nuzda bir sorun olma ihtimali yüksek. Afterburner değerlerini atabilir misiniz?

Witcher 3'de Ultra ayarlarda oynuyorsanız ekran kartı kullanımınızın %40-60 arasında olmasının imkanı yok o işlemci ile. LoL ve CS'de bu aralıkta olması oldukça normal zaten bu oyunlarda %99 GPU kullanımını görmek çok çok zor. Rust'da ise Ultra ayarlarda oynuyorsanız Witcher 3 gibi onun da %40-60 arası olması imkansız. Eğer öyleyse CPU yada GPU'nuzda bir sorun olma ihtimali yüksek. Afterburner değerlerini atabilir misiniz?
W3 'te %98 zaten. Rustta ise gerçekten %60-70 arası

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı