i5 9600K ve Ryzen 7 3700X oyun performansı farkı

muratakydn

Hectopat
Daha fazla  
3-4 ay önce AMD bir sistem topladım. Arkadaşım da Intel sistem topladı sistemleri aşağıda belirleteceğim. Intel sistem çok rahat bir şekilde her şey aynı iken PUBG'de 20 FPS fark atabiliyor. Sizce bu normal mi yoksa zamanla BIOS Update'leri falan Intel'i yakalar mı?

AMD sistem:

• MSI X570 Ace anakart
  • Ryzen 7 3700X işlemci
  • ASUS ROG RTX 2070 Super ekran kartı
  • 3600 MHz 2x8 RAM
  • 970 Evo M.2 SATA SSD

Intel sistem ise:
  • 1100 1200 liralık bir anakart model hatırlamıyorum.
  • 9600K işlemci
  • MSI RTX 2070 Gaming Z anakart
  • 3200MHz 2x8 RAM
  • 860 Evo SSD
AMD sistemin maliyeti 16 falan tuttu. Intel sistem 10K. Az bir fark değil insan üzülüyor bu yüzden sormak istedim :)

Yorum yapanlara şimdiden çok teşekkür ederim.

3-4 ay önce AMD bir sistem topladım. Arkadaşım da Intel sistem topladı sistemleri aşağıda belirleteceğim. Intel sistem çok rahat bir şekilde her şey aynı iken PUBG'de 20 FPS fark atabiliyor. Sizce bu normal mi yoksa zamanla BIOS Update'leri falan Intel'i yakalar mı?

AMD sistem:

• MSI X570 Ace anakart
  • Ryzen 7 3700X işlemci
  • ASUS ROG RTX 2070 Super ekran kartı
  • 3600 MHz 2x8 RAM
  • 970 Evo M.2 SATA SSD

Intel sistem ise:
  • 1100 1200 liralık bir anakart model hatırlamıyorum.
  • 9600K işlemci
  • MSI RTX 2070 Gaming Z anakart
  • 3200MHz 2x8 RAM
  • 860 Evo SSD
AMD sistemin maliyeti 16 falan tuttu. Intel sistem 10K. Az bir fark değil insan üzülüyor bu yüzden sormak istedim :)

Yorum yapanlara şimdiden çok teşekkür ederim.
Başka oyunlarda dener misiniz? PUBG optimizasyonu kötü olan bir oyun. Ayrıca RTX 2070 in 2070 SUPER e fark atması çok ilginç bir durum.

Yanlış Bilgilendirme
Büyük ihtimalle optimizasyon ile alakalı. AMD yoksa daha üstün GeekBench testlerinde.

Ayrıca render ve yayın yaparken AMD daha üstün gelecektir.

Bir de PUBG zaten online bir oyun, internetiniz de etki eder.

Başka oyunlarda durum nedir?

AMD sistemde SMT kapatarak bir miktar FPS artışı yakalayabilirsiniz. Belirttiğiniz durumda tahmin ediyorum ki GPU rolü yok ve sadece işlemci darboğazından kaynaklı bir FPS düşüklüğü var AMD sistemde. Yeni nesil oyunlarda veya optimizasyon özürlü olmayan oyunlarda kıyaslama yaparsanız GPU farkından ötürü Intel sistemin sizinkinden iyi olmadığını anlarsınız. CPU sömüren oyunların bazılarında Intel işlemcilerin tek çekirdek performansının yüksek olması sebebiyle FPS farkı oluşabiliyor. Sizin dediğiniz bu FPS farkı da tabi biliyoruz ki 60 - 40 = 20 gibi değil de 200 - 180 = 20 FPS gibi bir fark. Bu FPS değerlerinde aradaki 15-20 FPS çok büyük bir fark değil.

Arkadaşın sallamış bence ya da ayarlarınız aynı değil. Arkadaşınla bir de aynı anda 4-5 program açmayı dene bence. Render yapmayı da deneyebilirsin.
Render mı? Bu AMD renderda geçiyor diyenler 5ten fazla render yaptı mı çok merak ediyorum.
Adamın derdi FPS sen render yap diyorlar.

İki arkadaşa yanlış bilgilendirmeden dolayı ceza verilmiş. @Realivex bilgilendirme bile yapmadığı halde yanlış bilgilendirme olarak işaretlenmiş. Birinci arkadaşın internetiniz de etki eder kısmını yanlış olarak bulup ceza vermişsinizdir umarım. Yoksa maalesef bazı "Intel Fanboy'ları" moderatör olmuş Technopat Forum'da. Öyleyse çok acı bir durum, umarım düzeltilir bu yanlışlık.

FPS konusuna gelecek olursak henüz çıkalı 3 ay olmamış bir işlemci ile nasıl 3-4 ay önce bir sistem topladınız anlamadım. 2070 Super, 2070 ile kıyaslandığında 5-10 FPS önde. 3700X ise 9600K'dan geri kalır bir işlemci kesinlikle değil. PUBG testine baktığımızda aynı değerleri veriyor ikisi. 9600K çok az oyunda en fazla 3-4 FPS daha fazla verebiliyor. Başka oyunlarda da test eder misiniz rica etsem?

Son düzenleme:
Boşa yırtınmıyoruz oyun için tek çekirdek gücü oldukça önem arz ediyor diye. İş bilgisayarı alınıyorsa ya da yayın yapılacaksa AMD işlemciler iş görüyor fiyat/performans anlamında da fena değiller, çoklu çekirdek güçleri yüksek. Mimarisi gereği senkronizasyon anlamında başarılı işlemciler. Fakat oyun oynanacaksa o sistemde Intel Intel Intel. 10.Nesline girmiş bir mimarinin çekirdek gücüyle 3. neslini yeni görmüş bir mimarinin tekli çekirdek gücünü tartışmak dahi anlamsız hep söylüyorum. Yukarıda AMD seviciler kıvranıyor tabii ki. Oyun performansı düşük diyen adama "birde render yapın bakalım o zaman ne olacak." diyor. Kaç kişi render ya da yayın yapıyor Allahınız aşkına. 😀 Herkes Pewdiepie çünkü herkes yayın yapıyor bu yüzden(!) Geçmiş olsun hocam özetle. Kağıt üstünde gösterilen değerler farklı, oyun içi deneyim farklı. Amaç oyun ise yanlış bir karar almışsınız. Yok eğer iş bilgisayarınızda oyun oynamaya çalışırken böyle sonuçlar aldıysanız üzülmeye değer bir durum yok ortada.

9600K OC ile 3700X'i tek çekirdekte %15' geçtiği için oyunlarda daha iyi performans verir. Bu fark yazımla falan kapanmaz.
İşlemcinin oyun performansını belirleyen en önemli faktör tek çekirdek gücüdür, sonra optimizasyon gelir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı