i5 9600K ve Ryzen 7 3700X oyun performansı farkı

3-4 ay önce AMD bir sistem topladım. Arkadaşım da Intel sistem topladı sistemleri aşağıda belirleteceğim. Intel sistem çok rahat bir şekilde her şey aynı iken PUBG'de 20 FPS fark atabiliyor. Sizce bu normal mi yoksa zamanla BIOS Update'leri falan Intel'i yakalar mı?

AMD sistem:

• MSI X570 Ace anakart
  • Ryzen 7 3700X işlemci
  • ASUS ROG RTX 2070 Super ekran kartı
  • 3600 MHz 2x8 RAM
  • 970 Evo M.2 SATA SSD

Intel sistem ise:
  • 1100 1200 liralık bir anakart model hatırlamıyorum.
  • 9600K işlemci
  • MSI RTX 2070 Gaming Z anakart
  • 3200MHz 2x8 RAM
  • 860 Evo SSD
AMD sistemin maliyeti 16 falan tuttu. Intel sistem 10K. Az bir fark değil insan üzülüyor bu yüzden sormak istedim :)

Yorum yapanlara şimdiden çok teşekkür ederim.
Ryzen 7'nin rakibi i7'dir, i5 ile karşılaştırılamaz.

Adamlar hala "Şöyle yapsak olur mu? Böyle yapsak olur mu? " peşinde. Allah Allah ya inanılmaz abi. Tofaş ile Jaguar yarıştıran adamlardan zerre fark yok, ne vizyon anlamında ne de bilgi anlamında. Arkadaş adam güzel bir AMD işlemci almış arkadaşı Intel almış. Intel olan oyunda daha fazla FPS veriyor. Yazılımsal veya başka bir sıkıntı yok. Her şey olması gerektiği gibi. Daha neyin davasındasınız arkadaş siz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen 7 3700X vs i5 9600K
Buradaki benchmark karşılaştırmasına baktığımızda Ryzen 7 3700X'in 2912 tek çekirdek puanı aldığını görüyoruz. i5 9600K ise 2680 tek çekirdek puanına sahip. Çoklu çekirdek performansı açısından değerlendirmeye gerek yok.

FPS sıkıntısının optimizasyonla ilgili olabileceğini söyleyen arkadaşlara moderasyon ekibi yanlış bilgilendirme uyarısı vermiş. Konu ile ilgili net bilgileri varsa doğrusunu yazsalar da biz de öğrenmiş olsak.

Konu tek çekirdek performansı değil gibi görünüyor.

Son düzenleme:
Bu karşılaştırmayı başka oyunlarda yaparsanız Ryzen'in öne geçiceğini düşünüyorum çünkü PUBG Intel optimizasyonlu bir oyun. 3700X ilk çıktığında rakibi i7 9700K demiyor muyduk zaten? Ayrıca PUBG'yi yayın yaparak oynarsak da 3700X'in daha fazla FPS verceğini düşünüyorum. (Ryzen fanboy değilim)

3-4 ay önce AMD bir sistem topladım. Arkadaşım da Intel sistem topladı sistemleri aşağıda belirleteceğim. Intel sistem çok rahat bir şekilde her şey aynı iken PUBG'de 20 FPS fark atabiliyor. Sizce bu normal mi yoksa zamanla BIOS Update'leri falan Intel'i yakalar mı?

AMD sistem:

• MSI X570 Ace anakart
  • Ryzen 7 3700X işlemci
  • ASUS ROG RTX 2070 Super ekran kartı
  • 3600 MHz 2x8 RAM
  • 970 Evo M.2 SATA SSD

Intel sistem ise:
  • 1100 1200 liralık bir anakart model hatırlamıyorum.
  • 9600K işlemci
  • MSI RTX 2070 Gaming Z anakart
  • 3200MHz 2x8 RAM
  • 860 Evo SSD
AMD sistemin maliyeti 16 falan tuttu. Intel sistem 10K. Az bir fark değil insan üzülüyor bu yüzden sormak istedim :)

Yorum yapanlara şimdiden çok teşekkür ederim.
PUBG tamamen Intel optimizasyonlu bir oyun. Diğer oyunlarda sizin sisteminiz çok daha iyi bir performans sergiler.

İki işlemcinin tam olarak kullanım alanlari bir degil. Sadece oyun oynayacak adama Intel önermek mantıklı bunu kaç kere söylemek gerek anlamadım. Büyük ihtimal 9600k da overclock da var. Böylece oyun performansı daha fazla artıyor.
FPS den feragat edip diğer işlerde daha iyi işlemci sahibi olmak isteyenler ryzen alıyorlar zaten.

Ryzen 7 3700X vs i5 9600K
Buradaki Benchmark karşılaştırmasına baktığımızda Ryzen 7 3700X'in 2912 tek çekirdek puanı aldığını görüyoruz. i5 9600K ise 2680 tek çekirdek puanına sahip. Çoklu çekirdek performansı açısından değerlendirmeye gerek yok.

FPS sıkıntısının optimizasyonla ilgili olabileceğini söyleyen arkadaşlara moderasyon ekibi yanlış bilgilendirme uyarısı vermiş. Konu ile ilgili net bilgileri varsa doğrusunu yazsalar da biz de öğrenmiş olsak.

Konu tek çekirdek performansı değil gibi görünüyor.
Bu siteler bildiğim kadarıyla forumda yasak ve saçma sapan sitelerdir. Güvenmeyin bunlara.

En güvenilir Benchmark sitesi budur. 9600K OC vs 3700X OC'ye bakarsanız tek çekirdekte %11 9600K önde. Ayrıca bu ortalama bir değer fark daha da fazla açılabilir. 3700X'e OC yapmak çok daha zor bir iş.
Stok olarak ise tek çekirdek performansları aynı.

Arkadaşlar herkese yorumları için teşekkür ederim.

1. 3-4 ay önce nasıl topladın 3 ay oldu diyen arkadaşa geldiği gün aldım ankara vatana tek gelen 2070 superide ben aldım. Bu tarz boş muhabbet yapmaktansa sıkıntıyı konuşmayı tercih ederim.

2. Yayın işleriylede uğraşıyorum o yüzden intel yerine amd tercih ettim. Derdim sadece oyun olsa tabiki 9700 veya i9 falan düşünürdüm.

3. 2000 küsür verip ekran kartı aldım evet 1500 2000 civarı bir para harcayıp kastım soğutma da yaptım zaten ben stock performansta geçmek istiyorum oc ile uğraşıp geçmektense soğutma ile ilgili bir sıkıntım yok zaten.

4. Adamla her şeyimiz birebir aynı ayda alanda aynı şartlarda sürekli güncel fps paylaşıyoruz birbirimize sürekli 20 fps üstünde tabiki 150 ile 130 u kıyaslamak 40 ile 60 ı kıyaslamaktan daha küçük bir fark ama merak ettiğim için sordum bunu.

5. Ortak oynadığımız tek oyun oydu onda kıyaslayama yapabildik.

6. Harici programlar ile test yaptığımızda evet benimki daha yüksek çıkıyor ama oyunda bunu göremeyince istediğin kadar programla test et çok bir faydası olmuyor bence.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı