i5 9600KF vs R5 3600X

Anladım bende OC yapmam diye düşünüyorum ama ileride neler olur bilemedigimden halihazırda elimin altında olsun istiyorum yoksa bu tarz anakartlar daha cok işime gelir 700 TL gibi bir fark ortaya cıkıyor Z serisine göre 700 TL oradan kısıp ekran kartı alabilirim mesela :D
Neden Intel ve neden AMD açıklayın ona göre karar verin.

Intel işlemciler Knight online, Crysis gibi eski oyunlarda daha iyi performans veriyor. Güncel oyunlardan çok bu tarz oyunlar oynayacaksan Intel almalısın.

Güncel oyunları oynamak istersen veya yayın, render işleriyle de uğraşmak istersen AMD hem hız hem fiyat olarak çok daha iyi. 9600KF, Z390 anakart ve soğutucu parasına R7 3700X, B450 anakart ve Prism stok soğutucu kullanılabiliyor. Yani bu durumu İ5 vs R5 olarak düşünmemek gerek.

Amaç sadece oyun ise 9600KF önde, ekran kartınız 2080 Ti'da olsa 9600KF önde. Yalnız OC yaparsanız bu durum böyle en az 5.0 GHz'a çıkmanız lazım. OC yapmazsanız bu işlemciyi almanın hiçbir anlamı yok.

B serisi anakart ile 9600KF kullanmak mantıklı değil Z serisi anakart almanız lazım. İyi bir soğutucu da şart bu işlemci için bu sebeple en az 600 TL'de soğutucuya harcamanız lazım.

Bu kadar masrafa değer mi derseniz şu şartlarda değmez.

R5 3600X alıp artan paraya daha iyi bir ekran kartı alabilirsiniz.

O zaman ben ekran kartı alacagıma 9600K alıp ekran kartına verecegim parayada güzel bir sıvısogutma alırım zaten oynadıgım oyunların hiçbiri ekran kartı aşırı derece de istemiyor. Cok cok istese bile ilerleyen zamanlarda orta dereceli bir ekran kartı daha alırım oc yapacagım ama 5 e kadar cıkartabilirmiyim bilmiyorum 4.2 4.6 falan civarı olur herhalde

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı