i7 10700K mı yoksa R5 5600X mi?

Yang Mills

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Tokyo
Daha fazla  
Arkadaşlar ikisinde de 240mm sıvı soğutma var. Hangisi alınmalı?
Oyun, yayın ve render için.
R5 5600X daha iyi performans veriyor fakat 6/12 yapısı beni korkutuyor. Gelecekte çok yüksek kullanımlara çıkar diye. Şu anda yüksek kullanımlara çıkıyor belirli oyunlarda. R5 5600X daha ucuz ama bütçe sıkıntısı yok. Yıllarca değiştirmeyeceğim. i7 10700K alırsam ne gibi zararlarım olur?
FPS farkını biliyorum. Render çok az olacak. Çok zorlu renderlar değil.

R5 5600X daha iyi performans veriyor fakat 6/12 yapısı beni korkutuyor. Gelecekte çok yüksek kullanımlara çıkar diye. Şu anda yüksek kullanımlara çıkıyor belirli oyunlarda. R5 5600X daha ucuz ama bütçe sıkıntısı yok. Yıllarca değiştirmeyeceğim. i7 10700K alırsam ne gibi zararlarım olur?
R5 5600X öneririm.

5600X her türlü. Hem daha ucuz hem daha az güç tüketiyor hem daha güçlü. Yanlış hatırlamıyorsam 10900K'ya kafa tutan bir işlemci tekli çekirdekte.

5600X al. Fiyatı da uygun. 10700K'yı soğutman çok zor.
İlerde sıkıntı yaşar mıyım? 1080p RTX 3070 ile kullanırken çok yüksek kullanımlara çıkıyor. Bu sebepten drop girer mi? İ7 10700K 8/16 yapısıyla güven veriyor. Bu kadar para verdikten sonra drop girmesini kimse istemez çünkü.
R5 5600X öneririm.
Teşekkürler sebebi nedir acaba?
Benim bildiğim 5000 serisi çok önde. Yanlışım varsa düzeltin hocalarım.
FPS farkı biraz var.
Acil değilse biraz bekleyin. Diğer 5000 serisi işlemciler çıkınca fiyatı büyük oranda düşecek.
Maalesef.

Aynı soru işareti benim kafamda da mevcut. Konsollar bile 8 çekirdek yapısına geçmişken oyun şirketlerinin ileride 6 çekirdeğe özel optimizasyon çıkarıp çıkarmayacağından emin değilim.

5600X alın gelecekte zaten muhtemelen işlemcinin çoğu yükünü ekran kartı alacaktır pek geleceği düşünmeyin. 6 çekirdek kullanabilmek için bu gün geliştirilmeye başlansa anca bir 4-5 yılımız var. Oyun motorları ve grafik apilerinin bunun için tasarlanması gerekir. 0'dan bir grafik motoru tasarlamak çok kısa sürmüyor. Bir de apilerin de buna optimize olması ve bu işin yaygınlaşması gerekir. Çekirdek sayısı artınca da oyun geliştirme süresi artacaktır ve bu süre bayağı bir artacaktır. Bir de üstüne 2K çözünürlük falan yaygınlaşırsa 6 çekirdek kullanımı imkansız gibi bu kadar kısa sürede. Üstüne zaten dediğim gibi ekran kartlarına gelen yeni teknolojiler ve NVIDIA'nın kullanmayı düşündüğü AMD işlemcilerdeki chiplet mantığı ile işlemcilern yükü iyice azalacak.

İlerde sıkıntı yaşar mıyım? 1080p RTX 3070 ile kullanırken çok yüksek kullanımlara çıkıyor. Bu sebepten drop girer mi? İ7 10700K 8/16 yapısıyla güven veriyor. Bu kadar para verdikten sonra drop girmesini kimse istemez çünkü.

Teşekkürler sebebi nedir acaba?

FPS farkı biraz var.

Maalesef.
İntel soğutması zor bir işlemci. O yüzden R5 5600X öneriyorum. Hem AMD'nin yeni nesil işlemcileri daha ileriye dönük.

Yeni konular

Geri
Yukarı