i7 10700K ve RX 480 sistemde CPU sıcaklığı boşta 89 derece

sosyalci345

Kilopat
Herkese iyi akşamlar. Yeni bir sistem topladım. Yalnız ilk kurulum yaparken F1'e basmışım. Intel stock mode'da açılmış sistem. O an fark etmemiştim hızlı kurulum yaparken. sonrasında BIOS Update yaptım. Sonrasında tekrar BIOS'da girişte sordu. Ben de sistem yeni diye güvenip F3'e bastım. Bir reset attı. sonra CPU ısısı 89 dereceye çıktı. Fanlar %100'de dönüyor. İşlemci hızım 5.1GHz çıktı. İnternette bir şey de bulamadım. BIOS pilini çıkartıp BIOS'u sıfırlayıp F1 Intel stock modla giriş yaptım. şimdilik sadece CS:GO oynadım. 49 derece bir sıcaklık gördüm. Overclock yapan biri değilim ama F3 modda çalıştırmak için ne yapmam gerekiyor? Normal mi bu sıcaklık merak ettim. Bir de Ethernet girişim çalışmıyor kablo takılmasına rağmen. ASUS'un sayfasından driverları da eksiksiz indirdim. Sorun çözülmedi. anakartın Wi-Fi antenini kullanıyorum şimdilik. Soru içinde soru oldu ama durum böyle. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Sıcaklık değerleri boşta değil bios Ekranındayken aldığım değerler zaten işlemci sıcaklığından dolayı biostan ileri geçemedim Moderatör yanlış anlamış. Sorduğum şu f3 e bastıktan sonra başka yapmam gereken bir şey var mı ?
Sistem özellikleri:

i7 10700K işlemci
G.Skill 32 GB (2x16 GB) Trident Z DDR4 3600MHz CL16
ASUS ROG STRIX Z490-E GAMING anakart
ASUS STRIX-RX480-O8G-Gaming (bütçem olmadığı için şimdilik eski kartımı kullanıyorum)
ASUS ROG ryujın 240 sıvı soğutma
ASUS TUF Gaming GT501 white Edition kasa
Cooler Master Vanguard 750W 80Plus Gold Full modüler güç kaynağı
Samsung 1TB 970 Evo NVMe M.2 SSD

Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleme:
Biosu güncellemeden önce bütün sistem sürücülerini güncellemiştim
Tamam anladım. 2. dediğimi denedin mi. Bios u tekrar yükle. Usb bellek ile hangi sürümü yüklediysen. o da olmaz ise komple temiz kurulum yap. yani aklıma bir şey gelmiyor. Görmeden bir şey diyemem. (en sazından ben )
Umarım çözebilirsin. Geçmiş olsun...

edit: yazını tekrar okudum. bir yeri arlamışım. F3 mod istiyorsan sağlam bir sıvı soğutman olmalı. yani en azından 2 fanlı. eğer sıvı soğutmayla beraberken öyleyse overclock yapmaktan vaz geç.

Tamam anladım. 2. dediğimi denedin mi. Bios u tekrar yükle. Usb bellek ile hangi sürümü yüklediysen. o da olmaz ise komple temiz kurulum yap. yani aklıma bir şey gelmiyor. Görmeden bir şey diyemem. (en sazından ben )
Umarım çözebilirsin. Geçmiş olsun...
yeni bios da bu sıcaklık değerini gördüm. F3 e bastığımda yapmam gereken ne ayar var bilmiyorum cpu sıcaklığı yüksek olduğu için over temperature hatası verip biosa yönlendiriyor. Ordan sonra ne ayar yapacağımı bilemediğim için bios u sıfırladım

yeni bios da bu sıcaklık değerini gördüm. F3 e bastığımda yapmam gereken ne ayar var bilmiyorum cpu sıcaklığı yüksek olduğu için over temperature hatası verip biosa yönlendiriyor. Ordan sonra ne ayar yapacağımı bilemediğim için bios u sıfırladım
Ne tür soğutucu kullanmıyorsun. Klasik fanlı kullanıyorsan overclock yapma zaten zarar verirsin uzun süreli yüksek sıcaklıklarda. Yani illa yapıcam diyorsan bunlara bir bak. ama sadece oyun oynayacaksan zaten bir anlamıyor işlemciye overclock yapmanın zaten işlemcin çok güçlü.

Geri
Yukarı