i7-10750H oyunda hızı 0.78 GHz'e düşüyor

Initial

Yoctopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
SAMSUNG MZVLB512HBJQ-000H1
Herkese merhabalar ve iyi forumlar,

Yaklaşık 1.5 yıl önce HP Omen 15 DH1017NT model bir bilgisayar satın aldım. Yaklaşık 1 yıldır oyun oynarken hiç sorun yaşamıyordum ancak şu son birkaç aydır genel olarak işlemci hızım 4 GHz'in üstünde oluyor ve oyun oynarken, oyun fark etmeksizin, 20 - 25 dakika sonra işlemci hızı 0.78 GHz'e düşüyor ve sabitleniyor. Sorunun yazılımsal olduğunu düşünüp format attım ancak durum değişmedi. Durumu bir arkadaşıma anlattığımda bu sorunun çözümü için ThrottleStop programını kurup BD PROCHOT özelliğini kapatmam gerektiğini söyledi. Ancak bu durumu başka bir arkadaşıma sorduğumda BD PROCHOT özelliğini kapatmam durumunda işlemcinin ve anakartın uzun vadede sıcaklık sebebiyle zarar görebileceğini söyledi ve bu benim kafamı çok karıştırdı. Bilgisayarın garanti süresi hâla bitmedi, acaba ne yapmamı ve nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? Herkese cevapları ve önerileri için şimdiden teşekkür ederim.

Bilgisayarımın teknik zzellikleri:
genelözellikler.png

Euro Truck Simulator 2 (En Yüksek Ayarlar) oyun içi değerler:
ets2vital.png

İşlemci hızı 0.78 GHz'e indiğinde ThrottleStop'da bulunan Limit Reasons Kısmındaki Veriler:
throttlestoplimitreasons.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Eki Görüntüle 1297096
@erengore işlemci dediğinize göre kilitli değil. UV işlemi için bir engel görünmüyor. UV konusunda yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. Önceki yorumda da belirttiğim gibi ilk aldığımdan beri sıcaklık sorunu yaşıyorum.
Olması çok normal. İşlemcinin üretimindeki silikon, kalitesi oldukça düşük. 1,36V alıyor işlemci. Aşırı yüksek. Silikon kalitesi düşük işlemciler UV'de çok şanssız oluyor. Ama deneyelim şansımızı.

CPU Cache'i seçin. Ardından hemen altındaki kutuyu tikleyin. Sonrasında onun da altında Offset Voltage'i göreceksiniz. Range'i 250mV yapın ve CPU Cache için Offset Voltage'i -60 ayarlayın. Apply'a basın. Aynı işlemi CPU Core'a, İntel GPU ve İGPU Unslice için de yapın. Apply'a basmayı unutmayın.

Olması çok normal. İşlemcinin üretimindeki silikon, kalitesi oldukça düşük. 1,36V alıyor işlemci. Aşırı yüksek. Silikon kalitesi düşük işlemciler UV'de çok şanssız oluyor. Ama deneyelim şansımızı.

CPU Cache'i seçin. Ardından hemen altındaki kutuyu tikleyin. Sonrasında onun da altında Offset Voltage'i göreceksiniz. Range'i 250mV yapın ve CPU Cache için Offset Voltage'i -60 ayarlayın. Apply'a basın. Aynı işlemi CPU Core'a, İntel GPU ve İGPU Unslice için de yapın. Apply'a basmayı unutmayın.
Dediğiniz işlemleri yaptım, bilgilendirme yapacağım @erengore
Dediğiniz işlemleri yaptım, bilgilendirme yapacağım @erengore
UV işlemi sonrası boştaki değerler:
1644142403377.png

Ek olarak ThrottleStop'taki değerler:
1644142429222.png

@erengore
Yüksek ihtimal sıcaklıktan. Laptopun arka tarafını yükseltin
Bilgisayarda harici bir soğutucu bulunuyor ve yüksekliği en üst kademede @Asabı Bozuk Adam .

Son düzenleme:
Ancak bir durumu fark ettim, bilgisayarı yeniden başlattığımda

Bilgisayarı yeniden başlattığım zaman CPU Cache kendini resetledi. Bunun sebebi ne olabilir @erengore ? Güncelleme: Şimdi de Apply'a basmama rağmen tüm değerler resetlendi.
Sistemi tamamen kapattığınızda sıfırlanır normalde. Yeniden başlatmada değerler değişmez. Tabi bir program voltajları sıfırlamıyorsa.

Sistemi tamamen kapattığınızda sıfırlanır normalde. Yeniden başlatmada değerler değişmez. Tabi bir program voltajları sıfırlamıyorsa.
Öncesinde XTU kurup bir şeyler denemiştim gerçi format attıktan sonra kurmadım XTU'yu, bu değeri sıfırlayan o olabilir mi @erengore ? Ek olarak ThrottleStop uygulamasının arkada açık olması gerekiyor mu? Güncelleme: Sıcaklık değerleri hâla aynı. Turbo modu kapatıldığında da işlemci sıcaklığı yaklaşık 90 dereceyi görüyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı