i7 7700HQ CPU hızı 0.79 GHz'e sabitlenme sorunu

Bir de pili çıkarıp sadece prizdeyken dene, eğer ki pil yeterli akımı üzerinden iletemiyorsa sorun pildedir yani pil çıkarılmış şekilde tam performans çalışır. Eğer ki bu şekilde de düşük fps veriyorsa sorun şarj aleti veya laptop içindeki şarj soketinde olabilir. Çünkü aracı iletken pil aradan çıkmasına rağmen yeterli akım gelemiyor demektir. Ama yinede VRM'in fazla ısınmasından şüphe ediyorum. Bu yüzden,
Free Download HWiNFO Sofware | Installer & Portable for Windows, DOS Bu programı yükleyebilir misin?
Yükledikten sonra sensors kısmından şu değeri görmem gerek:
Eki Görüntüle 525291
Anakartta VRM sıcaklık ölçer yoksa bu değerler boş gözükebilir.
Bu değerlere bakarken CPU-Z ile stress test de yapabilirsin. Böylece CPU'ya yük binerken görmüş oluruz. DOWNLOADING CPU-Z_1.91-EN.EXE | CPUID
Eki Görüntüle 525292
VRM'ler yapısı gereği çok fazla ısıda çalışabilir. 100 dereceler gösterebilir özellikle laptoplarda. VRM'in görevi CPU'ya voltaj gönderimini yapmaktır. Bu yüzden çok önemlidir. Ama aşırı derecede ısınan VRM CPU'ya thermal throttling yapabilir. CPU sıcaklığı 45-50 derece iken, VRM 150 küsür derecede barbekü oluyor olabilir. Dediğim gibi VRM pedlerini değiştirmek izleyebileceğin bir çözüm yolu. Çünkü bu fotoğrafta Eki Görüntüle 525297 CPU sıcaklığı 43 derece göstermesine rağmen thermal throttling uyarısı veriyor. Thermal throttling genelde VRM için dahi aşırı ısınma olursa uyarı verir.
Yarın gündüz deneyeceğim ve geri dönüş yapacağım, ilgin ve alakan için teşekkürler.

İşlemciyle BIOS'un alakası yoktur, yanlış dosya yüklemeye çalışıyor olmayasın?
0.79 GHz için:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Throttle dediğimiz şey işlemcinin ısındığında kendini korumak için kasıtlı olarak hız düşürmesidir. Bu limiti kaldıracak bir yazılıma ben güvenmezdim. Eğer işlemci ısınma sorunu olmadığı halde throttle yapılıyorsa ısıyı ölçen sensör arızalı ya da BIOS ile alakalı bir sıkıntı olabilir.

Anlamadığım bir konu ama söylemek istedim, "ThrottleStop" yazısını görünce pek hoş gelmedi çünkü bana. Çok eski bir yoruma cevap attığımın farkındayım ama hortlamış madem, okuyanlara söyleyeyim işlemcilerde throttle arabanın freni gibidir.

Usta son durum bu anormallik var. CPU 0.79 GHz olduğu için sistem strees testi yapamıyor ki kendini çünkü aşamıyor onu.
Bur nomal olağan durumdaki değerler
1585745598480.png

Buda laptobu her türlü zorladığım son değerler.
1585747093088.png

(TrottleStop) İle TrottleStop Performans anlamında oyunlara etki etmiyor.

Son düzenleme:
Usta son durum bu anormallik var. CPU 0.79 GHz olduğu için sistem strees testi yapamıyor ki kendini çünkü aşamıyor onu.
Bur nomal olağan durumdaki değerler
Eki Görüntüle 525653

Buda laptobu her türlü zorladığım son değerler.
Eki Görüntüle 525675
(TrottleStop) İle TrottleStop Performans anlamında oyunlara etki etmiyor.
Termal macunu sürerken nasıl sürdün? Normalde ortasına klavyedeki "O" harfi kadar sıkıp, yaymadan, üstüne heatsinki bastırıp uygulaman gerekiyor. Macunu fazla sürersen işlemcinin ısı iletimi azaltabilirsin. Eğer macunu manuel yayarsan bu sefer de hava kabarcıkları sıkışıp genişleyeceği için yine ısı iletimi havadan dolayı güzel olmaz. Ayrıca kaliteli macun kullandığını varsayıyorum. Macunda thermal conductivity (ısı iletkenliği) bilgisi yazması lazım. Bu değerin de laptoplar için 8 m.k üstü olması lazım bence. Eğer bu değer yazmıyorsa çöp bir macun demektir.
Bazı çekirdekler 93 dereceye çıkarken bazıları 70 küsür derecede kalıyor bu yüzden macunun dengesiz sürülmüş olabileceğini düşünüyorum. Ama dediğim gibi Voltaj Regulator Module (VRM) kontrolü yapman lazım. Önceki mesajlarda da 3-4 defa yazdım son kez bir daha yazıyorum. Ayrıca tekrardan, pilini bilgisayardan çıkarıp sadece şarjla denemeni rica edicem (eğer pil kolayca çıkıyorsa). Bir de sorun işlemcinin kendisinde olabilir, silikon kalitesi aşırı kötü olup ömrü bitmiş olabilir. Garantisi varsa bilgisayarın gönder gitsin ne sen uğraş ne ben uğraşayım. Verdiğim bu bilgileri yıllarca laptopumla uğraşa uğraşa, yabancı forumları karış karış geze geze edindim. Yani boş bilgi değil bunlar.

Termal macunu sürerken nasıl sürdün? Normalde ortasına klavyedeki "O" harfi kadar sıkıp, yaymadan, üstüne heatsinki bastırıp uygulaman gerekiyor. Macunu fazla sürersen işlemcinin ısı iletimi azaltabilirsin. Eğer macunu manuel yayarsan bu sefer de hava kabarcıkları sıkışıp genişleyeceği için yine ısı iletimi havadan dolayı güzel olmaz. Ayrıca kaliteli macun kullandığını varsayıyorum. Macunda thermal conductivity (ısı iletkenliği) bilgisi yazması lazım. Bu değerin de laptoplar için 8 m.k üstü olması lazım bence. Eğer bu değer yazmıyorsa çöp bir macun demektir.
Bazı çekirdekler 93 dereceye çıkarken bazıları 70 küsür derecede kalıyor bu yüzden macunun dengesiz sürülmüş olabileceğini düşünüyorum. Ama dediğim gibi Voltaj Regulator Module (VRM) kontrolü yapman lazım. Önceki mesajlarda da 3-4 defa yazdım son kez bir daha yazıyorum. Ayrıca tekrardan, pilini bilgisayardan çıkarıp sadece şarjla denemeni rica edicem (eğer pil kolayca çıkıyorsa). Bir de sorun işlemcinin kendisinde olabilir, silikon kalitesi aşırı kötü olup ömrü bitmiş olabilir. Garantisi varsa bilgisayarın gönder gitsin ne sen uğraş ne ben uğraşayım. Verdiğim bu bilgileri yıllarca laptopumla uğraşa uğraşa, yabancı forumları karış karış geze geze edindim. Yani boş bilgi değil bunlar.
Teşekkür ederim, her türlü yardımın için.
Evet biraz batarya zor çıkıyor, denemiştim bikere ama batayasızda 0.79 da sabit seyretmişti. Termal Macun (Coler Master) kullandım kuzenin laptoba çektik Allah seni inandırsın 98 100 derece olan laptop kapanıyordu, sonra Macunu çektik kapanmıyor artık ama laptobu 10 yıllık DELL markaydı.
Artık Donanımsal olarak düşünüyorum dediğin gibi (VRM) ısınması kaynaklı Veyahut Adaptör kaynaklı.

Teşekkür ederim. her türlü yardımın için.
Evet biraz batarya zor çıkıyor, denemiştim bikere ama batayasızda 0.79 da sabit seyretmişti. Termal Macun (Coler Master) kullandım kuzenin laptoba çektik Allah seni inandırsın 98 100 derece olan laptop kapanıyordu, sonra Macunu çektik kapanmıyor artık ama laptobu 10 yıllık DELL markaydı.
Artık Donanımsal olarak düşünüyorum dediğin gibi (VRM) ısınması kaynaklı Veyahut Adaptör kaynaklı.
Rica ederim, sorunun olasılık çemberini daralttıysam ne ala. Bakman gereken yerleri biliyorsun, güzel bir laptopun var, bakım ile düzelir inşallah kolay gelsin...

ayni sorun bendede var lenovo l340
ne yaptıysam benimde olmadı
yeni oldu bu sorun önceden yoktu
biosta high perfonce modu var eskiden sürekli high perfonce mode de duruyodu şimdi ne yaparsam yapayım kendi quied mode ye alıyor

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videodaki arkadaş kendindeki sorunu adaptörden kaynaklı olduğunu göstermiş. Farklı bir adaptörle denediniz mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı