i7 10750H ve GTX 1650 Ti laptop sıcaklık değerleri

Vulture

Hectopat
Boşta 45-50 arası, Google'da 54-60 arası. Fanları açınca boşta 40'a kadar iniyor, Google'da 47'ye kadar iniyor. Oyunlarda ise 80'i çok nadir geçiyor CPU. GPU ise 75'i çok nadir geçiyor. Oyunlarda fan açınca aşağı yukarı 5 derecelik bir oynama oluyor. 3 aylık bir ürün. Termal macun gibi bir sorun olduğunu düşünmüyorum ancak 3 ayda bir ücretsiz bakımı var Monster'in. Götüreceğim yani. Bazı oyunlardan testleri aşağıya bırakıyorum. Sıcaklıklar hakkında iyi veya kötü yorumlarınızı bekliyorum. Ben oyun içi sıcaklıklardan şikâyetçi değilim açıkçası. Problemim boştaki ısınmanın gereksiz olması. Virüs olabilir mi? Ben pek ihtimal vermiyorum çünkü bilgisayarımdaki bütün dosyalara hâkimim. Görev yöneticisinden işlemler ve ayrıntıları sık sık kontrol ediyorum. Testler fanlar Turbo'dayken yapıldı. Fanları Turbo'ya alınca oyununa göre +2, -5 derece oynama oluyor. Yani bazı oyunlarda fan açınca sıcaklık artıyor. Bu testlerdeki oyunlar onlardan değil ancak fan açınca sıcaklığın artması biraz saçma değil mi? Sebebi nedir?
Witcher 3'ten sıcaklık değerlerim bunlar. Grafik ayarları önayarlı olarak yüksekte. İleri düzey işlemelerin hepsi en yüksekte.

The Witcher 3 Test.png

AC Odyssey'den sıcaklık değerlerim bunlar. Grafik ayarlarımın hepsi yüksekte.

AC Odyssey Test.png

AC Origins'ten sıcaklık değerlerim bunlar. Grafik ayarlarımın bazıları Ultra'da bazıları yüksekte.

AC Origins Test.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklıklar normal. 3 ayda bir götürmek gerekli değil. O kadar kısa sürede ne macun eskir ne de fan çıkış ızgaraları kapanır. Kullanım yoğunluğuna göre 6-8 ayda bir verebilirsin. Özellikle yaz sıcakları başlayacağı dönemde bakım yapmak iyi olur.

Turbo fan açıldığı için artmıyordur o sıcaklık. Zaten artacak olan sıcaklık 2 derece ile sınırlı kalıyordur. Bir sorun gözükmüyor.

Sıcaklıklar gayet normal.
Değerler gayet normal.
Sıcaklıklar normal. 3 ayda bir götürmek gerekli değil. O kadar kısa sürede ne macun eskir ne de fan çıkış ızgaraları kapanır. Kullanım yoğunluğuna göre 6-8 ayda bir verebilirsin. Özellikle yaz sıcakları başlayacağı dönemde bakım yapmak iyi olur.

Turbo fan açıldığı için artmıyordur o sıcaklık. Zaten artacak olan sıcaklık 2 derece ile sınırlı kalıyordur. Bir sorun gözükmüyor.
Boştaki sıcaklık fazla değil mi? GTA V'te yaşamıştım bu sorunu. Ayarlar ultrada oynarken sıcaklık yükseliyordu. Ben de turbo fanı açıyordum. 80 olan sıcaklık 88'e kadar çıkmıştı. Hiç artmaması, aksine azalması gerekmez mi?

Boştaki sıcaklık fazla değil mi? GTA V'te yaşamıştım bu sorunu. Ayarlar ultrada oynarken sıcaklık yükseliyordu. Ben de turbo fanı açıyordum. 80 olan sıcaklık 88'e kadar çıkmıştı. Hiç artmaması, aksine azalması gerekmez mi?
Eğer öyle bir durum varsa klasik Monster kasası bu durum da normal. Fan çıkışlarını kontrol edin.

Yaz sıcağında boştaki sıcaklık dizüstü bilgisayar için kabul edilebilir değerler. Turbo fan bir mucize değil. Ona rağmen de sıcaklık yükselir kimi durumlarda. Performans düşüşü yaşanacak kadar yükselmesinin önüne geçmiş.

Eğer öyle bir durum varsa klasik Monster kasası bu durum da normal. Fan çıkışlarını kontrol edin.
Dün içini açıp temizledim. Fan çıkışlarını tıkayan bir şey yok ancak artık GTA V oynamıyorum. Diğer oyunlarda bir sorun yaşamıyorum. Turbo fan açtığımda ters bir etkisi olmuyor şu anlık.
Yaz sıcağında boştaki sıcaklık dizüstü bilgisayar için kabul edilebilir değerler. Turbo fan bir mucize değil. Ona rağmen de sıcaklık yükselir kimi durumlarda. Performans düşüşü yaşanacak kadar yükselmesinin önüne geçmiş.
13 mayıs tarihinde almıştım laptopu. Haziran ayına doğru kullanırken boşta yine bu civarlardaydı sıcaklık. Google'da CPU derecesi çok artmaya başladı. Bu yüzden rahatsız oldum yoksa sıcaklıklarda eskiye nazaran pek bir artış yok. Doğru diyorsunuz herhangi bir ısınma durumunda hiç performans düşüşü yaşamadım. Peki bir sorum daha olacak. W-A-S-D kısmı buz gibiyken klavyenin sağ tarafı neden daha sıcak oluyor? W-A-S-D oyun bilgisayarlarında daha sık kullanıldığı için ayrı bir malzemesi mi var?

İşlemci sağ tarafta olabilir. Bu konuda şanslısın. Benim zamanında kullandığım Monster dizüstü bilgisayarda her tuş altına ısı vardı. Harici klavye ile kullandım hep. Google Chrome işlemci ve RAM konusunda biraz hoyrat. Dediğim gibi sıkıntı yaratacak bir durum yok.

İşlemci sağ tarafta olabilir. Bu konuda şanslısın. Benim zamanında kullandığım Monster dizüstü bilgisayarda her tuş altına ısı vardı. Harici klavye ile kullandım hep. Google Chrome işlemci ve RAM konusunda biraz hoyrat. Dediğim gibi sıkıntı yaratacak bir durum yok.
Evet işlemci sağ tarafta. Google Chrome dışında başka bir tarayıcı mı kullanmam gerek peki? Yoksa gerek yok mu?

Geri
Yukarı