i7-10750H vs i7-10875H

sscyler

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar, eski bilgisayarımın da bozulması ile yeni bilgisayar almaya karar verdim. Bütçeme en uygun olarak da Monster'ın Tulpar v20.3 serisinde karar kıldım fakat işlemcisi farklı olan bu iki model arasında kaldım.

Bu iki model arasındaki tek fark başlıkta da bahsettiğim işlemci farkı. Bilgisayarı oyun için kullanacağım, herhangi bir edit ya da mühendislik programıyla işim yok. Kendi araştırdığım kadarıyla da bu işlemciler arasında oyunlarda 3-4 FPS fark ediyor fakat 875h çekirdek sayısı dolayısıyla 5 ila 10 dereceye yakın daha fazla ısınıyor. Bu yüzden 750H'a yakınım ama sizin de görüşlerinizi duymak isterim.

11.nesil çıktı bekle derim çok daha iyi ve ısınması beklenmiyor(10nm)
Beklemem derseniz 10750H derim oyun anlamında neredeyse bir fark yok hem de daha az ısınır.
10750H'ın yerini alacak işlemci tanıtıldı. Fiyatını bilemem ama.

Herkese merhabalar, eski bilgisayarımın da bozulması ile yeni bilgisayar almaya karar verdim. Bütçeme en uygun olarak da Monster'ın Tulpar v20.3 serisinde karar kıldım fakat işlemcisi farklı olan bu iki model arasında kaldım.

Bu iki model arasındaki tek fark başlıkta da bahsettiğim işlemci farkı. Bilgisayarı oyun için kullanacağım, herhangi bir edit ya da mühendislik programıyla işim yok. Kendi araştırdığım kadarıyla da bu işlemciler arasında oyunlarda 3-4 FPS fark ediyor fakat 875h çekirdek sayısı dolayısıyla 5 ila 10 dereceye yakın daha fazla ısınıyor. Bu yüzden 750H'a yakınım ama sizin de görüşlerinizi duymak isterim.

Bu konuda @Elassar ile benim karşılaştırmamız vardı. Görürse dostum o da v. 20.3.2 hakkında yorum yapabilir.

Ben v.20.3 kullanıcısıyım, her oyunda yeterli FPS alıyorum. Başta yaşadığım tüm sorunları çözdüm.

İki işlemci arasında Control oyununda aynı noktada aynı durduk. Sıcaklık olarak 4-5 derece FPS olarak da 3-4 FPS fark aldık.

Aslında burada laptop için önemli olan güçlü ekran kartı + onu doyuran, besleyen işlemcidir. RTX 3060 %99 görecek olan bir işlemci gayet ideal olacağı kanaatindeyim. Eğer ki masaüstü olsaydı tabii ki en sonuncuyu önerirdim. Ama laptopta kriter bence değil. Üstatlarım ne derler bilemem...

Teşekkür ederim yorumlarınız için, 11. nesli bekleyebileceğimi sanmıyorum çünkü bilgisayarım zaten bozuk durumda ve her geçen gün daha kötüye gidiyor. Ben de sırf oyun oynamak için fazla para vermemem gerektiğini düşünüyorum ama tam emin de olamadım.

Teşekkür ederim yorumlarınız için, 11. nesli bekleyebileceğimi sanmıyorum çünkü bilgisayarım zaten bozuk durumda ve her geçen gün daha kötüye gidiyor. Ben de sırf oyun oynamak için fazla para vermemem gerektiğini düşünüyorum ama tam emin de olamadım.
Maksimum bütçeniz nedir? Belki daha iyi bir model vardır bütçeniz dahilinde.

Maksimum bütçeniz nedir? Belki daha iyi bir model vardır bütçeniz dahilinde.

Hocam 13.500 olmadı 14.000'e çıkabilirim en fazla. 1 ay gibi bir süredir araştırma yapıyorum ve en uygun bu modelleri buldum. İnternetten almak istemediğim için de seçeneklerim kısıtlanıyor haliyle. Ama bu modeller konusunda içim rahat, biliyorum olumsuz yorumlar var ama kendi kriterlerimde daha iyisini bulamadım.

Hocam 13.500 olmadı 14.000'e çıkabilirim en fazla. 1 ay gibi bir süredir araştırma yapıyorum ve en uygun bu modelleri buldum. İnternetten almak istemediğim için de seçeneklerim kısıtlanıyor haliyle. Ama bu modeller konusunda içim rahat, biliyorum olumsuz yorumlar var ama kendi kriterlerimde daha iyisini bulamadım.
Olumsuz yorumları çok ,daha az performanslı ama daha kaliteli modeller alabilirsiniz.
Yukarıda ki modele bütçe yükseltebilirseniz çok ama çok memnun kalırsınız.

Eğer yükseltemem derseniz 3060'a çok yakın güçte olan bu modeli önerebilirim kasası MSI GL serisinden diye biliyorum yanılıyorsam @Dark Lord of the Sith @Radeon RX 5500M hocalarım düzeltir. SSD Crucial P5 yapılabilir.

Geri
Yukarı