Çözüldü i7 11700F sistemde XMP açıldığında sistem kendini kapatıp açmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

TeacVern

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İŞLEMCİ : İntel i7 11700F
ANAKART: ASUS TUF
GAMING
B560M-PLUS
EKRAN KARTI : NVIDIA
3060 Tİ 8 GB
RAM: 2x16 GB DDR4
GSKILL 3200HZ
SSD: 1TB CRUCIAL
HDD: Seagate SKYHAWK
3.5" 2TB
MOUSE: BLOODY V7 Lisans
KLAVYE : GAMEPOWER WARLOCK
KULAKLIK: JAMES DONKEY
7127.1
Meslek
Öğrenci
İyi akşamlar arkadaşlar umarım iyisinizdir ben iyi değilim şahsen sorunum şudur;
  • Kasa Zalman model.
  • Anakart: ASUS TUF Gaming B560M-Plus
  • İşlemci: i7 11700F.
  • Ekran kartı: ASUS TUF Gaming 3060 Ti 8 GB GDDR6X.
Bilgisayar daha 2 gün önce alındı ve yeni geldi kargodan RAM'lerim G.Skill 2x16'dır frekans değerlesi ise 3200 dür Dual kit RAM olarak alınmıştır fakat şöyle bir sorun var ki BIOS Update yaptım güncel sürüm yaptım ve XMP ayarını açtığım gibi kaydediyorum. AI tweaker üzerinden açtım bilginiz olsun fakat kaydettikten sonra yeniden başlamıyor ve görüntü gidiyor kısaca XMP açınca bilgisayar kapandığı gibi açılmıyor çözümü nedir BIOS'u bir kere sıfırlayabildim sonra tekrar aynı şeyleri denedim yine aynı şey oldu ve şu an prizden söküyorum. BIOS pilini çıkarıyorum 15 dakika bekliyorum ama sıfırlanmıyor nedir bu durumların çözümü acilinden yardımcı olursanız sevinirim :(

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Gecikmeleri ve voltajı değiştirmeden 3200 MHz'de stabil olmayacaktır RAM'ler. XMP kapalı şekilde XMP değerlerini elle girerek denemen daha mantıklı olabilir. Yine açılmayabilir de ama.
3200 e çektiğim an kendisini orjinal olması gereken gibi voltajını ayarladı hocam şuanlık bir sorun yok ama bu sabah pc yi açtığımda 4 defa bip sesi çaldı ama görüntü geldi
Anakartının üstünde bios pili civarında yada sol sağ altta jumper vardır. Plastik bir parça 3 ayaklıdır ve jumper 2’sinde takılıdır. örneğin jumper soldaki ve ortada ki ayaklara takılı ise çıkarıp sağda ki ve orta ki ayağa takın. Bunları elektriği kestikten sonra yap ama.

Anakartının üstünde BIOS pili civarında ya da sol sağ altta jumper vardır. Plastik bir parça 3 ayaklıdır ve jumper 2'sinde takılıdır. Örneğin jumper soldaki ve ortada ki ayaklara takılı ise çıkarıp sağda ki ve orta ki ayağa takın. Bunları elektriği kestikten sonra yap ama.

Hocam sorunu çözdüm CLRTC pinlerine kısa devre yaptırıp sıfırladım BIOS'u hiç XMP açmadım gittim kendim 3200 değer verdim 2 ve 4. slotlardaydı zaten Dual kit olmasına rağmen böyle bir durum oldu ama riske girmek istemedim XMP açmadan tekrardan sistemi kurdum Windows 11 Home driver filan her şeyi güncelleyim Adobe programları kurdum oyunlarımı kurdum gayet iyi şu an da sadece sorun soğutucu işlemcimin 49 yük altında iken stok fan ile 84 derecelerde geziniyor önerebileceğiniz sıvı soğutucu var fıyat performans almayı unuttum bütçem o kadar yetebilmişti stok fan ile idare ederim dedim ama galiba sıvı soğutucu kesin lazım bana F/P ürünü varsa önerebileceğiniz çok güzel olur (ayriyeten ilgilendiğiniz ve vakit ayırdığınız içinde teşekkür ederimm :) )
RAM'ler 2 ve 4. slotlarda değilse 2 ve 4'e tak.

Gecikmeleri ve voltajı değiştirmeden 3200 MHz'de stabil olmayacaktır RAM'ler. XMP kapalı şekilde XMP değerlerini elle girerek denemen daha mantıklı olabilir. Yine açılmayabilir de ama.

3200 e çektiğim an kendisini orjinal olması gereken gibi voltajını ayarladı hocam şuanlık bir sorun yok ama bu sabah pc yi açtığımda 4 defa bip sesi çaldı ama görüntü geldi

Çözüm

Geri
Yukarı