i7 11700K sistem nasıl?

Bütçe
30 - 35 bin arası.
Çok güzel bu sistem. Zaten RTX 3080 Ti neredeyse 3090 çok yakın.

Aynen 4K performansı olarak2-3 FPS anca oynuyor. ROG olması ise başka bir artı. 5900X var zaten, konuşmaya gerek yok.
Diğer bileşenlerde gayet kaliteli ve güzel. Alınabilir yani konu sahibinin düşündüğü sistemden kat ve kat iyi.

Herkese selamlar. Bir sistem topladım uzun bir süredir takip edemediğim için bazı konularda kendimi Update edemedim. O bakımdan ikinci, üçüncü bir görüş almak faydalı olur kanaatindeyim. Sistem şöyle:

İşlemci: i7 11700K.
Anakart: ASUS ROG STRIX Z590-E
Grafik kartı: ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3070 Ti.
Bellek: G.Skill Trident Z Neo RGB 64 GB (2X 32 GB) DDR4 3200MHz.
M.2: Samsung 970 EVO Plus 500 GB NVMe M.2
SSD: Samsung 860 EVO 1 TB 2.5"
Kasa: Be Quiet! Bgw15 siyah Dark base Pro 900 rev. 2 RGB tam kule.
Güç kaynağı: Sharkoon Silent Storm cool Zero 850W 80+ Gold tam modüler PSU.

Ana bileşenler bu şekilde. Diğer detayları henüz seçemedim. Size göre bu sistem herhangi bir darboğaza düşer mi? Ya da stabil çalışma ihtimali nedir?
Başkan 64 GB RAM çok abartı ve gereksiz.

Herkese çok çok teşekkürler yorum ve fikirleriniz için. Öncelikle neden AMD tercih etmiyorsunuz sorusuna cevap vermek istiyorum. Ben en son bu tarz bir sistemi 12 sene önce topladım. şu anda da sizlere o topladığım sistem ile yazıyorum. Sadece 8GB ram takviyesi yaptım. 1998 senesinden beri bilgisayar kullanıyorum. Şimdiye kadar hiç AMD sistem kullanmadım. Ayrıca şimdiye kadar topladığım PC ler de hep Asus ana kart ve Asus Ekran kartı seçtim. Hiç pişman oldum mu peki? Kesinlikle hayır. Artı internet kafe işleten bir dostum AMD nin acayip ısındığını söylemişti (Gerçi 1 sene oldu söyleyeli ama...).
Dolayısıyla denenmişten vazgeçip bu pahalı piyasa şartlarında kumar oynamak istemedim.

3080Ti konusuna gelince, hepinizin bildiği gibi bu mining dalgasına kartlar karaborsaya düştü gibi bir şey. Nvidia nın sitesine bakarsanız 13500 TL den başlayan fiyatlarla diye bir yazı görürsünüz. Lakin gel gelelim ki bizim ülkede 17 binden başlıyor 40 bin lere kadar çıkıyor. 3070ti ile mining yapamıyorsunuz dolayısıyla fiyat olarak oldukça avantaj sağlıyor. Bir diğer husus hazır sistem alma konusunda ben (yaşanılan tecrübelerden ötürü) sıcak bakmıyorum. Her bir parçayı kendim seçmek ve kalitesini bilmek isterim. Evet size 3080Ti kart veriyorlar ama marka belli değil başka diğer bileşenlerden kısmak zorunda kalıyorlar (maliyeti düşürmek için). O bakımdan hazır sistemlere bakmadım bile.
Bu pc oyun amaçlı toplanmadı. İlla ki oynanır lakin ilk amaç oyun değil.

Ram konusuna gelirsek arkadaşlar piyasada fiyatlar uçuk durumda. Evet şu an için 2x32 fazla farkındayım. Ama 3-5 sene sonra Ram takviyesi yaparken sıkıntı yaşamamak ve daha fazla para ödememek adına proaktif bir yaklaşım ile böyle bir seçim yaptım.

PSU konusunda ne yalan söyleyeyim benim de şüphelerim var. Sharkoon markasını daha önce hiç duymamıştım, lakin bu model için baya bir övgü var. Kullanılan kapasitörlerin hepsinin Japon olduğunu iddia ediyorlar. Fiyat açısından da baya hesaplı. Aynı değerler de yani 850 Watt 80+Gold sertifikalı bir asus olsun bir thermaltake olsun yaklaşık 2 katı.

Bu sisteme ayrıca Cooler Master MasterLiquid ML120L V2 RGB sıvı cpu soğutucu ilave ettim.

Tekrardan herkese çok teşekkürler.

Ve sonuç: siparişler verildi. 1 haftaya kalmaz her biri teker teker elime ulaşır.
İŞLEMCİIntel Core i7-11700K
SOĞUTUCUCooler Master MasterLiquid ML120L V2 RGB
ANAKARTAsus ROG Strix Z590-E
RAMGSKILL TRIDENT Z NEO RGB 64GB (2X 32GB) DDR4 3200MHZ CL16 - F4-3200C16Q-64GTZN
GRAFİKASUS ROG STRIX RTX 3070 TI O8G
SSD M.2Samsung 970 Evo Plus 500 GB NVMe M.2 - MZ-V7S500BW - 2280 SSD
SSD SataSamsung 860 Evo 1 TB 2.5" SSD
KASAbe quiet! bgw15 Siyah Dark Base Pro 900 Rev. 2 RGB Tam Kule
GÜÇ K.Sharkoon SilentStorm Cool Zero 850 W 80+ Gold Tam Modüler PSU

Toplam maliyet: 30.400,85 TL. Yaptığım araştırmalar neticesinde teori de herhangi bir uyumsuzluk çıkmadı. Umarım pratikte de çıkmaz. Şimdi sırada monitör var.

Herkese selamlar. Bir sistem topladım uzun bir süredir takip edemediğim için bazı konularda kendimi Update edemedim. O bakımdan ikinci, üçüncü bir görüş almak faydalı olur kanaatindeyim. Sistem şöyle:

İşlemci: i7 11700K.
Anakart: ASUS ROG STRIX Z590-E
Grafik kartı: ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3070 Ti.
Bellek: G.Skill Trident Z Neo RGB 64 GB (2X 32 GB) DDR4 3200MHz.
M.2: Samsung 970 EVO Plus 500 GB NVMe M.2
SSD: Samsung 860 EVO 1 TB 2.5"
Kasa: Be Quiet! Bgw15 siyah Dark base Pro 900 rev. 2 RGB tam kule.
Güç kaynağı: Sharkoon Silent Storm cool Zero 850W 80+ Gold tam modüler PSU.

Ana bileşenler bu şekilde. Diğer detayları henüz seçemedim. Size göre bu sistem herhangi bir darboğaza düşer mi? Ya da stabil çalışma ihtimali nedir?

Orta kötü iyi arası bu bütçede bu parçalar saçma.

Herkese çok çok teşekkürler yorum ve fikirleriniz için. Öncelikle neden AMD tercih etmiyorsunuz sorusuna cevap vermek istiyorum. Ben en son bu tarz bir sistemi 12 sene önce topladım. Şu anda da sizlere o topladığım sistem ile yazıyorum. Sadece 8 GB RAM takviyesi yaptım. 1998 senesinden beri bilgisayar kullanıyorum. Şimdiye kadar hiç AMD sistem kullanmadım. Ayrıca şimdiye kadar topladığım PC'ler de hep ASUS anakart ve ASUS Ekran kartı seçtim. Hiç pişman oldum mu peki? Kesinlikle hayır. Artı internet kafe işleten bir dostum AMD'nin acayip ısındığını söylemişti (Gerçi 1 sene oldu söyleyeli ama...).
Dolayısıyla denenmişten vazgeçip bu pahalı piyasa şartlarında kumar oynamak istemedim.

3080 Ti konusuna gelince, hepinizin bildiği gibi bu mining dalgasına kartlar karaborsaya düştü gibi bir şey. NVIDIA'nın sitesine bakarsanız 13500 TL'den başlayan fiyatlarla diye bir yazı görürsünüz. Lakin gel gelelim ki bizim ülkede 17 binden başlıyor 40 binlere kadar çıkıyor. 3070 Ti ile mining yapamıyorsunuz dolayısıyla fiyat olarak oldukça avantaj sağlıyor. Bir diğer husus hazır sistem alma konusunda ben (yaşanılan tecrübelerden ötürü) sıcak bakmıyorum. Her bir parçayı kendim seçmek ve kalitesini bilmek isterim. Evet size 3080 Ti kart veriyorlar ama marka belli değil başka diğer bileşenlerden kısmak zorunda kalıyorlar (maliyeti düşürmek için). O bakımdan hazır sistemlere bakmadım bile.
Bu PC oyun amaçlı toplanmadı. İllaki oynanır lakin ilk amaç oyun değil.

RAM konusuna gelirsek arkadaşlar piyasada fiyatlar uçuk durumda. Evet şu an için 2x32 fazla farkındayım. Ama 3-5 sene sonra RAM takviyesi yaparken sıkıntı yaşamamak ve daha fazla para ödememek adına proaktif bir yaklaşım ile böyle bir seçim yaptım.

PSU konusunda ne yalan söyleyeyim benim de şüphelerim var. Sharkoon markasını daha önce hiç duymamıştım, lakin bu model için bayağı bir övgü var. Kullanılan kapasitörlerin hepsinin Japon olduğunu iddia ediyorlar. Fiyat açısından da bayağı hesaplı. Aynı değerler de yani 850 Watt 80+Gold sertifikalı bir ASUS olsun bir Thermaltake olsun yaklaşık 2 katı.

Bu sisteme ayrıca Cooler Master Masterliquid ML120L V2 RGB sıvı CPU soğutucu ilave ettim.

Tekrar herkese çok teşekkürler.

Ve sonuç: Siparişler verildi. 1 haftaya kalmaz her biri teker teker elime ulaşır.
RAMGSKILL TRIDENT Z NEO RGB 64GB (2X 32GB) DDR4 3200MHZ CL16 - F4-3200C16Q-64GTZN

Toplam maliyet: 30.400, 85 TL. Yaptığım araştırmalar neticesinde teori de herhangi bir uyumsuzluk çıkmadı. Umarım pratikte de çıkmaz. Şimdi sırada monitör var.

11700K için en az 240mm sıvı soğutma kullanmanız gerekli. 120mm günü kurtarmaz maalesef. Bu arada AMD ısınıyor gibi bir şey yok. 2021 yılındayız ve AMD artık Intel'i çoklu ve tek çekirdek performansında yendi. Bir Intel kullanıcısı olarak söylüyorum bunu.

@Sercim hocam maalesef bu bütçede gerçekten çok kötü denemez ama kötü denilebilir ssitem evet mınıngten uçuk fiyatlar ama ucuza bulunuabilirdi bu sistem bu sistem en az bence 5000 daha az eder.

Herkese çok çok teşekkürler yorum ve fikirleriniz için. Öncelikle neden AMD tercih etmiyorsunuz sorusuna cevap vermek istiyorum. Ben en son bu tarz bir sistemi 12 sene önce topladım. Şu anda da sizlere o topladığım sistem ile yazıyorum. Sadece 8 GB RAM takviyesi yaptım. 1998 senesinden beri bilgisayar kullanıyorum. Şimdiye kadar hiç AMD sistem kullanmadım. Ayrıca şimdiye kadar topladığım PC'ler de hep ASUS anakart ve ASUS ekran kartı seçtim. Hiç pişman oldum mu peki? Kesinlikle hayır. Artı internet kafe işleten bir dostum AMD'nin acayip ısındığını söylemişti (gerçi 1 sene oldu söyleyeli ama...).

3080 Ti konusuna gelince, hepinizin bildiği gibi bu mining dalgasına kartlar karaborsaya düştü gibi bir şey. NVIDIA'nın sitesine bakarsanız 13500 TL'den başlayan fiyatlarla diye bir yazı görürsünüz. Lakin gel gelelim ki bizim ülkede 17 binden başlıyor 40 binlere kadar çıkıyor. 3070 Ti ile mining yapamıyorsunuz dolayısıyla fiyat olarak oldukça avantaj sağlıyor. Bir diğer husus hazır sistem alma konusunda ben (yaşanılan tecrübelerden ötürü) sıcak bakmıyorum. Her bir parçayı kendim seçmek ve kalitesini bilmek isterim. Evet size 3080 Ti kart veriyorlar ama marka belli değil başka diğer bileşenlerden kısmak zorunda kalıyorlar (maliyeti düşürmek için). O bakımdan hazır sistemlere bakmadım bile.
Bu PC oyun amaçlı toplanmadı. İllaki oynanır lakin ilk amaç oyun değil.

RAM konusuna gelirsek arkadaşlar piyasada fiyatlar uçuk durumda. Evet şu an için 2x32 fazla farkındayım. Ama 3-5 sene sonra RAM takviyesi yaparken sıkıntı yaşamamak ve daha fazla para ödememek adına proaktif bir yaklaşım ile böyle bir seçim yaptım.

PSU konusunda ne yalan söyleyeyim benim de şüphelerim var. Sharkoon markasını daha önce hiç duymamıştım, lakin bu model için bayağı bir övgü var. Kullanılan kapasitörlerin hepsinin japon olduğunu iddia ediyorlar. Fiyat açısından da bayağı hesaplı. Aynı değerler de yani 850 Watt 80+Gold sertifikalı bir ASUS olsun bir Thermaltake olsun yaklaşık 2 katı.

Bu sisteme ayrıca Cooler Master Masterliquid ML120l V2 RGB sıvı CPU soğutucu ilave ettim.

Tekrar herkese çok teşekkürler.

Ve sonuç: Siparişler verildi. 1 haftaya kalmaz her biri teker teker elime ulaşır.

Toplam maliyet: 30.400, 85 TL. Yaptığım araştırmalar neticesinde teori de herhangi bir uyumsuzluk çıkmadı. Umarım pratikte de çıkmaz. Şimdi sırada monitör var.

Hocam hazır sistemlerin ucuz olma sebebi miningden önce satın aldıkları kartlarla sistem toplamaları.
5000 daha az ederden ne anlıyorsunuz.

Şimdi gördüm, kusura bakmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı