i7 11800h boştayken 40 dereceden 60-70 dereceye çıkıyor

Turbo kullanmayacaksam ne anlamı kaldı? Bunları herkes biliyor zaten. Arkadaş termal macun yenileyebilir, anlık Turbo hızlarda ise 70-80'e hatta 90'a kadar yolu var. Masaüstünde olması arkada bir işlem yapmadığını göstermez, ayrıca 11800H, 5600H'den çok daha iyi bir işlemcidir dizüstü tarafında. Ezberden konuşmak kolay oluyor, Turbo kapat devam. :)

Okuma yazmanda sıkıntı var mı? Turbo kapat diyen oldu mu? Turbo'yu dengeliye alabilir, sistem boştayken niye 4.6GHz'de çalışsın?
+ 5600H ve 11800H performans kıyaslaması yapan oldu mu sence? İkisi de 45W TDP değerine sahip.

Anlık Turbo'da 90'a kadar yol falan yok, bilmeden boş boş konuşup insanları yanlış yönlendirmeyin. Piyasada 45W bir ton CPU var hangisi boştayken 80C'lere fırlıyormuş?

Okuma yazmanda sıkıntı var mı? Turbo kapat diyen oldu mu? Turbo'yu dengeliye alabilir, sistem boştayken niye 4.6GHz'de çalışsın?
+ 5600H ve 11800H performans kıyaslaması yapan oldu mu sence? İkisi de 45W TDP değerine sahip.

Anlık Turbo'da 90'a kadar yol falan yok, bilmeden boş boş konuşup insanları yanlış yönlendirmeyin. Piyasada 45W bir ton CPU var hangisi boştayken 80C'lere fırlıyormuş?
Hala boşta diyorsun. Arkada ne çalıştığını bile bilmiyorsun, anlık fırlayabilir ve inebilir. Bence senin okumanda problem var, yazmanı bilemem. Sıcaklıklar TDP ile orantılı gitseydi bendeki 5600X ısınmaması gerekirdi, işlemci mimarisinden, tasarımından haberi olmayıp kıyas yapan sensin bence. Kaç tane 80 derece olan dizüstü varsa forumda bakabilirsin, tek tek konuları atarak uğraş veremiyorum maalesef.

Alakası bile yok, 5600H kullanıyorum CPU turbo boostsuz full load'de maks. 68C boostlu ise 80'lerde geziyor. Günlük kullanımda ise maks. 48C görüyorum. Ayrıca 11800H gibi bir işlemcinin "ufak" bir işlemde ısınması size mantıklı geliyor mu?

@Cpt Price
Bu ani sıcaklıkların sebebi CPU'nun gereksiz turbo boostu aktifleştirmesi, sistem boştayken olmaması gerekiyor. Aşağıdaki işlemi yapıp turbo boost ayar sekmesini aktif hale getirin, varsayılan değer agresif ise dengeli'ye çekin öyle gözlemleyelim.
Yine devam ederse BIOS güncellemeniz varsa mutlaka yapın son çare de Windows'u baştan kurmak olur.

Daha önce olmuyordu bu arada 2 hafta önce servise verdim ondan sonra olmaya başladı. Boşta Max 55 derece görmüştüm Ankara'nın yaz sıcağında. Normalde de soğuk havalarda 45 dereceyi geçmiyordu.

Hala boşta diyorsun. Arkada ne çalıştığını bile bilmiyorsun, anlık fırlayabilir ve inebilir. Bence senin okumanda problem var, yazmanı bilemem. Sıcaklıklar TDP ile orantılı gitseydi bendeki 5600X ısınmaması gerekirdi, işlemci mimarisinden, tasarımından haberi olmayıp kıyas yapan sensin bence. Kaç tane 80 derece olan dizüstü varsa forumda bakabilirsin, tek tek konuları atarak uğraş veremiyorum maalesef.

11th gen ile Zen3 arasındaki dağlar kadar mimari farkını bana gösterebilir misin ben de diyeyim ki "haa tamam Intel'in daha çok ısınması normal"?
6. Nesil ile Zen3 kıyaslaması yapmıyoruz. Desktop ve Mobil CPU kıyaslaması ise hiç yapmıyoruz. TDP değerinin sıcaklık üzerinde etkisi olmadığını düşünüyorsan 5700U 'yu bir incele derim 45W ile 15W TDP arasındaki farkı fıstık gibi görürsün.

Anlık iniş çıkışlar laptoplarda dahil hiçbir cihazda normal değil, laptop diye "normal ya, boşverin" denemez. Ben işim gereği günde 50 tane notebook cihaz görüyorum, anlık olarak 80'e çıkacak 40'a inecek böyle bir olay yok. Varsa zaten o cihazda bir şeyler sıkıntılıdır, örnek bir tane sıkıntılı cihaz göstereyim sana bak kronik BIOS'u patlak Dell 5420
Size kalırsak bu cihaz da anlık olarak kullanımda 98C'e çıkıyor ama bir şey olmaz yaa.

1664440634144.png

Anlık yükselip düşüyor diyor adam, okumayı öğrenmek lazım. Dizüstü ufak bir zorlanmada bu ısıları rahatlıkla görebilir.

Okumayı öğrenmek lazım doğru, tekrar okuduğunda boştayken bu sıcaklığa çıktığını pek sanmıyorum ama anlayabilirsin belki.

Turbo'yu kapatıp (denetim masasından güç seçeneklerinden cpu sınırını 99 yaparak) tekrar denedim aynı sıcaklıklara tekrardan çıkıyor arkadaşlar. 2.3 Ghz'de çalışırken yani.

Turbo'yu kapatıp (denetim masasından güç seçeneklerinden cpu sınırını 99 yaparak) tekrar denedim aynı sıcaklıklara tekrardan çıkıyor arkadaşlar. 2.3 Ghz'de çalışırken yani.
Sıcaklık sensörlerinin sağlam olduğunu varsayarak hâlâ sorunun termal macun kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
Bence siz pumpout effect denilen olayı yaşıyor olabilirsiniz.
Naçizane tavsiyem eğer garantiyi bozmayacaksa ve eliniz yatkınsa termal macunu bir yenileyin.

Sıcaklık sensörlerinin sağlam olduğunu varsayarak hâlâ sorunun termal macun kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
Bence siz pumpout effect denilen olayı yaşıyor olabilirsiniz.
Naçizane tavsiyem eğer garantiyi bozmayacaksa ve eliniz yatkınsa termal macunu bir yenileyin.
Hocam üstte de yazmıştım, 2 hafta önce servise verdim termal macun falan değiştirip fan temizliği yapmışlardı. Termal macunu iyi yediremedikleri için olabilir mi dersiniz? Bir de alt taraftan kötü bir koku geliyor.

Hocam üstte de yazmıştım, 2 hafta önce servise verdim termal macun falan değiştirip fan temizliği yapmışlardı. Termal macunu iyi yediremedikleri için olabilir mi dersiniz? Bir de alt taraftan kötü bir koku geliyor.
Termal macunu süremeyecek kadar beceriksiz değillerdir diye düşünüyorum. Açıp bakmadan emin olmak zor açıkcası.
Kötü bir koku...
İşin rengi değişiyor hocam. Biraz daha detay verir misiniz?
Ayrıca servise neden yollamıştınız?

Termal macunu süremeyecek kadar beceriksiz değillerdir diye düşünüyorum. Açıp bakmadan emin olmak zor açıkcası.
Kötü bir koku...
İşin rengi değişiyor hocam. Biraz daha detay verir misiniz?
Ayrıca servise neden yollamıştınız?
Servise kasada yamukluk vardı onun için ve genel temizlik yapılması için göndermiştim. İçini açıp size fotoğraf göndersem anlayabilir misiniz acaba?

Yeni konular

Geri
Yukarı