Çözüldü i7 12650H laptop 90 derecelere kadar çıkıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BeratDGN

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16GB
SSD veya HDD modeli
1TB
Ekran kartı
RTX 4060
İşlemci
İntel i7 12650h
Merhaba,

İşlemcim oyun oynarken çok ısınıyor ve 90 derecelere kadar çıkıyor, ekran kartım ise normal değerlerde 70-80 derece aralığında. İşlemcim: Intel i7 12650H ekran kartım: RTX 4060 bilgisayarım: MSI katana 17 B12VFK-082xtr laptop işletim sistemim: Windows 10. MSI Center'dan cooler booster teknolojisini kullandığımda sıcaklık düşüyor fakat aşırı yüksek ayarda çalışmış oluyor fanlar ve çok ses çıkarıyor, bu değerleri ise otomatik moddaki fandan alıyorum. Hızı vs. görselden görebilirsiniz. Bu sıcaklığı nasıl düşürebilirim? Çözümü var mıdır? Güç planım dengeli, MSI Center pil ömrü açısındanda dengeli modda.

Dosya Ekleri

• image.png
    image.png
    85,3 KB · Görüntüleme: 43
Çözüm
FiveM oynuyorum, işlemciyi kıllanıyor %60 falan. 12.nesillerde daha ısınma var herhalde ama çözüm lazım.

Sıvı metal uygulanabilir ama riskli işlem. Harici soğutucu zaten kullanıyorsunuz. Dereceler de absürt değil. Belki iyi bir macun ile birkaç derece daha düşer o kadar.
Yük altındayken normaldir 12. nesil işlemciler 100 dereceye kadar stabil çalışabiliyor rahat olabilirsiniz.

Yük altındayken normaldir 12. nesil işlemciler 100 dereceye kadar stabil çalışabiliyor rahat olabilirsiniz.

Vallahi pek de rahat olmayayım bence, normalde bilgisayarımın fanı sessiz moddaydı yani işlemci bu değerlerin çok daha üstündeydi ve bilgisayarım oyun oynarken aniden donuyordu büyük ihtimal işlemci sıcaklığından zarar görmemek için kendini kitliyordu. Şu an bu sorunu fark ettim ve fanı daha fazla kullanıyorum sorun yaşamadım daha fakat 90 derece yine de yüksek geliyor 70-80 arası olması lazım değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Vallahi pek de rahat olmayayım bence, normalde bilgisayarımın fanı sessiz moddaydı yani işlemci bu değerlerin çok daha üstündeydi ve bilgisayarım oyun oynarken aniden donuyordu büyük ihtimal işlemci sıcaklığından zarar görmemek için kendini kitliyordu. Şu an bu sorunu fark ettim ve fanı daha fazla kullanıyorum sorun yaşamadım daha fakat 90 derece yine de yüksek geliyor 70-80 arası olması lazım değil mi?

Normalde evet 90 derece fazla ama çok üst düzey soğutma sistemi olan bir laptop olmadığı sürece her türlü ısınıyor.

Bende de i7 12700H var laptopta 95'e kadar gördüm. Bazen arkada işlemciyi çok kullanan uygulamalar oluyor ya da bir dizin onu kapatıyorum işlemci kullanımını minimumda tutuyorum başlangıçta neredeyse her şey kapalı bunun haricinde yapabileceğim bir şey yok. Uzun süredir kullanıyorsan faz temizliği yapabilirsin.

Ve termal macun yenileyebilirsin. Isınma sorunu laptopların kanayan yarasıdır.

Son düzenleme:

Otomatik fan ayarında bu sıcaklıklar normaldir. Fan ayarını kısarsanız da bu sefer işlemci ısınıp yanmasın diye frekans kısacaktır (ki böyle de olması lazım) dolayısıyla oyun oynayacaksanız fanı tam ayara alıp oynayabilirsiniz. Eğer fanları çok yormak istemiyorsanız ekstra soğutucu alıp (soğutmaktan ziyade hava akışı sağladığı için) 5-6 derece düşebilirsiniz. Sonuçta bu bir laptop ısınması normaldir. İşlemci 95'lere çıkmadığı sürece sıkıntı olmaz ancak fan ayarlarını açmanız gerek.

Normalde evet 90 derece fazla ama çok üst düzey soğutma sistemi olan bir laptop olmadığı sürece her türlü ısınıyor.

Bende de i7 12700H var laptopta 95'e kadar gördüm. Bazen arkada işlemciyi çok kullanan uygulamalar oluyor ya da bir dizin onu kapatıyorum işlemci kullanımını minimumda tutuyorum başlangıçta neredeyse her şey kapalı bunun haricinde yapabileceğim bir şey yok. Uzun süredir kullanıyorsan faz temizliği yapabilirsin.

Ve termal macun yenileyebilirsin. Isınma sorunu laptopların kanayan yarasıdır

Bilgisayar daha yeni 6 aylık, yanıda doğru düzgün çalıştıemadım zaten, sanmıyorum o yüzden olduğunu. Cooler booster teknolojisini açtığımda sıcaklık normale düşüyor 70-80 aralığına yani fakat fanlar Full de çalışmış oluyor. Overclock yapmadım ama işlemci darboğazı var ℅30 sanırım%100 ekran kartı kullanjmını kaldıramıyor sanırım ve fazla ısınıyor işlemci. Normalde overclock yapacaktım sonra baktım sıcaklık arttırıyormuş vazgeçtim, voltaj düşürme vs. varmış sanırım laptoplarda olmuyor.

Otomatik fan ayarında bu sıcaklıklar normaldir. Fan ayarını kısarsanız da bu sefer işlemci ısınıp yanmasın diye frekans kısacaktır (ki böyle de olması lazım) dolayısıyla oyun oynayacaksanız fanı tam ayara alıp oynayabilirsiniz. Eğer fanları çok yormak istemiyorsanız ekstra soğutucu alıp (soğutmaktan ziyade hava akışı sağladığı için) 5-6 derece düşebilirsiniz. Sonuçta bu bir laptop ısınması normaldir. İşlemci 95'lere çıkmadığı sürece sıkıntı olmaz ancak fan ayarlarını açmanız gerek.

Evet maalesef 95 derecelere çıktığı için bilgisayad kendini kitliyordu, cooler booster teknolojisini kullandığında sıcaklık normal oluyor 70-80 ayarında yani fakat bu durumda da fanlar Full ayarda çalışmış oluyor sanırım. Altındaki soğutıcuyu değiştireceğim, kendi boyutunda değil altındaki soğutucu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

İşlemcim oyun oynarken çok ısınıyor ve 90 derecelere kadar çıkıyor, ekran kartım ise normal değerlerde 70-80 derece aralığında. İşlemcim: Intel i7 12650H ekran kartım: RTX 4060 bilgisayarım: MSI katana 17 B12VFK-082xtr laptop işletim sistemim: Windows 10. MSI Center'dan cooler booster teknolojisini kullandığımda sıcaklık düşüyor fakat aşırı yüksek ayarda çalışmış oluyor fanlar ve çok ses çıkarıyor, bu değerleri ise otomatik moddaki fandan alıyorum. Hızı vs. görselden görebilirsiniz. Bu sıcaklığı nasıl düşürebilirim? Çözümü var mıdır? Güç planım dengeli, MSI Center pil ömrü açısındanda dengeli modda.

Normal Intel ısınır. Laptopta AMD işlemci öneririm kesinlikle aynı performansı 10 15 derece daha serin çalışarak verir.

Bilgisayar daha yeni 6 aylık, yanıda doğru düzgün çalıştıemadım zaten, sanmıyorum o yüzden olduğunu. Cooler booster teknolojisini açtığımda sıcaklık normale düşüyor 70-80 aralığına yani fakat fanlar Full de çalışmış oluyor. Overclock yapmadım ama işlemci darboğazı var ℅30 sanırım%100 ekran kartı kullanjmını kaldıramıyor sanırım ve fazla ısınıyor işlemci. Normalde overclock yapacaktım sonra baktım sıcaklık arttırıyormuş vazgeçtim, voltaj düşürme vs. varmışts sanırım laptoplarda olmuyor.

Evet maalesef 95 derecelere çıktığı için bilgisayad kendini kitliyordu, cooler booster teknolojisini kullandığında sıcakşok normal oluyor 70-80 ayarında yani fakst bu durumda da fanlar Full ayarda çalışmış oluyor sanırım altındaki soğutıcuyu değiştieexeğim kendi boyıtunda değil altındaki soğutucu.

Hocam soğutucunun dediğim gibi amacı soğutmaktan ziyade temiz hava girişi sağlamak eğer gerçekten uyumsuz bir model değilse o işi görüyordur boşuna para harcamaya değmez sanki.

Normal Intel ısınır. Laptopta AMD işlemci öneririm kesinlikle aynı performansı 10 15 derece daha serin çalışarak verir.

AMD işlemciler (tabii istisnai olarak bazı modeller çıkabilir) mobilde Intel kalitesine hala ulaşamadı. AMD mobil işlemciler eğer gerçekten kuvvetli soğutmanız yoksa vereceği performansı işlemci ısınmasın diye kısacaktır. Intel ile aynı performansı uzun süre alabilirsiniz çünkü AMD'ye göre daha stabil çalışır. "kesinlikle" tabiriyle konuşmak ne kadar etik bilemiyorum hocam.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı