Çözüldü i7-12700F oyunlarda 100 dereceye çıkıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

atrainbaby

Femtopat
Daha fazla  
RAM
32 GB
Merhaba,

Yaklaşık 1.5 ay önce İtopya'dan hazır bir sistem satın aldım. Sistemde i7-12700F işlemci ve Gigabyte RTX 3060 ekran kartı bulunmakta. Sistem ile alakalı herhangi bir şikayetim yok ancak belirli oyunları oynarken işlemcinin %100'e yakının kullanıldığı ve işlemci sıcaklığının yer yer sabit 100 dereceye ulaştığını tespit ettim. İşlemcinin kendi stok soğutucusu dışında herhangi bir sıvı soğutucu vs. kullanmıyorum. Bu sistemin bir noktada ekstra bir soğutucuya ihtiyacı olduğunun farkındayım ancak bu kadar yeni bir sistem bu kadar sıcaklığa ulaşması anormal bir durum olduğunu ortaya koyuyor bence. Ayrıca bunu fark ettikten sonra yaptığım benchmark, stres testinde yine 100 derece sıcaklığa ulaştım. Sorun ne olabilir bilmiyorum kendim çözebileceğim bir şeyse ilgilenmeye çalışacağım yoksa aldığım yere götüreceğim.

İlginiz için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Herkese cevapları için teşekkürler. Cooler Master ML240l sıvı soğutucu alarak ısınma sorununu çözdüm.
Normalde 95 dereceden sonrası kendini kapatır diye biliyordum ama 100° şaşırttı beni doğrusu 😂 bence vakit kaybetmeden bi sıvı soğutucu alın derim hocam. Bide hangi oyunlarda 100° oluyor. AAA sınıfı oyunlarda mı yapıyor rekabetçi oyunlarda mı. Kasayı patlatmayın 😟

Normalde 95 dereceden sonrası kendini kapatır diye biliyordum ama 100° şaşırttı beni doğrusu 😂 bence vakit kaybetmeden bi sıvı soğutucu alın derim hocam. Bide hangi oyunlarda 100° oluyor. AAA sınıfı oyunlarda mı yapıyor rekabetçi oyunlarda mı. Kasayı patlatmayın 😟
Marvel's Spider-Man oynuyorum şu an ve 95 derecenin altına düşmüyor.

Bu sıcaklık değerleri bir laptopta olsaydı, normal diyebilirdim.
Ama söz konusu masaüstü olduğunda bu sıcaklık değerleri kabul edilebilir seviyenin çok üzerinde.
CPU değerlerini takip ettiniz mi?
Hani 75 veya en fazla 80 derecelerde termal frekans kısma yapmıyor mu?
Diğer bir konu da, BIOS ayarları olması gerektiği gibi mi?
CPU Configuration kısmında herhangi bir ayarla oynadınız mı?
Sormamın sebebi, BIOS ayarları varsayılan olarak, güç tasarrufu ayarları etkin şekilde olur.

Hazır sistem için ilginç ikili olmuş i7 12700 - RTX3060, siz mi tercih ettiniz? Sıcaklık doğruysa eğer pek normal sayılmaz. Kuvvetle muhtemel yanlış sıcaklık değerlerini alıyorsunuz.

Bu sıcaklık değerleri bir laptopta olsaydı, normal diyebilirdim.
Ama söz konusu masaüstü olduğunda bu sıcaklık değerleri kabul edilebilir seviyenin çok üzerinde.
CPU değerlerini takip ettiniz mi?
Hani 75 veya en fazla 80 derecelerde termal frekans kısma yapmıyor mu?
Diğer bir konu da, BIOS ayarları olması gerektiği gibi mi?
CPU Configuration kısmında herhangi bir ayarla oynadınız mı?
Sormamın sebebi, BIOS ayarları varsayılan olarak, güç tasarrufu ayarları etkin şekilde olur.

Bahsettiğiniz CPU değerleriyle alakalı bilgim maalesef ki hiç yok.
BIOS'ta da sanıyorum sadece RAM'den maksimum verim alabilmek için sadece XMP defaulttan profile 1E çektik diye hatırlıyorum ama çok emin değilim. Yine de BIOS CPU kısımlarını aşağıya ekliyorum.

Hazır sistem için ilginç ikili olmuş i7 12700 - RTX3060, siz mi tercih ettiniz? Sıcaklık doğruysa eğer pek normal sayılmaz. Kuvvetle muhtemel yanlış sıcaklık değerlerini alıyorsunuz.

Normalde i5 bir işlemci vardı sistemde ben sifır alırken. Toplayan kişiye işlemci heavy işlerle uğraştığım için işlemciyi yükseltmek istediğimi söyledim bunun uygun olacağını söyledi.
Sıcaklık değerlerini Corsair kasanın kendi programı ICUE'dan takip ediyorum. En doğru sonucu neden alabilirim?

Dosya Ekleri

• 20230605_065433.jpg
    20230605_065433.jpg
    109,4 KB · Görüntüleme: 23
  • 20230605_065441.jpg
    20230605_065441.jpg
    105,2 KB · Görüntüleme: 22
Merhaba,

Yaklaşık 1.5 ay önce İtopya'dan hazır bir sistem satın aldım. Sistemde i7-12700F işlemci ve Gigabyte RTX 3060 ekran kartı bulunmakta. Sistem ile alakalı herhangi bir şikayetim yok ancak belirli oyunları oynarken işlemcinin %100'e yakının kullanıldığı ve işlemci sıcaklığının yer yer sabit 100 dereceye ulaştığını tespit ettim. İşlemcinin kendi stok soğutucusu dışında herhangi bir sıvı soğutucu vs. kullanmıyorum. Bu sistemin bir noktada ekstra bir soğutucuya ihtiyacı olduğunun farkındayım ancak bu kadar yeni bir sistem bu kadar sıcaklığa ulaşması anormal bir durum olduğunu ortaya koyuyor bence. Ayrıca bunu fark ettikten sonra yaptığım benchmark, stres testinde yine 100 derece sıcaklığa ulaştım. Sorun ne olabilir bilmiyorum kendim çözebileceğim bir şeyse ilgilenmeye çalışacağım yoksa aldığım yere götüreceğim.

İlginiz için teşekkürler.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bunu dene bakalım bende 15 derece düşmüştü olmazsa zaten ayarlar geri çekebilirsin.

Herkese cevapları için teşekkürler. Cooler Master ML240l sıvı soğutucu alarak ısınma sorununu çözdüm.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı