i7 12700H RTX 3070 laptop açılışta Legion/Ubuntu ekranında kalıyor

TRVenomTR

Centipat
Daha fazla  
Marka: Lenovo Legion 5I gen 7
Ekran kartı: NVIDIA GeForce RTX 3070 8 GB GDDR6, Boost clock 1620MHz, tgp 140W.
RAM: 2X 8 GB SO-DIMM DDR5-4800
SSD: 512 GB SSD M.2 2280 PCI-e 4.0x4 NVMe.
İşlemci: Intel Core i7-12700H, 14C (6p + 8e) / 20t, p-Core 2.3 / 4.7GHz, e-Core 1.7 / 3.5GHz, 24MB.

Windows 11 işletim sistemi kullanmaktayım. Çalışmakta olduğum "sürü İHA senkronizasyonu" projem için bilgisayarıma 2. bir işletim sistemi olarak "Ubuntu-22.04.3" yükledim. Birkaç aydır sorun yaşamadan kullanmaktaydım. Son 1 haftadır Linux'ta çalışma yaptıktan sonra bilgisayarı kapatmak istediğimde ya da Windows işletim sistemine geçmek için Linux'tayken bilgisayarı yeniden başlattığımda ekranda "Legion / Ubuntu" yazısı kalıyor ve bilgisayar ne kapanıyor ne de yeniden başlatılıyor. Aynı zamanda klavye ve mouse ışığı da sönmüyor. Mecburen bilgisayarın güç düğmesine basılı tutarak, bilgisayarı kapatıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim, yardımcı olur musunuz?

Dosya Ekleri

• HATA.jpg
    HATA.jpg
    153,5 KB · Görüntüleme: 30
İşlemci: Intel Core i7-12700H, 14C (6p + 8e) / 20t, p-Core 2.3 / 4.7GHz, e-Core 1.7 / 3.5GHz, 24MB.

Windows 11 işletim sistemi kullanmaktayım. Çalışmakta olduğum "sürü İHA senkronizasyonu" projem için bilgisayarıma 2. bir işletim sistemi olarak "Ubuntu-22.04.3" yükledim. Birkaç aydır sorun yaşamadan kullanmaktaydım. Son 1 haftadır Linux'ta çalışma yaptıktan sonra bilgisayarı kapatmak istediğimde ya da Windows işletim sistemine geçmek için Linux'tayken bilgisayarı yeniden başlattığımda ekranda "Legion / Ubuntu" yazısı kalıyor ve bilgisayar ne kapanıyor ne de yeniden başlatılıyor. Aynı zamanda klavye ve mouse ışığı da sönmüyor. Mecburen bilgisayarın güç düğmesine basılı tutarak, bilgisayarı kapatıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim, yardımcı olur musunuz?

Bu ekran gelince CTRL+alt+F4 kombinasyonunu yap. Tty4 ekranı üstünde belki orada gösterir neden kendini kapatamadığını.

Bu ekran gelince CTRL+alt+F4 kombinasyonunu yap. Tty4 ekranı üstünde belki orada gösterir neden kendini kapatamadığını.

Dediğinizi yaptım, ekranda herhangi bir değişiklik olmadı. Güç düğmesine basılı tutarak bilgisayarı kapattım. Aklınızda başka bir çözüm yolu var mı?

Önerim direkt Linux'u kaldırmandır. Bence hiç gerek yok böyle bir sisteme Linux kurmaya. Windows 10'dan devam edin direkt ya da 11'den.

"Çalışmakta olduğum "sürü İHA senkronizasyonu" projem için bilgisayarıma 2. bir işletim sistemi olarak "Ubuntu-22.04. 3" yükledim."

Projede kullanmakta olduğum yazılım sistemleri sadece Linux işletim sistemini desteklemekte. Linux kullanmak zorundayım, ayrıca sanal makine kurmayı da düşündüm ancak, Linux'un kendisini kullanmak varken, sanal makine kurma fikri pek mantıklı gelmiyor.

"Çalışmakta olduğum "sürü İHA senkronizasyonu" projem için bilgisayarıma 2. bir işletim sistemi olarak "Ubuntu-22.04. 3" yükledim."

Projede kullanmakta olduğum yazılım sistemleri sadece Linux işletim sistemini desteklemekte. Linux kullanmak zorundayım, ayrıca sanal makine kurmayı da düşündüm ancak, Linux'un kendisini kullanmak varken, sanal makine kurma fikri pek mantıklı gelmiyor.
Tamam o zaman ama sanal makinede de güzel çalışır. Eğer full terminal ile çalışacaksan WSL'de vare.

Cozum onerisi icin detay vermen gerek, detay icin hata mesajina ulasman gerek.
Ustte arkadas soylemis, ya terminalden shutdown islemlerini gormeli ve neyin ters gittini soylemelisin ya da varsa syslog gibi sistemsel loglardan detayli bilgi vermelisin ki insanlar cozum onersin.

Ornegin CLI modda calisip shutdown islemini orada deniyebilirsin. Hatanin DE ile ilintisini ayirt etmis olursun en azindan ve varsa shutdown sequence loglarindan bir seyler anlayabilirsin.

Eğer sorun halen daha devam ediyorsa Journalctl'e gerekli filtrelemeleri uygulayıp çıktıyı buraya fırlatabilirseniz ekranın kapanmasını neyin engellediğine dair bir fikir elde edebiliriz. Hatırladığım kadarıyla ayrıca Ubuntu'da F1/F2 tuşuna (kapanırken/açılırken) basmak da kapanırken/açılırken yürütülen işlemleri açıklayan yazıları getiriyordu.

Cozum onerisi icin detay vermen gerek, detay icin hata mesajina ulasman gerek.
Ustte arkadas soylemis, ya terminalden shutdown islemlerini gormeli ve neyin ters gittini soylemelisin ya da varsa syslog gibi sistemsel loglardan detayli bilgi vermelisin ki insanlar cozum onersin.

Ornegin clı modda calisip shutdown islemini orada deneyebilirsin. Hatanin de ile ilintisini ayirt etmis olursun en azindan ve varsa shutdown sequence loglarindan bir seyler anlayabilirsin.

Eğer sorun halen daha devam ediyorsa Journalctl'e gerekli filtrelemeleri uygulayıp çıktıyı buraya fırlatabilirseniz ekranın kapanmasını neyin engellediğine dair bir fikir elde edebiliriz. Hatırladığım kadarıyla ayrıca Ubuntu'da F1/F2 tuşuna (kapanırken/açılırken) basmak da kapanırken/açılırken yürütülen işlemleri açıklayan yazıları getiriyordu.

Journalctl'e gerekli filtrelemeleri uyguladım, çıktıyı paylaşıyorum. Filtrelenmiş zaman aralığında bilgisayarı Ubuntu'dayken kapatmaya çalıştım, kapanmadığı için güç düğmesi aracılığyla kapatma işlemini gerçekleştirdim.

Dosya Ekleri

• Screenshot from 2024-03-05 16-19-18.png
    Screenshot from 2024-03-05 16-19-18.png
    778,5 KB · Görüntüleme: 10
  • Screenshot from 2024-03-05 16-19-30.png
    Screenshot from 2024-03-05 16-19-30.png
    340,8 KB · Görüntüleme: 9
  • Screenshot from 2024-03-05 16-19-44.png
    Screenshot from 2024-03-05 16-19-44.png
    804,7 KB · Görüntüleme: 10
Journalctl'e gerekli filtrelemeleri uyguladım, çıktıyı paylaşıyorum. Filtrelenmiş zaman aralığında bilgisayarı Ubuntu'dayken kapatmaya çalıştım, kapanmadığı için güç düğmesi aracılığyla kapatma işlemini gerçekleştirdim.
Bu loglardan pek bir şey çıkarmak mümkün değil gibi.

Hatırladığım kadarıyla ayrıca Ubuntu'da F1/F2 tuşuna (kapanırken/açılırken) basmak da kapanırken/açılırken yürütülen işlemleri açıklayan yazıları getiriyordu.

Bunu da deneyip gözüken herhangi bir hata ve benzeri mesajı yazabilir misiniz?

journalctl -b -1 -r

Ayrıca loglar için şu filtreyi de uygulayabilir misiniz?

Geri
Yukarı