i7 13700K vs 7950X vs. i5 13600K

3.000 TL şu an fiyat farkı var evet hocam peki fiyat farkından bağımsız olarak iki işlemci arasında kalsan hangisin tercih ederdin? Performans olarak 13700k Ryzen 7950X i oyunlarda ve rendarda geçiyor eğer yanlış testlere bakmıyorsam bu iki işlemci arasında çok kararsız kaldım.

3000 TL'yi daha yüksek MHz RAM kere harcamanız daha doğru olur üstüne anakart masrafıda var.

Destek konusunu ben de çok mantıklı bulmuyorum açıkçası. Bu işlemcilerle ciddi süre kullanım sağlanabilir. Bu söylediğiniz uygulamalar için 13700k iyi olabilir diye düşünüyorum. Fiyat 3K ucuz ise o 3K için SSD veya RAM eklemesi yapılabilir. GPU bilgisi paylaşmamışsınız o konuda bir şey diyemiyorum. Sistemde düşündüğünüz diğer bileşenleri de yazarsanız iyi olur.

Render konusunda 3D için Ryzen diyebilirim fakat sizin anladığım kadarı ile 3D çalışmanız çok olmayacak. Testler tam olarak gerçek kullanım senaryosunu vermiyor fakat 13700K'da alsanız 7950X'de alsanız. Tüh keşke diğerini alsaydım diyeceğiniz bir senaryo ile karşı karşıya kalacağınızı düşünmüyorum. İki işlemci de sizi ciddi süreler götürür.
GPU Olarak 2. El 3090 düşünüyorum

SSD olarak

bunu düşünüyorum

Ram Olarak

bunu düşünüyorum

Anakart olarak ise

bu iki anakart arasında kaldım. Z 690 daha iyi gibi ama Micro Atx olması sorun yaratmaz sanırım

3090 Ekran kartını 2023 te alırsam 2. elde 3090 fiyatları şu anki (12- 13k) seviyelerde kalır veya düşer mi çünkü bir süre sonra 2. el 4080 ve 4090 lar satışta olacak biraz bekleyip 4080 de alınabilir mi diye düşünüyorum.

Benim için sistemi şu an toplamak gibi bir acelem yok aslında ben sadece ZAM gelirde artar mı diye şimdiden alıp 5 yıl en az kafam rahat olsun diye düşünüyorum bilsemki şu anki alacağım parçalar çok artmaz 2023 ü bekler AMD nin 3D işlemcilerini görür ona göre bir tercih yaparım.

GPU olarak 2. el 3090 düşünüyorum.

SSD olarak.

Bunu düşünüyorum.

RAM olarak.

Bunu düşünüyorum.

Anakart olarak ise.

Bu iki anakart arasında kaldım. Z 690 daha iyi gibi ama Micro ATX olması sorun yaratmaz sanırım.

3090 ekran kartını 2023'te alırsam 2. elde 3090 fiyatları şu anki (12- 13K) seviyelerde kalır veya düşer mi çünkü bir süre sonra 2. el 4080 ve 4090'lar satışta olacak biraz bekleyip 4080 de alınabilir mi diye düşünüyorum.

Benim için sistemi şu an toplamak gibi bir acelem yok aslında ben sadece zam gelirde artar mı diye şimdiden alıp 5 yıl en az kafam rahat olsun diye düşünüyorum bilsemki şu anki alacağım parçalar çok artmaz 2023'ü bekler AMD'nin 3D işlemcilerini görür ona göre bir tercih yaparım.

Hocam anakart olarak bu, RAM olaraksa 6000 MHz cl36/30 iyi olur.

@yapiz @SideWinder

Anakart Olarak ROG Serisi almak istiyorum ancak Asus ROG 690 ile MSI Z790 arasında O.C hiç yapmayacağım için bir fark olur mu ben hayatımda hiç o.c yapmadım yapmayıda düşünmüyorum bu sebeple anakartta z690 işimi görmez mi? bana kalsa fazla para vermekte mantıklı gelmiyor anakarta çünkü o.c yapmayn biriyim.

Ram olarak ise işlemc 5200 MHZ destekliyor bu durumda 6000 Mhz ram almak mantıklı olur mu?

@yapiz @SideWinder

Anakart Olarak ROG Serisi almak istiyorum ancak Asus ROG 690 ile MSI Z790 arasında O.C hiç yapmayacağım için bir fark olur mu ben hayatımda hiç o.c yapmadım yapmayıda düşünmüyorum bu sebeple anakartta z690 işimi görmez mi? bana kalsa fazla para vermekte mantıklı gelmiyor anakarta çünkü o.c yapmayn biriyim.

Ram olarak ise işlemc 5200 MHZ destekliyor bu durumda 6000 Mhz ram almak mantıklı olur mu?
Hic O.C yapmayacaksan ve yapmayıda düşünmüyorsan Z690 hatta B660 bile alabilirsin.

Z790 anakartların iyi bir yanı RAM O.C'sinin Z690'a göre çok daha iyi olması o yüzden Z790 alman gerekmiyor. Giriş seviyesi bir Z690 alman yeterli.

@yapiz @SideWinder

Anakart olarak ROG serisi almak istiyorum ancak ASUS ROG 690 ile MSI Z790 arasında O.C hiç yapmayacağım için bir fark olur mu ben hayatımda hiç o.c yapmadım yapmayı da düşünmüyorum bu sebeple anakartta Z690 işimi görmez mi? Bana kalsa fazla para vermekte mantıklı gelmiyor anakarta çünkü o.c yapmayn biriyim.

RAM olarak ise işlemc 5200 MHz destekliyor bu durumda 6000 MHz RAM almak mantıklı olur mu?

Anakart Z serisi ise işlemcinin değil anakartın alınırlardı belirliyor RAM MHz'sini. Ayrıca OC yapacak olsanız ROG daha mantıklı olurdu Z790 özellik bakımında daha üstün.

Hiç O.C yapmayacaksan ve yapmayı da düşünmüyorsan Z690 hatta B660 bile alabilirsin.

Z790 anakartların iyi bir yanı RAM O.C'sinin Z690'a göre çok daha iyi olması o yüzden Z790 alman gerekmiyor. Giriş seviyesi bir Z690 alman yeterli.

Z790 fiyatına Z690 almak mantıklı değil B660 ise kaliteli değilse VRM yetmemesi ihtimali yüksek.

Hic O.C yapmayacaksan ve yapmayıda düşünmüyorsan Z690 hatt B660 bile alabilirsin.
Evet o.c hiç yapmadım yapacağımıda sanmıyorum çok ciddi bir FPS / Performans farkı yaşar mıyım o.c ile ? bu durumda o.c yapmayacaksam ucuz anakart daha mı mantıklı olur

ben Rog serisi B660 alıp geçeyim diyordum veya aradaki farkı ödeyip Z690 alayım almışken o.c dede işe yarar diye

Z690 Rog mu alayım diye arada kalmıştım.

Anakart Z serisi ise işlemcinin değil anakartın alınırlardı belirliyor RAM MHz'sini. Ayrıca OC yapacak olsanız ROG daha mantıklı olurdu Z790 özellik bakımında daha üstün.

Z790 fiyatına Z690 almak mantıklı değil B660 ise kaliteli değilse VRM yetmemesi ihtimali yüksek.
B660'ın nereye VRM'i yetmiyor. Z690 DDR5'ler 5K'dan başlıyor. Aynı fiyat dediğin ile arasında yaklaşık 3.5K var. Öte yandan B660'lar gayet yeterli.

Evet o.c hiç yapmadım yapacağımıda sanmıyorum çok ciddi bir FPS / Performans farkı yaşar mıyım o.c ile ? bu durumda o.c yapmayacaksam ucuz anakart daha mı mantıklı olur

ben Rog serisi B660 alıp geçeyim diyordum veya aradaki farkı ödeyip Z690 alayım almışken o.c dede işe yarar diye

Z690 Rog mu alayım diye arada kalmıştım.
Asus Prime Z690 ya da orta seviye bir B660 alabilirsin çok masraf yapmana gerek yok. Sadece isim ve tasarım için para vermiş olursun sana gerçek hayatta kazandıracağı hiçbir performans yok sıradan bir kullanıcıysan(O.C yapmayacaksan).

Nasıl yani Z serisi anakart alırsam işlemci 5.200 MHZ desteklese dahi Anakart 6000 mhz ise Rami 6000 alınca işlemci desklemiyor olmasına rağmen Ramler 6000de mi çalısıyor ?

7k fiyata z690 alacağına 1k daha verip z790 al diyorsunuz o halde. Ben aslında anakartı minimum fiyatta tutmak istedikçe fiyatı artıyor :) linki bıraktığım B660 ROG da VRM sorunu yaşar mıyım sizce

Yeni konular

Geri
Yukarı