i7 14700K sistem kendi kendine kapanıyor

gintom

Yoctopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar, ben yakın bir zamanda İtopya'dan sıfır bir sistem aldım,
Bilgisayar oyun oynamiyorken hiçbir sorun yok, ama bazı oyunlarda 10-20 dakika sonra bilgisayar kendi kendine kapaniyor,

Test ettiğim oyunlar;
  • Days Gone, last of us 2, ve en önemlisi unrealengine projelerinde kapaniyor.
  • Overwatch, Fortnite = kapanmadı.
Bilgisayarı İtopya'nın teknik servisine gönderdim, 2 hafta sonra geri gönderdiler ve bir sorun bulamadıklarını söylediler,
Kapanma sorununu anlamak için biraz araştırma yaptım ve Windows eventviewer'e baktığımda bir sürü Kernel Power hataları gördüm,
Hata mesajı: "sistem düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmış. Bu hatanın nedeni sistemin yanıt vermeyi durdurması, kilitlenmesi veya beklenmeyen bir şekilde güç kaybına uğramış olması olabilir."

Screenshot_1.png

Sorunun prizde olabileceğini söylediler başka odada denememi söylediler, farklı odalarda denedim ama yine oyuna girdiğimde 20 dakika sonra PC kapaniyor,

Sizce sorun evin elektriğinde mi gerçekten ya da bilgisayarın PSU güç kaynağı mı yetersiz?

Aldığım sistemin özellikleri;
  1. Intel Core i7 14700K 3.4GHz 33MB önbellek 20 çekirdek 1700 10nm işlemci.
  2. ASUS Prime B760M-K 6600MHz(OC) DDR5 soket 1700 M.2 HDMI VGA mATX anakart.
  3. Corsair 32 GB (2x16 GB) Vengeance RGB 6000MHz CL36 DDR5 siyah Dual kit RAM.
  4. Gigabyte GeForce RTX 4080 Super Windforce V2 16 GB GDDR6X 256 bit DLSS 3 ekran kartı.
  5. Vento VG22al 850W tempered glass USB 3.0 mesh ARGB e-ATX Tower kasa + FSP HD2-850W gen5 PSU.
  6. BitFenix cube 240 siyah ARGB 240mm işlemci sıvı soğutucu.

Selam arkadaşlar, ben yakın bir zamanda İtopya'dan sıfır bir sistem aldım,
Bilgisayar oyun oynamiyorken hiçbir sorun yok, ama bazı oyunlarda 10-20 dakika sonra bilgisayar kendi kendine kapaniyor,

Test ettiğim oyunlar;
  • Days Gone, Last of Us 2, ve en önemlisi unrealengine projelerinde kapaniyor.
  • Overwatch, Fortnite = kapanmadı.
Bilgisayarı İtopya'nın teknik servisine gönderdim, 2 hafta sonra geri gönderdiler ve bir sorun bulamadıklarını söylediler,
Kapanma sorununu anlamak için biraz araştırma yaptım ve Windows eventviewer'e baktığımda bir sürü Kernel Power hataları gördüm,
Hata mesajı: "sistem düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmış. Bu hatanın nedeni sistemin yanıt vermeyi durdurması, kilitlenmesi veya beklenmeyen bir şekilde güç kaybına uğramış olması olabilir."

Eki Görüntüle 2177167

Sorunun prizde olabileceğini söylediler başka odada denememi söylediler, farklı odalarda denedim ama yine oyuna girdiğimde 20 dakika sonra PC kapaniyor,

sizce sorun evin elektriğinde mi gerçekten ya da bilgisayarın PSU güç kaynağı mı yetersiz?

aldığım sistemin özellikleri;
  1. Intel Core i7 14700K 3.4GHz 33MB önbellek 20 çekirdek 1700 10nm işlemci.
  2. ASUS Prime B760M-K 6600MHz(OC) DDR5 soket 1700 M.2 HDMI VGA mATX anakart.
  3. Corsair 32 GB (2x16 GB) Vengeance RGB 6000MHz CL36 DDR5 siyah Dual kit RAM.
  4. Gigabyte GeForce RTX 4080 Super Windforce V2 16 GB GDDR6X 256 bit DLSS 3 ekran kartı.
  5. Vento VG22al 850W tempered glass USB 3.0 mesh ARGB e-ATX Tower kasa + FSP HD2-850W gen5 PSU.
  6. BitFenix cube 240 siyah ARGB 240mm işlemci sıvı soğutucu.

850W gayet yeterli bence. Mümkünse başka bir ev prizinde deneyebilirsiniz elektrik kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız. Ayrıca sıcaklıklar nasıl?

Recep hocamın açtığı bir konuda çözümü PSU değiştirerek bulmuş. Tabii bu sorun ekran kartı veya başka donanımdan dolayı da kaynaklı olabilir fakat PSU'dan kaynaklı olması muhtemel. Eğer servistede sorun çıkmadıysa cidden sorun evde olabilir. Veya güzel test edememişte olabilirler.

Ben bu sorunla yaklaşık 2.5 yıldır boğuşuyorum. 3 kere PSU değiştirdim. Her seferinde sorun azaldı ama asla çözülmedi. Dolayısıyla sorun büyük ihtimalle PSU olsa da PSU değişimi sonrası bu sorun geçmeyebilir.

Benim bilgisayarım da oyun zamanları dışında asla kapanmıyor. Hatta çoğu oyunda bile kapanmıyor. Ama bazı oyunlarda gelişigüzel kapanıyor. Bazen 1 günde 6-7 defa kapanıyor, bazen haftalarca hiç kapanmıyor. 2.5 yıldır konuşmadığım kişi, yazmadığım forum kalmadı. Herkes PSU dedi ama 3 defa PSU değiştirmeme ve her seferinde farklı bir marka PSU (Cooler Master, Corsair, ASUS) kullanmama rağmen sorun devam ediyor.

OCCT testi ile PSU benchmark yapıyorum, sorun yok. Memtest ile RAM testi yapıyorum sorun yok. 3D Mark is sistemi zorluyorum, sorun yok. Ama bazı oyunlarda gelişigüzel sistem kapanıyor. Çünkü sorun RAM ile anakart arasındaki iletişimsel sorundan kaynaklanıyor. Bu sorunun tek çözümü (tabii eğer %100 PSU olmadığından eminsen) anakart ya da RAM hatta belki de ikisini birden değiştirmek. Bu ne yazık ki çok zor ve masraflı bir sorun. Bazen parçalarda tek tek sorun olmasa da bir araya geldiklerinde sorunsuz çalışamıyorlar. DDR4 ve sonraki nesillerde bu sorun ne yazık ki az da olsa yaşanıyor. Ben de olduğu gibi...

İlk aşama olarak PSU'nu değiştir. Eğer sorun halen devam ediyorsa Allah kolaylık versin :/

Geri
Yukarı