i7 2600 ısınma sorunu

Vylinor

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar, ben yeni bir sistem topladım, daha doğrusu bir ustamıza toplattım. Sistem güzel oldu, ancak bazı oyunlarda işlemci sıcaklığı 75-80 C'yi görüyor. Ben bunun normal olmadığını düşünüyorum, kasada ayrıca 3 adet fan mevcut, İntel'in stok fanı mevcut. Sisteme overclock yapılmadı.

Ayrıca böyle sisteme sahip olmama rağmen denediğim oyunlarda düşük FPS alıyorum. Oyunlar full ayarlarda denenmiştir.

Msi Afterburner ve CPUID CPU-Z gibi programlar ile ölçüm yapılmıştır.

*Test edilen oyunlar ve FPS değerleri: TESV(Skyrim)(27-50 FPS)(enb modu yüklenmiştir), Euro Truck Simulator 2(42-55 FPS), Black Desert Online(20-32 FPS)

Sistem bilgileri:
- İşlemci: Intel i7 2600(k'sız olan)3.40 GHz
- Anakart: Gigabyte p67a d3 b3
- Ekran Kartı: MSI R7 370 2G
-RAM: (2x4) 8 GB Gskill Sniper 1600 MHz
-HDD: Seagate 1 TB
-Power: Thermaltake 600 w
-Kasa: Zalman MS 800
-Monitor: Samsung SyncMaster 2043 BW(res: 1680x1050)

*Sıcaklık değerleri yüzünden sıvı soğutucu, vs... almalı mıyım?

*FPS yükselmesi için ne yapmam gerekir? Bazı daha düşük AMD sistemlerde bile bu oyunlarda daha yüksek FPS alanlar var..

Yardımlarınızı yorumlarınızı bekliyorum, teşekkürler..

Ayrıca bir durumu daha eklemeyi unuttum, ekran kartı normalde en fazla 60-65 C gözüküyor sistemde, ancak kasayı açıp karta dokunduğum zaman yanıyor sanki, çok sıcak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı işlemciyi kullanıyoruz yazından bir kısmını tırnak içinde belirtiyorum "İntel'in stok fanı mevcut"
e ısınması gayet normal :) Bende şuan Akasa Venom soğutucu var fan 700 rpm de dönüyor (boşta)
yükteyken 900 ü geçmiyor ve sıcaklık 45-50 derece arası. Soğutucuyu değişmelisin.
FPS konusuna gelince çözünürlükten ötürü işlemciye yük biniyor olabilir imkanın varsa 1920x1080 çözünürlükte monitör kullanmanı tavsiye ederim.

Evet,Intel stok fan var,ancak yanlışınız var,80 C ve üstü normal değildir.Belli bir dereceden sonra sıcaklık sisteme zarar vermeye başlar.

O yüzden fiyatı uygun Sıvı Soğutma tavsiyesi istemekteyim.Mesela max. 200-400 tl aralığında iyi bir Sıvı Soğutma Sistemi bulabilir miyim?

Duruma bağlı olarak belki Sıvı Soğutma yerine çok iyi bir Hava Soğutma da bakabilirim.Ancak tozlanma olayı yüzünden pek sıcak bakmıyorum buna.
Aklımda "Akasa Venom Voodo" var,nasıl bir performansı olduğunu bilmiyorum ama..

Aynı işlemciyi kullanıyoruz yazından bir kısmını tırnak içinde belirtiyorum "İntel'in stok fanı mevcut"
e ısınması gayet normal :) Bende şuan Akasa Venom soğutucu var fan 700 rpm de dönüyor (boşta)
yükteyken 900 ü geçmiyor ve sıcaklık 45-50 derece arası. Soğutucuyu değişmelisin.
FPS konusuna gelince çözünürlükten ötürü işlemciye yük biniyor olabilir imkanın varsa 1920x1080 çözünürlükte monitör kullanmanı tavsiye ederim.

Bendeki Monitor'ün çözünürlüğü 1680x1050,yani 1920x1080 monitor alsam fps daha mı artar?

Bu arada ben Kasayı Monitore Hdmi-dvi kablosu ile bağladım,monitor dvi.

Hdmi kablosu yan sanayi olduğu için veya kablo iyi bağlanamamış ise oyunlarda herhangi bir fps düşme durumu olur mu acaba?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı