i7 9700K ısınma sorunu

DrKatil

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Corsairin spec delta kasasını kullanıyorum. Sistem boştayken 30-35 derece sıcaklık değerleri alıyorum ama oyuna girdiğimde 100 dereceye kadar çıkabiliyor. Sorun neyden kaynaklanıyor tam olarak anlamadım. Kasadan olduğunu düşünmüyorum. Çünkü kasanın kapaklarını açınca sıcaklık çok değişmiyor. İşlemci üzerinde ufak çizikten dolayı olabilir mi bilmiyorum. Termal macunu tam sıktığımı düşünüyorum.

Sistemin genel özellikleri :
  • i7 9700K 4.9 GHz hızında kullanıyorum.
  • XIGMATEK GLACE 240MM sıvı soğutma
  • Gigabyte Auros Z370 Gaming K3 Anakart
  • Diğer fanlar kasanın kendi fanları.
  • Msi GTX 1080
Fikirlerinizi bekliyorum.

Dosya Ekleri

• Kasa.png
    Kasa.png
    847 bayt · Görüntüleme: 108
  • Screenshot_9.png
    Screenshot_9.png
    829,5 KB · Görüntüleme: 107
  • Screenshot_10.png
    Screenshot_10.png
    4,9 KB · Görüntüleme: 119
  • WhatsApp Image 2020-01-03 at 05.24.46.jpeg
    WhatsApp Image 2020-01-03 at 05.24.46.jpeg
    114 KB · Görüntüleme: 113
Termal macunu tam sıktığımı düşünüyorum.
Kalınlığı kağıt kadar olacak. Pompa devri %100 mu? Pompası aşırı dece sıkmasaydınız ya da çok gevsek, vida dönmeyi bıraktığında oylece kalacak. Kapağı sokun oyun oynayın, oynarken sıcaklık arttığında hafif pompaya elinizi dokunun bakın düşecek mi? Kısaca saydığım üç şeyde sıkıntı olabilir. Termal macun, pompa devri ya da montaj hatası.

Corsairin spec delta kasasını kullanıyorum. Sistem boştayken 30-35 derece sıcaklık değerleri alıyorum ama oyuna girdiğimde 100 dereceye kadar çıkabiliyor. Sorun neyden kaynaklanıyor tam olarak anlamadım. Kasadan olduğunu düşünmüyorum. Çünkü kasanın kapaklarını açınca sıcaklık çok değişmiyor. İşlemci üzerinde ufak çizikten dolayı olabilir mi bilmiyorum. Termal macunu tam sıktığımı düşünüyorum.

Sistemin genel özellikleri :
  • i7 9700K 4.9 GHz hızında kullanıyorum.
  • XIGMATEK GLACE 240MM sıvı soğutma
  • Gigabyte Auros Z370 Gaming K3 Anakart
  • Diğer fanlar kasanın kendi fanları.
  • Msi GTX 1080
Fikirlerinizi bekliyorum.
Bir arabayı sürekli son devirde kullandığınızı düşünün. Hararet yapacaktır değil mi? Sürekli 4.9 GHz de kullanıyorsanız bu sorun ile karşılaşıyor olmanız normal. Maksimum frekansında çalışyırıyprsunuz. Kasa iç hacmi küçük. Ekran kartı radyatör arası yakın. Bu şekilde sıcaklık normal.

Son düzenleme:
İşlemciniz 4.6Ghz'de çalışıyor bu sebeple fazla voltaj çekiyor ve ısınıyor. Benik fikrim bu yönde.
Aslında 115.7W çektiği gözüküyor bu değer fazla ama yine de 80°lerde kalması gerekiyor diye düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne alaka? Herkesin 9700K'sinin ısınması lazım. Ya montaj yanlış ya soğutma yetersiz.
Sürekli maksimum frekansta çalışıyor basit bir mantık kurdum sadece. Bütün 9700K'lsr aynı kalitede midir yani? Tabiki soğutmada yetersiz montajda hatalı olabilir. Uzun süreler maksimum frekansta çalıştırmanın sonucu olabileceğini söylüyorum. 4.9'a hangi ayarlar ile çıkılmış olduğundanda haberdar değiliz. Bir düşünceydi sadece.

Birde termal macun meselesi var. Tam sıktım demiş arkadaşımız. Yani tüpü tamamen mi boşalttı yoksa uygun olduğu şekilde mi yaptım demek istiyor kestirmek zor.

Birde gördüğüm kadarıyla 4.9 GHz O.C durumlarında 90 Watt geçmiyor. İzlediğim videolarda. Sizde 115 Watt'a kadar çıkmış. TDP değerinin de 95W olduğunu düşünürsek bir anormallik var gibi.

Yorum yapıyorum sadece. Moderatör veya diğer arkadaşlar düzeltebilir. Doğruyum kesin böyle demiyorum. Yorumladım sadece durumu.

Son düzenleme:
9900ks ile 5.0Ghz'te maksimum 70 derece görüyorum. Soğutucu ise noctua nh d15. Benim tavsiyem soğutucu montajınızı gözden geçirin.
Sisteminizde bulunan macunu bu kalitede bir termal macun ile yenileyin.

Edit: Sıvı soğutmanızın radyatörünü kasanızın ön paneli müsaitse bu tarafa bağlamayı deneyebilirsiniz. İçerideki hava akışının yetersizliği veya yanlışlığı ile bu sıcaklıklara dahi çıkmaması lazım ancak denemekte fayda var. Soğuk havayı ilk olarak radyatör fanlarından geçirerek kasanıza yönlendirin. Ufakta olsa değişim gösterebilir.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı