ErenArat

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, benim bilgisayarımda 'ZOTAC Nvidia Geforce GTX 560Ti' ekran kartı takılıydı. Ben bu ekran kartını 'ASUS Nvidia Geforce GTX 960 STRIX OC' ekran kartı ile değiştirdim. Önceki ekran kartım PCI-Express 2.0 destekliyordu. Yeni aldığım ekran kartı ise PCI-Express 3.0 destekliyor. Anakartımda ise sadece iki adet PCI-Express 2.0 girişi bulunuyor. Fakat araştırmalarım sonucunda bunun bir sorun teşkil etmediğini öğrendim. Önceki ekran kartını söktüm ve yeni aldığım ekran kartını bu girişe taktım ve kullanmaya başladım.

Eski ekran kartım ile GTA V oynarken genelde herhangi bir FPS düşüşü yaşamıyordum. Tüm driverları ve güncellemeleri kurulu olmasına rağmen yeni taktığım ekran kartı ile GTA V oynadığımda belirli bir süre geçtikten sonra FPS düşüşleri yaşamaya başlıyorum. Bu FPS Düşüşünü sadece GTA V oynarken yaşamıyorum. Yeni çıkmış olan Resident Evil 7 Biohazard isimli oyunu oynarken de belirli bir süre geçtikten sonra FPS düşüşleri yaşamaya başlıyorum. Yani benzer birçok oyunda FPS Düşüşleri yaşıyorum. Bu FPS düşüşleri genelde görüş açısına yeni giren bir ortam olduğunda ani olarak yaşanıyor. Kasayı yaklaşık 6 yıl önce toplamıştım. İşlemci Fanım Stok Intel Fanı. İşlemci Fanını söküp temizlemeli miyim? Daha önce hiç söküp temizlemedim. Ya da herhangi bir darboğaz mı söz konusudur? Yaşadığım bu sorunu bir türlü çözemedim. Umarım yaşadığım bu sorun bir çözüme kavuşturursunuz.

Bilgisayar Özellikleri:
  • İşletim Sistemi: Windows 10 Pro (Sürüm 1607, İS Derlemesi 14393.693)
  • İşlemci: Intel Core i7-2600 (Stok Intel İşlemci Fanı kullanıyorum.)
  • RAM: 6 GB
  • Anakart: GigaByte GA-H67MA-USB-B3

@Recep Baltaş @Ali Güngör

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki öncelikle sisteminize en son ne zaman bakım yaptınız? Kısaca termal macun yenilemesi gerekebilir diye düşünüyorum. İşlemciniz büyük ihtimalle TurboBoost olarak 3.8 GHZ hızında çalışmakta. Belirli yüksek ısılardan sonra, kendi hızını düşürdüğü zaman stabil olmayan FPS elde etmenize yol açabilir. Sıcaklık değerleri ne durumda öncelikle? Öncelikle gerçekten sisteminizin temizliğe ve termal macun yenilemesine gerek olup olmadığını anlamamız için lütfen bize işlemcinizin sıcaklık değerlerini gösterebilir misiniz? Bunun için SpeedFan kurabilirsiniz.

SpeedFan programını kurduktan sonra açıp, yanına CPU-Z programını indirin ve işlemcinize stress test uygulayın bu sayede, işlemcinizin maksimum sıcaklık değerlerini SpeedFan üzerinden görebiliriz.

Şu ana kadar sistemime ciddi bir şekilde bakım ve termal macun yenilemesi yapmadım. İşlemcimin sıcaklık değerlerini göstermek için SpeedFan kuracağım ve söylediğiniz şekilde SpeedFan programını kurduktan sonra açıp, yanına CPU-Z programını indireceğim ve işlemciye stress test uygulayıp maksimum sıcaklık değerlerini SpeedFan üzerinden size göndereceğim. Beklemede kalın ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Söylediğiniz gibi işlemciye Prime95 programını yükleyip Stress Test işlemini uyguladım. Sıcaklık değerleri resimdeki gibi.

Bugün İşlemci Fanını söktüm ve Fandaki hava akışını sağlayan metal parçayı çıkartıp diş fırçasıyla üzerindeki tüm tozları temizledim. Aynı şekilde fanı da temizleyip tekrar geri taktım. Stress Test uyguladım ve yeni değerler Stress Test 2.png isimli resimde.

Stress Test.png

Stress Test 2.png

Bugün İşlemci Fanını söktüm ve Fandaki hava akışını sağlayan metal parçayı çıkartıp diş fırçasıyla üzerindeki tüm tozları temizledim. Aynı şekilde fanı da temizleyip tekrar geri taktım.
Hata etmişsin. Fanı söküp termal macum sürmen lazım diyebilirim. Termal macun sür. Sorun çözülecek büyük ihtimal. İşlemci çok ısınıyor.

Tamam söylediğiniz gibi termal macun süreceğim. Son olarak Hız düşüşünü görüntülemek amacıyla Stress Test başında 3.78 GHz yi gören işlem 97 derece sıcaklığa yükselince hızını ani şekilde 3.28 GHz lere kadar düşürmeye başladı bunu da Hız Düşüşü.png de görebilirsiniz.

Hata etmişşin derken ne gibi bir olumsuzluk yaşarım?

Hız Düşüşü.png

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı