i7 2600k ve GTX 580'li PC'de Ekran Kartı Yükseltme

son_goku

Kilopat
Makaleler
12
Yer
İzmit
Daha fazla  
i7 2600k, 8 GB RAM, GTX 580 3 GB Zotac, 1 TB hard disk, 60GB SSD, Yamakasi 2K 27'' monitör sistemim var. 3DS Max ile uğraştığım için bellek bende başa bela. Onu 24 ya da 32 GB yapıp ondan kurtulmayı düşünüyorum. Belki işlemciyi bir miktar yükseltirim. Grafik kartında çok takılıyorum. AMD R9 290 mı alsam yoksa GTX 580 ile SLI yapabileceğim başka bir GTX modelimi alsam? Mesela 780. Ne dersiniz?

GTX 580 ile SLI yapabilmek için yine GTX 580 almanız gerek. 580 ile 780 SLI mümkün değil. Tavsiyem ikinci bir GTX 580 almayın. Tek GTX 780, 780 Ti veya Ti Black Edition almanız. Bellek miktarını 32 GB yapabilirsiniz fakat bunun için önce anakart modelinizi belirtmeniz gerek. Her anakartın veya her yonga setinin 32 GB desteği mevcut değil.

i7 2600k, 8 GB RAM, GTX 580 3 GB Zotac, 1 TB hard disk, 60GB SSD, Yamakasi 2K 27'' monitör sistemim var. 3DS Max ile uğraştığım için bellek bende başa bela. Onu 24 ya da 32 GB yapıp ondan kurtulmayı düşünüyorum. Belki işlemciyi bir miktar yükseltirim. Grafik kartında çok takılıyorum. AMD R9 290 mı alsam yoksa GTX 580 ile SLI yapabileceğim başka bir GTX modelimi alsam? Mesela 780. Ne dersiniz?

Ah Ah, 3ds Max ile uğraşmayan yada bilmeyen belleğin önemini anlamaz. En çokta forumlarda diyorlarya 16 Gb ram gereksiz, şuan oyun için o kadar ram gereksiz falan vs diye. Yaşayan bilir, sizi anlıyorum:)

Biz 16 GB oyun için gereksiz diyoruz. Ne zaman bu tip programlarla uğraşanlara 16 GB RAM gereksiz dedik ?

Dostum ben şahsınıza yönelik birşey demedim, neden üstünüze alındınız? Genelde bu tarz teknoloji formlarında bilgisayar sistem tavsiyeleri oyun ağırlıklı oluyor ve yorumlarda benim yazdığım şekilde oluyor. Ben okuduğum için böyle düşünüyorum. Yoksa muhakkak biliyorsunuzdur ram'in önemini oyun dışında şüphem yok.

@caglaraycan bende şöyle bir soru sorayım sen bu işle uğraşıyorsun herhalde belleklerin nasıl bir etkisi oluyor? Mesela 1600MHz 16gb bellek ile 2400Mhz 16gb bellek arasında ne gibi fark olur?

Zaten 2400 mhz işlemez O.C yapmadıysan.
2400 mhz Cl9 ram 1600 mhz çalıştırılırsa Cl7 gibi çalışır.

Teknik konularından anlamam, maalesef sizin kadar bilgim yok,olduğuna söylemedim. Sadece max işiyle uğraşanların Ram ihtiyacının çok önemli olduğunu belirttim. Max program gereği ağır sahnelerde belleğe çok yüklenir. O yüzden oyunlar için 4GB yeterli güzükürken, maxte ben 16 Gb ramimin bile bazen yetersiz kaldığını söyleyebilirim. Tabiiki çalıştığınız sahne çok önemli, giriş seviyesinde max bilgisi olan arkadaşlar için 4Gb bbile yeterli olup, 8Gb idealdir diye düşünüyorum. Tabiiki CL değeri düşük, 1600 Mhz hızında bir ram yeterli olacaktır.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı