RX 580 ve i7 2600K Oyunlarda Ani Donmalar ve Siyah Ekran

ahmet54451

Decapat
Benim sorunum şöyle: Bu ekran kartımla PUBG'de bazen sorun vermiyor, bazen oyun esnasında birden ekran siyah oluyor, donuyor. Klavyenin ışıkları da kapanıyor, bazen kendine geliyor. Kapatıp açmak zorunda kalıyorum. Acaba kartım mı sorunlu yoksa sistemsel mi bir şey var? FPS değerlerim cok iyi ama bazen böyle ekran siyah olup donuyor birden bire. Normal Chrome'de desktopta hiçbir sorun yok.

Ve Bir de powermde 6 pin desteği var ekran kartı 8 pin istiyor. 6 taktım çalışıyor böyle. Acaba sorun bundan mı kaynaklı?

Sistem Özelliklerim:
  • i7 2600k
  • Kingston 3X4 GB 1333MHZ
  • Cooler Master 460W power
  • 240GB SSD

Sorun büyük ihtimalle (3x4) BELLEK'den kaynaklı. Ya 1 ya 2 ya da 4 ram takabilirsiniz. 3 takarsanız sorun olur. Ekran kartı pin girişi ile bilgim yok. RAM lerden 1 adet çıkarıp öyle deneyin. Yani benim bildiğim bu. 3 adet performans kaybı yaşatır. Fakar FPS değerlerinde sorun yoksa ekran kartı güç beslemesi 8 pin gerektirebilir.

Sorun büyük ihtimalle (3x4) BELLEK'den kaynaklı. Ya 1 ya 2 ya da 4 ram takabilirsiniz. 3 takarsanız sorun olur. Ekran kartı pin girişi ile bilgim yok. RAM lerden 1 adet çıkarıp öyle deneyin. Yani benim bildiğim bu. 3 adet performans kaybı yaşatır. Fakar FPS değerlerinde sorun yoksa ekran kartı güç beslemesi 8 pin gerektirebilir.
Ama eski kartım GTX 750 Ti'de böyle bir sıkıntı yaşamıyordum.
Donuyor bazen siyah ekran olup kitleniyor. ekran kartı bozuk olma şansı varmı veya 460W power mi yetmiyo yada 8 pin iken 6 pin taktım diyemi böyle

Son düzenleme:

Donuyor bazen siyah ekran olup kitleniyor. ekran kartı bozuk olma şansı varmı veya 460W power mi yetmiyo yada 8 pin iken 6 pin taktım diyemi böyle
Güç kaynağınız da 6+2 bir güç girişi olması lazım. eğer yoksa güç kaynağını değiştirin. Belki sorun güç kaynağından da olabilir. Dediğim gibi 3 adet bellekten sorun yapıyor olabilir. Ekran kartınızın yazılımı güncel olduğundan emin olun. Isı değerlerini gözden geçirin. Downloads | AIDA64 Atmış olduğum bağlantıya tıklayarak AİDA 64 Extreme indirin. Stres testine sokup bilgileri bizimle paylaşın Teşekkürler.

412469

Aynı sorunu eski laptopumda yaşamıştım. Orjinali 150w adaptörle çalışan laptopa 120w adaptör takınca oyunlarda yük bindiğinde bilgisayarım kapanıyordu. Sorunun yüzde 90 güç kaynağının zayıf gelmesi. Uyumlu güç kaynağıyla kullanırsanız sorunu aşmanız muhtemel

Herşey normal gözüküyor. Sorunun olasılığı güç kaynağına daha fazla bindi. 6+2 ekran kartı güç girişli bir PSU alın. eğer bütceniz kısıtlıysa şu PSU'yu önerebilirim. Cooler Master Watt 600W 80+ Aktif PFC 120mm Fanlı PSU Fiyatı
bazen bak mesela cevirici taktım şuanki PSU ya dün hiç kapandmadı donmadı şimdi ise 15dk da bir 2.ye dondu ilkdinde dondu görev yötecisini calısstırabildim 2. sinde ise tamamen siyah ekran oldu reset atmak zorunda kaldım ekran kartının bozuk olmas olsaılığı %kaç
Herşey normal gözüküyor. Sorunun olasılığı güç kaynağına daha fazla bindi. 6+2 ekran kartı güç girişli bir PSU alın. eğer bütceniz kısıtlıysa şu PSU'yu önerebilirim. Cooler Master Watt 600W 80+ Aktif PFC 120mm Fanlı PSU Fiyatı
kesin çözüm bulamıyorum delirecem kartmı bozuk acaba . başka ilgilenende yok zaten şu sayfada senden başka :D :D

bazen bak mesela cevirici taktım şuanki PSU ya dün hiç kapandmadı donmadı şimdi ise 15dk da bir 2.ye dondu ilkdinde dondu görev yötecisini calısstırabildim 2. sinde ise tamamen siyah ekran oldu reset atmak zorunda kaldım ekran kartının bozuk olmas olsaılığı %kaç

kesin çözüm bulamıyorum delirecem kartmı bozuk acaba . başka ilgilenende yok zaten şu sayfada senden başka :D :D
Öncelikle teşekkür ederim. :) Ekran kartında sorun olma olasılığı %50. Aynı şekilde PSU'da %50. RAM'leri çıkartıp denediniz değil mi? Eğer çıkarıp'da olmadıysa bir bilgisayar işlerini yapan kişiye götürün. Bende ilk defa böyle bi sorun duyuyorum sizden. Kusura bakmayın yanlış bilgi vermek istemiyorum. Ama dediğiniz gibi ekran kartında sorun olabilir. Eğer ekran kartını düzeltip'de aynı sorunları yaşıyorsanız, birde PSU'yu değiştirmeyi deneyin. Tabii bunları yapmadan önce bilen bir kişiye götürün. Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı