i7 3630QM sistemde Windows 11 LTSC'ye geçilmeli mi?

Eren T.

Hectopat
Makaleler
6
Daha fazla  
Sistemim:

i7-3630QM 2.40 GHz 4 Core 8 Threads.
10 GB RAM.
Intel HD Graphics 4000 32 MB // NVIDIA GeForce GT 630M 1990 MB.

Bu sistemle Windows 11 LTSC'ye geçmeli miyim? Nasıl bir performans alırım? Bilgisayarımda TPM ve Secure Boot bulunmuyor. Eğer geçmeliysem en son kullanıcı sürümü ve entegre edilmiş güncellemeler ile birlikte nereden indirebilirim? UUP dump, massgrave vs... Güncellemelerin entegre edilmiş olması zorunlu değil ama NTLite ile düzenleme yapacağımdan güncellemeden sonra ayarların gitmesini istemiyorum.

Ek bir soru, IoT ve non-IoT arasında ne fark var?

Bir soru daha, Windows 10 LTSC'deki MS Store ekleme scripti Windows 11'de işe yarar mı? Şu:

Ve son bir soru, laptopla birlikte gelen anakarta gömülü ve otomatik olarak etkinleşen bir ürün anahtarım var, LTSC'de çalışır mı?

wsreset -i bu komutu powershell ile admin olarak çalıstırırsanız 2-3 dk gibi bir sürede store kurulacaktır hem 10 hem 11 LTSC'de. IoT sürüm ile non IoT sürüm arasındaki temel fark destek süresidir. IoT sürümler ATM gibi gömülü cihazlar için önerilen sistemlerdir. Fakat normal kullanım senaryosunda ben gözle görülür bir fark göremedim. Sisteminiz için 11 LTSC'de uygun. Fakat 10 akıcılığı hala daha 11'de olmadığı için ben 10 tavsiye edeceğim Ram'inizi de göz önünde bulundurarak.

Son düzenleme:
wsreset -i bu komutu powershell ile admin olarak çalıstırırsanız 2-3 dk gibi bir sürede store kurulacaktır hem 10 hem 11 LTSC'de. IoT sürüm ile non IoT sürüm arasındaki temel fark destek süresidir. IoT sürümler ATM gibi gömülü cihazlar için önerilen sistemlerdir. Fakat normal kullanım senaryosunda ben gözle görülür bir fark göremedim. Sisteminiz için 11 LTSC'de uygun. Fakat 10 akıcılığı hala daha 11'de olmadığı için ben 10 tavsiye edeceğim Ram'inizi de göz önünde bulundurarak.

Yani hangi sürümü kurmalıyım? Üç sürüm var:

Windows 11 Enterprise LTSC 2024
Windows 11 IoT Enterprise LTSC 2024
Windows 11 IoT Enterprise Subscription LTSC 2024

Ve hangi sürüm daha performanslı ve destek süresi uzun?

Bir de son soruma cevabınız nedir?

Ve son bir soru, laptopla birlikte gelen anakarta gömülü ve otomatik olarak etkinleşen bir ürün anahtarım var, LTSC'de çalışır mı?

LTSC sürümlerinde anakarta gömülü lisanslar işe yaramaz. LTSC ev kullanıcılarına yönelik olmadığı için lisans da satın alamazsınız. Fakat PowerShell'de irm [URL]https://get.activated.win[/URL] | iex bu kod ile 2038'e kadar etkinleştirebilirsiniz. (detaylı bilgi burada mevcut : Microsoft Activation Scripts (MAS) | MAS )

İki sürümü de kurabilirsiniz performans farkı yaşamazsınız. IoT sürüm daha uzun destek süresi sağlayacaktır.

LTSC sürümlerinde anakarta gömülü lisanslar işe yaramaz. LTSC ev kullanıcılarına yönelik olmadığı için lisans da satın alamazsınız. Fakat PowerShell'de irm [URL]https://get.activated.win[/URL] | iex bu kod ile 2038'e kadar etkinleştirebilirsiniz.

İki sürümü de kurabilirsiniz performans farkı yaşamazsınız. IoT sürüm daha uzun destek süresi sağlayacaktır.

Çok teşekkür ederim. Küçük bir soru işareti daha var aklımda, performans farkı yok madem, IoT'un farkı nedir? Sadece destek süresi mi?

Çok teşekkür ederim. Küçük bir soru işareti daha var aklımda, performans farkı yok madem, IoT'un farkı nedir? Sadece destek süresi mi?
Lisanslanma türleri ve dağıtıldığı alanlar farklı. loT sürümler uzun yıllar sabit kalan ATM gibi, sanayide endüstriyel cihazlar gibi yerlere yöneliktir. Ama günün sonunda performans farkı yaşatmaz iki sistemde.

Lisanslanma türleri ve dağıtıldığı alanlar farklı. loT sürümler uzun yıllar sabit kalan ATM gibi, sanayide endüstriyel cihazlar gibi yerlere yöneliktir. Ama günün sonunda performans farkı yaşatmaz iki sistemde.

Non-IoT olanı kuruyorum o zaman, teşekkür ederim.

Rica ederim kolay gelsin Ayrıca etkinleştirme komutu ile 1.HWID olanı seçerseniz otomatik loT sürüme çeviriyor o yüzden KMS38 seçin mutlaka. 3. sıraydı sanırım

LTSC sürümlerinde anakarta gömülü lisanslar işe yaramaz. LTSC ev kullanıcılarına yönelik olmadığı için lisans da satın alamazsınız. Fakat PowerShell'de irm [URL]https://get.activated.win[/URL] | iex bu kod ile 2038'e kadar etkinleştirebilirsiniz. (detaylı bilgi burada mevcut : Microsoft Activation Scripts (MAS) | MAS )

Core 2 duo sistemde 3 haftada bilgisayarın içinden geçti, ben bunu 2-3 yıl önce yapmıştım. Adam performans diyor sen virüsü, arka kapıyı ya da her ne haltsa dayacaksın gene bilgisayarına.

Core 2 duo sistemde 3 haftada bilgisayarın içinden geçti, ben bunu 2-3 yıl önce yapmıştım. Adam performans diyor sen virüsü, arka kapıyı ya da her ne haltsa dayacaksın gene bilgisayarına.
Hocam ne virusu elle indirilen bildiginiz Kms değil bahsettiğim. Offline olarak deneme süresini tek sefere mahsus 2038 yilina kadar uzatiyor. Sitede detayli açıklıyor göz atabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı