Çözüldü i7 4700HQ işlemci ısınıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

quarest

Hectopat
Merhaba, i7 4700HQ işlemcim var. CS:GO oynarken 85 derecelere kadar çıkıyor, termal macun ve fan temizliğini 2 hafta önce falan yaptırdım ek olarak ısıyı azaltmak için neler yapabilirim?
(Ekran kartı Max 65 derece falan olurken işlemcinin 85 derece olması bana anormal geldi ayrıca sistemimde virüs vs. yok)

Çözüm
yaptım ve bir kaç dakika sonra yine mavi ekran aldım
Hay aksi!
Az önce -140'da bile sorun etmiyordu başta.

Core'u da -120 alın. Sorunun hangisinden kaynaklandığını öğrenmeye çalışmalıyız.

-120 alınca da yine devam ederse ikisini de -110 ayarlayın.
Merhaba, i7 4700HQ işlemcim var. CS:GO oynarken 85 derecelere kadar çıkıyor, termal macun ve fan temizliğini 2 hafta önce falan yaptırdım ek olarak ısıyı azaltmak için neler yapabilirim?
(Ekran kartı Max 65 derece falan olurken işlemcinin 85 derece olması bana anormal geldi ayrıca sistemimde virüs vs. yok)

85 derece normal.

peki daha fazla düşürmek için ne yapabilirim
Bu işlemcide undervolt yapılıyor mu bilmiyorum ama undervolt deneyebilirsiniz. Laptopun içini temizleyip işlemcinin macununu da değiştirebilirsiniz.

Minik bir işim var. Sonrasında geliyorum.
Sisteminizi Undervolt edip aynı zamanda Tuning yaparak sisteminizi daha iyi hale getirebilirim.
tamamdır bekliyorum
Bu işlemcide undervolt yapılıyor mu bilmiyorum ama undervolt deneyebilirsiniz. Laptopun içini temizleyip işlemcinin macununu da değiştirebilirsiniz.
daha 2 hafta oldu fanları temizleyip termal macun değiştireli ama under voltu denemedim. teşekkür ederim

Undervolt yaparsın ancak Intel'de FPS'e etkisi büyük diye biliyorum. Düşürmene gerek yok ayrıca. Laptop ta 85 dercee normaldir.
FPS'e etki etmiyor Undervolt. Aksine bir limit sebebi varsa güç yönetimine dair bunu ortadan kaldırıp artış bile sağlanabilir.
tamamdır bekliyorum

daha 2 hafta oldu fanları temizleyip termal macun değiştireli ama under voltu denemedim. teşekkür ederim
ThrottleStop yükleyin. Google'a ThrottleStop yazın. İlk çıkan siteden indirin.

RAR'dan çıkartın bir klasöre.

Programı açın. ThrottleStop Ana Ekranının, FIVR sekmesinin, TPL sekmesinin ekran görüntülerini atın. Bu varsayılan ayarları görmemi sağlayacak. Bunun ardından başlayabiliriz.

tamamdır bi dakika
1627668266577.png

@erengore

Son düzenleme:
Hocam tamamdır. ThrottleStop Ana Ekranı ve TPL sekmesini de atın.

Undervolt edeceğiz öncelikle İşlemcinizi. Siz o sekmeleri bir dahaki mesajınıza ekleyin.

FIVR sekmesinde ekranın orta üst kısmında 6 adet birim var. Oradan ilk CPU Cache'i seçin. Ardından hemen altındaki kutuyu tikleyin. Sonrasında onun da altında Offset Voltage'i göreceksiniz. CPU Cache için Offset Voltage'i -110 ayarlayın. IccMax değerini maksimum değerine çekin. Apply'a basın.

Bunu yaptıktan sonra ekranın orta üst kısmındaki 6 adet birimden bu sefer CPU Core'u seçin. Yine hemen altındaki kutuyu tikleyin. Ardından Offset Voltage'i -110 ayarlayın. IccMax değerini maksimuma çekin. Apply'a basın.

ÖNEMLİ: Undervolt ederken uygunsuz değerler sonucu sistem donabilir veya Mavi ekran verebilir. Paniğe gerek yok. Böyle bir durum olur ise sisteminizi Power tuşundan basılı tutarak kapatın. Kalıcı hasar vermez. Garantiyi bozmaz bu yaptığımız işlemler.
Girdiğimiz değerleri rahatlıkla uygulayıp ve eğer hiç sorun yaşamadıysanız daha da arttırabiliriz. Daha iyi olur.

Geri
Yukarı