i7 4770 sıcaklığı AI Suite ve yazılımlarda farklı gözüküyor

anil2645

Hectopat
CoreTemp, MSI Afterburner gibi programları kullanıp değerleri ölçtüğümde, anakartın Asus AI Suite yazılımına göre arada 15 - 20 derece fark oluyor. Bunun sebebini anlayamıyorum, BIOS versiyonumun da güncel olduğuna eminim. BF5 oynarken sıcaklık 90 dereceyi geçiyor sistemde, çok üst düzey bir CPU fanım yok, elimde 2 adet fan var birisi Xigmatek Apache3, birisi Rampage Frosty R. Rampage kullanırsam 3 - 4 derece daha düşük değerlerim. Sistemim aşağıdaki gibidir;
  • -Asus B85M-G Anakart
  • -i7 4770
  • -4x4 GB 1600 MHz RAM
  • -RX 580 4GB
  • -WD Blue 1TB 7200 64
  • -Hyperx 120 GB SSD
Kasamın tahliye fanları olarak 2x Silverstorm, 1x CoolerMaster fan var bunlar da +2000rpm fanlar ve işini iyi yapıyorlar, elimi koyduğum zaman tahliye edilen hava sıcak değil, gerçekten soğuk üflüyor bu fanlar fakat hem CoreTemp, hem Afterburner bana 85-90 derece gösterince tedirgin oluyorum. Aynı esnada Asus AI Suite bana 68 derece gösteriyor. Boşta işlemci her iki programda da 29-35 derece.

Fikirlerinize açığım, saygılarımla.

Ek bir not, işlemcide MHz düşürme, takılma gibi problemler hiçbir zaman görmedim. 3.8 GHz'de tutuyor kendisini. Güç yönetimi doğru ayarlı, masa üstünde kendisini yavaşlatıyor.
İkinci bir not, termal macun olarak CoolerMaster MasterGel kullanıyorum, hatta yeni sürdüm tekrar.
Merhabalar,

Öncelikle araştırmalarım sonucunda edindiğim bilgileri özetlemek, sonrasında size ilettiğim yanlış bilgiyi düzeltmek isterim.

Kullandığım termal macun Xigmatek - PTIG3606 modeliymiş, bunu hatalı ilettim kusura bakmayın. Ek olarak, Asus AI Suite uygulaması sıcaklıkları direkt olarak çekirdek sıcaklıklarını iletmiyor, sensörler ortam sıcaklıklarını iletiyorlar. Dolayısı ile orayı takip etmektense direkt çekirdek sıcaklıklarını ileten CoreTemp, Aida64, Afterburner gibi yazılımlar daha sağlıklı.

Gelelim yaptığım işleme, CoolerMaster Mastergel Maker termal macun uygulaması yaptım, 92-96 dereceleri gören işlemci 81 dereceler düştü. Bu sıcaklık sadece BF5 DX12 açık ya da kapalı oynarken başıma geliyor, diğer oyunlarda ortalama oyunlarda 65 derecede çalışıyor (3.86 Ghz). Bu termal macunu sürmeden önce işlemci kendisini 3.61 Ghz'den yukarı çıkartmıyordu.

Bununla da yetinmedim, kararlılık testlerinde teyit etmek şartıyla işlemci voltajını 0.055 düşürdüm, sıcaklık 72-76 derece arasında geziyor, 5-6 saatlik BF5 oyunu sonucunda ilettiğim değerlerdir. Gariptir ama stres testinde bu kadar ısınmıyor bu oyunda ısındığı kadar :) İşlemci sıcaklığı boşta 25-29 derece.

Biliyorum pahalı bir termal macun fakat kesinlikle değeceğini düşünüyorum. Bazı forumlarda süre geçtikçe performansının daha iyi olduğu yazmış, eğer değişim olursa sizleri de bilgilendiririm.

Herkese iyi haftalar dilerim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı