I7 4770k sistem sizce nasıl?

Genel ev kullanımı ve oyun içinse 4770K'ya o kadar para vermenize gerek yok. 4670K alarak, aynı performansı (sizin kullanım amacınız için söylüyorum) daha az paraya elde edebilirsiniz. 16 GB RAM almanında bu amaç için gereği yok. Ben 8 GB ram kullanıyorum, genel kullanımda 2 GB gibi bir değer kullanılıyor. Oyunda iken bakmadım ama RAM'lerden yana sıkıntım yok. 8 GB ram sizin için daha iyi, kaldıki ram alıp takmak kolay birşey ihtiyaç duyarsanız ilerde takviye yapabilirisiniz.

HAF 912A kullanıyorum. Gayet memnunum. Ama farklı alternatifler yok değil. Biraz tercih meselesi. Bu arada işlemci soğutucu almalısınız. Stok işlemci soğutucu sesli çalışacaktır. Daha serin, daha sessiz soğutma için işlemci soğutucu almanızı öneririm.

Bana göre, dengesiz bir sistem kurmuşsunuz. Bu paraya çok daha performanslı (amaca göre) bir sistem kurulabilir.

Asus Gryphon Z87 İntel Z87 Soket 1150 Ddr3 1866Mhz Sata 3.0 Usb 3.0 Hdmi&Dvı Anakart - Vatan Bilgisayar
İntel Core i5 4670K Soket 1150 3.4Ghz 6Mb Cache 22Nm İşlemçi - Vatan Bilgisayar
Corsair 8Gb (2X4Gb) Vengeance Ddr3 1600Mhz Cl9 Dual Kit Ram - Vatan Bilgisayar
Samsung 120Gb 840 Evo Sata 3.0 (Okuma 540Mb / Yazma 410Mb) Ssd - Vatan Bilgisayar
Asus Gtx780 Directcu 2 Gddr5 3Gb 384Bit Nvidia Geforce Dx11.1 Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar
Cooler Master Hyper 212 Evo Lga775/1155/1156/1366/2011 & Am2/Am2+Am3/Am3+/Fm1 İşlemçi Soğutucu - Vatan Bilgisayar
Cooler Master Haf 912 Advance Gx 80Plus 750W Midt Atx Pencereli Siyah Kasa - Vatan Bilgisayar

Şuanki fiyatlar ile toplam 3500 TL ediyor. İndirim var mı yok mu bilmiyorum daha uygunda olabilir.

Temel düşüncem aslında alt yapı parçalarını yüksek tutup ileride maliyeti düşürmek oldu. Ama sonuçta çok tecrübem yok, zaten onun için buradayım :)

Temel düşüncem aslında alt yapı parçalarını yüksek tutup ileride maliyeti düşürmek oldu. Ama sonuçta çok tecrübem yok, zaten onun için buradayım :)

Kesinlikle katılıyorum, benim içinde en önemli kriter budur. Anakart/işlemci gibi temel parçalardan kısmamakta fayda var.

Aslında biz burada biraz detayları tartışıyoruz; kasanın alternatifleri var, ssd olabilirdi, oyun için ram ve işlemcinin şu an da fazla olması gibi... Ancak bütçe varsa temel sağlam atılmalı ;)

Günlük kullanımda bizlere Dual Core 2 bile yetecektir. Ben bilgisayarı günlük kullanımda hızlandıran şeyin SSD olduğunu gördüm. Zaten biraz araştırma yapınca, bu işten anlayan tüm insanlar aynı noktada buluşuyor. O yüzden işlemciyi, rami çok üst düzey tutmaya gerek yok bana göre. Eğer render işleri ile uğraşacaksanız, yada 3 yada 4 yollu SLI sistemler kuracaksanız işlemciye para vermek mantıklı olur. Zaten ram en kolay upgrade edilebilen parça. Şimdi bütçede biraz sıkıntı varken rame parayı şimdi yatırmak mantıksız olur.

Kesinlikle katılıyorum, benim içinde en önemli kriter budur. Anakart/işlemci gibi temel parçalardan kısmamakta fayda var.

Aslında biz burada biraz detayları tartışıyoruz; kasanın alternatifleri var, ssd olabilirdi, oyun için ram ve işlemcinin şu an da fazla olması gibi... Ancak bütçe varsa temel sağlam atılmalı ;)

Arkadaşın şeçtiği anakart 8 serisi o zaman olaya burdan giriyorsak, 9 serisi bir anakart almasını tavsiye etmeliyiz. Yenilenmiş Haswell işlemciler gelecek ve Broadwell yolda, o zaman bunları bekle dememiz daha mantıklı olur. Çünkü Broadwell işlemciler 14nm teknoloji ile üretilecek.

Bu işin sonu yok, bugün en iyisini alırsın 5 ay sonra daha iyisi çıkar. Yetişmek çok zor. O yüzden ihtiyacına göre sistem kurmak, paranı cebinde tutar. Tamamen kişisel fikrim.

BrkD22 haklısın ki zaten bence beklemek daha mantıklı. Ben tamamen bütçe odaklı konuştum, sizin düşüncenizde gayet mantıklı, ''bu kadar harcama ihtiyacına uygun ortalama bir sistem kur'' diyorsunuz. Farklı fikirler iyidir, neticede son kararı arkadaşımız verecek.

Güzel beyin fırtınası oldu bence. Elimde zaten 2,5 yıllık, 1. nesil i5 işlemcili, Radeon Mobility HD5650 ekran kartlı bir notebook var. Oyun vs. kullanım için halen ucundan kıyısından bana yeterli geliyor. Biraz daha beklemek için yeterli diyemeyeceğim gerçi. Sonuçta mobil parçalar performans olarak her zaman ortalamanın altında kalıyor.

Fikirleriniz için teşekkür ederim, her biri benim için çok değerli ve önemli.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı