i7 4790 oyuna girince 100 derece

OnlyCan

Hectopat
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Meslek
Bilişim Teknolojileri
Macununu da yeniledim, kasayı da temizledim ama yine de sıcaklılar 5 derece bile oynamadı. Boşta 40-50, oyuna giriyorum 2 dk içinde 100 derece oluyor. Artık sıcaklık kontrolü yapmaktan bıktım. 100 derecede saatlerce oynuyorum, bilgisayar ne mavi ekran veriyor ne de başka bir şey. Birdenbire yanma ihtimali falan var mı acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Güncel bir işlemci olsaydı bir şey olmaz derdim ama 4790 gibi bir işlemciyi bozacak sıcaklıklar bunlar. Termal macunu fazla sürüyor olabilir misin ?

Bu aralar hava çok sıcak olduğu için hem forumda hem de oynadığım oyularda 90-100 dereceleri söyleyenler oluyor. Havalar çok sıcak. Düzgün bir soğutucu almanız lazım. Böylesi sıcak havalarda odada klima yoksa ve kasanın hava akışı da iyi değilse soğumaz. Bu tarz havalarda işlemcileri tutabilecek tek şey sıvı soğutma ona da herkesin bütçesi yetmiyor.

Macununu da yeniledim, kasayı da temizledim ama yine de sıcaklılar 5 derece bile oynamadı. Boşta 40-50, oyuna giriyorum 2 dk içinde 100 derece oluyor. Artık sıcaklık kontrolü yapmaktan bıktım. 100 derecede saatlerce oynuyorum, bilgisayar ne mavi ekran veriyor ne de başka bir şey. Birdenbire yanma ihtimali falan var mı acaba?

Nesilden dolayı normal diyebiliriz.

İşlemci fanı yerine iyice takılı mı veya işlemci soğutucu arasında bandaj var mı bazen unutanlar oluyor. Bu halde bilgisayarı kullanma evet 1 hafta 2 hafta sorun vermez ancak o sıcaklık eninde sonunda lehimleri eritip işlemciyi veya anakartı bozacak.

Nesilden dolayı normal diyebiliriz.

Neresi normal hocam ben 4790K o.c de B, le bu sıcaklık değerlerini almıyordum.

Hocam sıcaklık olarak 100 dereceye çıktığından emin misiniz? Aynı zamanda fanın döndüğünden falan? Çünkü bu hiç normal değil. Bu havalarda maksimum 80 taş çatlasın 85 olur yani.

İşlemci fanı yerine iyice takılı mı veya işlemci soğutucu arasında bandaj var mı bazen unutanlar oluyor. Bu halde bilgisayarı kullanma evet 1 hafta 2 hafta sorun vermez ancak o sıcaklık eninde sonunda lehimleri eritip işlemciyi veya anakartı bozacak.

Neresi normal hocam ben 4790K o.c de B, le bu sıcaklık değerlerini almıyordum.

Fan tam oturdu, macunu ayarında sürdüm. Ama işlemci fanı acayip sessiz çalışıyor. Bir türlü hızını yükseğe alamadım

Hocam sıcaklık olarak 100 dereceye çıktığından emin misiniz? Aynı zamanda fanın döndüğünden falan? Çünkü bu hiç normal değil. Bu havalarda maksimum 80 taş çatlasın 85 olur yani.
1690394476767.png

Maalesef eminim

İşlemciyi delidlemen gerek.

Delid yaptırmaya kalksam bu işlemci için o kadar para harcamaya değmez. En iyisi yeni bir sisteme geçmek, ama üniversiteye gideceğim için de çok bir anlamı yok.

Arkadaşlar sorunu çözdüm, anlatayım belki işinize yarar. Kafayı taktığım şey CPU Smart Fan Control'ün bir şeye yaramamasıydı. En sonunda biraz araştırdım ve CPU Fanını SYS FAN 1 kısmına taktığımı fark ettim. Çıkartıp CPU FAN kısmına taktığım zaman otomatik olarak RPM yükseltmeye ve ısıları ideal seviyelerde tutmaya başladı.
1690397820101.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı