i7-4790 Sistem yükseltme

Merhabalar, elimdeki sistem aşağıdaki gibidir.

CPU: Intel® Core™ i7-4790 Processor (8m cache, up to 4.00 GHz)

GPU: MSI GeForce GTX970 Gaming 4G GDDR5 4 GB 256bit NVIDIA DX12 graphic Card.

RAM: Samsung 8 GB DDR3 [1600MHz] RAM.

MB: ASUS H81M-K Intel H81 1600MHz DDR3 soket 1150 mATX.

PSU, kasa ve RAM almayı düşünüyorum.

İstanbul'da yaşıyorum, ikinci el önerileri kabulümdür.

Aynı RAM'den 1 tane daha alabilirsin SSD'in yoksa SSD'de alabilirsin.

@chaoo SSD biraz lükse giriyor benim için. Parçaları 2. el aldığım için prensip gereği SSD almıyorum.
Aynı model bellekten almanızı öneririm, kasa ve güç kaynağı olarak önerim Corsair Spec Delta modeli olacaktır. Kombo şeklinde satılıyor yanında 550W ya da 650W güç kaynağı olan modelleri mevcut, bütçenize uyacağını düşünüyorum.
Farklı bir modelin aynı özelliklere sahip RAM'i olsa çalışır mı?

Bütçeye bağlı hocam, mesela biraz yukarılardaysa bütçe işlemci ve anakart satılıp yeni işlemci alınabilir. Ondan sonra da "bulabilirseniz" zamanla ekran kartı da alabilirsiniz.

Merhaba, elimde FSP AHBC 500W güç kaynağı mevcut. Buradan yazmak doğru mu bilmiyorum ama ulaşabilirsiniz özelden.

Bu sistem artık ömrünü doldurdu. Buna benzer bir sistemim vardı RTX 2060 aldıktan sonra çok darboğaz yaptığı için satıp yeni sistem topladım.

Bu sisteme yapabilecek en mantıklı şey yeni nesil bir işlemci almak. İşlemci alırsan anakart ve RAM'lerde değişecek. DDR4'lü bir sisteme ve daha güçlü bir işlemciye geçeceğin için ekran kartın aynı kalsa da performansın yükselir.

Bütçen müsaitse bunu yap değilse bu şekilde kullanmaya devam edebilirsin. İdare eder şimdilik.

Tek 8GB RAM kullanıyorsan 8GB daha alırsan performans biraz daha yükselebilir. Belki bunu yapabilirsin ama o da günü kurtarır.
Neden ömrünü doldursun? RAM'i 16 yaptığı takdirde Horizon 5'i orta-yüksek ayarlarda 60 FPS ile oynayabilir.

2 yıl önce Zalman N2 kasayı 300'e almıştım. Şimdi Zalman'ın 1000 liradan aşağı kasası kalmamış. Yine de bütçe uygunsa hava akışı çok iyi.
Sisteminiz benimkine benziyor. Ama o anakarta i7-4790K daha iyi olur. Ve RAM de OC destekli olursa daha iyi olur.
Ya da düşünmeye başlamışken kasayı satıp yeni sistemi de ikinci el olarak almayı deneyebilirsiniz.

Geri
Yukarı