İ7 4790 ve GTX 970 Sistem Yükseltme

RIPSHOT

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Benim bir sorum olacak daha doğrusu kuzenimin. Bana bir soru sordu bende size danışayım dedim. Kuzenimin ECS marka DDR3 bir anakartı var. Sistemi ise neredeyse benimkiyle yakın.

Sistemi:
  • Asus GTX 970
  • İ7 4790 3.60GHZ (Bu benim eski işlemcimdi kuzenime taktık.)
  • ECS H81H3 M4 marka bir anakart
  • 128 GB SSD
  • 1TB HDD
  • İntel'in stock soğutucusu
  • 600W PSU
  • 8GB DDR3 RAM (Bu RAM'ler de bende kalma)

Böyle bir sistemi var ve sistemde birkaç değişiklik istiyor. Öncelikle anakartı Gaming istiyor ama 400-500TL etiketinde Gaming anakart bulamadık sıfır olarak. İkincisi ise işlemci soğutucu çok ses yapıyormuş. Son olarak da RAM değiştirmek istiyor. 8GB RAM şu anlık dursa 2-3 ay sonra değiştirsek bir şey kaybeder mi?

Acaba şu parçaları alsak sistem nasıl olur:

MSI H81M-P33 Intel H81 1600MHz DDR3 LGA1150 mATX Anakart Fiyatı
MSI Core Frozr L Gaming İşlemci Soğutucusu Fiyatı
Birde fiyatı zorlayıp ya işlemci soğutucuya ikinci fan ya da kasaya dördüncü fan olarak:
MSI Torx 12cm Kasa Fanı Fiyatı, Taksit Seçenekleri ile Satın Al

Bunu alsak 2-3 bilemedin 4 ay sonra 16GB RAM alsak oyunlarda performans düşüşü yaşar mı? O kadar fazla bütçesi olmadığından hepsini bir arada alamıyor. Fikirleriniz nelerdir? 2-3 ay sonra alacağı RAM'ler:

Kingston HyperX Savage 16GB(2x8GB) 2133MHz DDR3 Ram Fiyatı

Bu RAM'ler sıkıntı yaratır mı anakart 1600MHZ olduğu için? Bir de daha iyi anakart ya da soğutucu öneriniz varsa yazabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler. Kuzenim için hangisi en iyi seçimdir?

Son düzenleyen: Moderatör:
O anakarta geçmek birşey değiştirmez. İkisnin de kalitesi benzer seviyede. Şuan takılı olan RAM'in aynısından bir tane daha takarak RAM'i 16 GB'a yükseltebilirsiniz. RAM 1600 MHZ seçmeniz daha iyi olur ekonomik olarak, zaten 2133 MHZ taksanız da 1600 MHZ'de çalışır. RAM'i ikinci ele piyasasından ucuza bulabilirsiniz. Malum şuan RAM fiyatları aşırı yüksek. Ayrıca şu saatten sonra 1150 anakart sıfır alınmaz. Anakartı değiştirecekseniz, komple sistemi yeni nesile geçirin daha mantıklı. (Anakart arıza vs. yapmışsa durum farklı olur ama can sıkıntısından değiştirmek pek iyi olmaz)

O anakarta geçmek birşey değiştirmez. İkisnin de kalitesi benzer seviyede. Şuan takılı olan RAM'in aynısından bir tane daha takarak RAM'i 16 GB'a yükseltebilirsiniz. RAM 1600 MHZ seçmeniz daha iyi olur ekonomik olarak, zaten 2133 MHZ taksanız da 1600 MHZ'de çalışır. RAM'i ikinci ele piyasasından ucuza bulabilirsiniz. Malum şuan RAM fiyatları aşırı yüksek. Ayrıca şu saatten sonra 1150 anakart sıfır alınmaz. Anakartı değiştirecekseniz, komple sistemi yeni nesile geçirin daha mantıklı. (Anakart arıza vs. yapmışsa durum farklı olur ama can sıkıntısından değiştirmek pek iyi olmaz)
Maalesef RAM'ler 2x4 Dual Chanel olarak çalışıyor ve anakartı eski bilgisayarından kaldığı için markasının ismi anakarta gömülü bu bağlamda hani MSİ olsun diye değiştirmek istiyor. Benim eski sistemim bununla neredeyse aynıydı ben dün sistemimi Ryzen sisteme geçirdim. Ama bir farklılık olacağını sanmıyorum sadece yeni nesil. Hatta eski işlemcim şimdikinden daha güçlü sanıyorum (eski işlemcim yazdığım gibi İ7 4790 şimdiki ise Ryzen 3 1300X) İşlemci soğutucuyu önerir misiniz? Tam olarak ne yapmamız mantıklı olur?

Arkadaşının yapacağı en mantıklı seçim ilave 8GB RAM ve ucuz sessiz hava soğutucu almak olmalıdır. İlerde ekran kartını satıp daha iyisini alabilir. Anakart sağlamsa değiştirmek için bir sebep göremiyorum. Alttaki soğutucu işini fazlasıyla görür fazlasına gerek yok.

DeepCool Fan

O zaman RAM'i satıp 2*8GB 1600 MHZ RAM alın. Anakart dursun. soğutucu da tavsiye edilen bir soğutucu olarak işinizi görecektir. Bunun dışında bilgisayar gayet yeterli.

Arkadaşının yapacağı en mantıklı seçim ilave 8GB RAM ve ucuz sessiz hava soğutucu almak olmalıdır. İlerde ekran kartını satıp daha iyisini alabilir. Anakart sağlamsa değiştirmek için bir sebep göremiyorum.
Anakartı değiştirme amacı zaten üzerinde Casper ibaresi yazması ve bilgisayar açılırken Casper yazması. Bu arada anakartın markasını biliyoruz ama CPU-Z 'de bile Casper olarak geçiyor anakart.

O zaman RAM'i satıp 2*8GB 1600 MHZ RAM alın. Anakart dursun. soğutucu da tavsiye edilen bir soğutucu olarak işinizi görecektir. Bunun dışında bilgisayar gayet yeterli.
Hepinize çok teşekkür ederim anakartın Casper olması veya gaming olması arasındaki farklılıklar nelerdir?

Arkadaşının yapacağı en mantıklı seçim ilave 8GB RAM ve ucuz sessiz hava soğutucu almak olmalıdır. İlerde ekran kartını satıp daha iyisini alabilir. Anakart sağlamsa değiştirmek için bir sebep göremiyorum. Alttaki soğutucu işini fazlasıyla görür fazlasına gerek yok.

DeepCool Fan
Kuzenimin içinde kalmış MSİ istiyordu bir parçasını. Gaming anakartl bulamayınca bari işlemci soğutucusu MSİ olsun diye bir de uzun vadede götürsün diye alıyoruz normalde ucuz alacaktık vazgeçtik MSİ alacağız. Öneri için sağol.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı