i7 4790K ısınma sorunu

muratakydn

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaslar bilgisayarı bugün aldım. Uzerinde stok fanı var. Kasam Zalman Z11 Neo butun fanlari çalışıyor. BIOS'tan islemci soğutucuyu en yuksege de cektim. Fakat bosta 40 45 derece. CS:GO giriyorum 80 dereceleri gectigi oluyor. Sebebi nedir acaba voltaj degeri de 1.2v.

Son düzenleyen: Moderatör:
I7 4790K her ne kadar yüksek performanslı, üst seviye bir işlemci olsa da maalesef ki beraberinde gelen stok soğutucu gerçekten yetersiz seviyelerde.
Isınmanın sebebi yukarıda da belirttiğim gibi Intel'in giriş seviyesi stok soğutmasıdır. Adeta, harici soğutucu al diyor firma.
BIOS'dan yaptığın ayar sanırsam fan profili ile alakalı bir ayar. Fan profilini Turbo moda alsan da ısınma problemi baş gösterecektir.
80 derece sorun yaratacak bir değer değil bunu da belirteyim ancak +80 derecelere gelmesi hoş bir durum da değil.

Ne yapabilirim dersen ; Kasana ek fan takviyesi önerisi yapmayacağım zira bir fan nereden baksan 25TL. 4 tane fan alana kadar gider orta seviye bir hava soğutma sistemi alırsın. 100TL kadar bütçen varsa hava soğutma önerisinde bulunabilirim. Daha sağlam bütçeler söz konusu ise sıvı soğutmaya yöneliriz.

Kasa içi hava sirkülasyonun yetersiz olsa bile 4 adet fana 100TL vermek gibi bir girişimde bulunma derim. Çünkü ben neticeye, sonuca bakarım. O para soğutucuya yatırılsa çok daha net bir sıcaklık düşüşü sağlarsın. Stok soğutucu olduktan sonra hava sirkülasyonuna para akıtmanın anlamı yok.

Hocam Intel i7 4790K çok başarılı güçlü bir işlemci ancak beraberinde gelen stok soğutucu ne yazık ki giriş seviyesinde kalıyor. Firma size resmen ''Soğutma sistemi'' al diyor. Bende bile i7 4770 var ve stok soğutucu ile 80 dereceyi görüyordum ve dayanamadım gidip Corsair H100i aldım. Çok memnunum soğutucumdan. Maşallah kışınları 28-32 arası boşta, yük altında ise 58 dereceyi geçtiğini görmedim. Bütçenize bağlı olarak soğutucu önerebiliriz size.

Merhaba hocam ben de aynı işlemciyi kullanıyorum ve 4.8 Ghz de stabil olarak çalışıyor tabi üzerinde H100i var. Tavsiyem stok soğutucuyu değiştirmenizdir. Belki biraz daha uğraşsam 4,9 görebilirim. Prime 95 ile de 75 dereceyi geçmiyor. Yani H100i fazlasıyla tatmin ediyor.

Merhaba hocam ben de aynı işlemciyi kullanıyorum ve 4.8 Ghz de stabil olarak çalışıyor tabi üzerinde H100i var. Tavsiyem stok soğutucuyu değiştirmenizdir. Belki biraz daha uğraşsam 4,9 görebilirim. Prime 95 ile de 75 dereceyi geçmiyor. Yani H100i fazlasıyla tatmin ediyor.
evo 212 soğutucu aldım sıkıntı çıkarır mı ? en azından stok fan'dan iyidir diye düşünüyorum ?? :kararsız:

Stock soğutu ile CS:GO'da 80 derecelere çıkması çok mümkün değil. Montajda bir sıkıntı olabilir. Fikir açısından ben de hyper 212 evo kullanıyorum. Gönül rahatlığı ile alabilirsin. Fakat fazla oc yapma imkanın olmaz. CS:GO'da 48-50 derece arasında çalışyor işlemci.

Fx işlemciler için önerilir mi birde bu arada bazıları bu sayfada bilim adamımı olmuş ne herşeye muhalif oluyorlar arkadaşlar sizin için demiyorum bilmeyen bile şöyle yap iyi olur profesyonel olanlara sıra kalmıyor

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı