i7 4790K R9 390 Nitro ısınma sorunu

Sivrisnake

Hectopat
Daha fazla  
Herkes işlemci ısısının masaüstün de 50-60 derece, oyunlarda 80-90 derece aldığını yazıp fazla olduğunu söylemiş. Thermaltake Water 3.0 tek fanlı sıvı soğutma ile 30-40 arası masaüstü ısım var ki hiç bir şey açmazsam 28 29'a düştüğü oluyor. Yalnız ısı stabil değil. Anlık 50'ye çıkıp sonra 35'e düştüğü oluyor 1 saniye falan 50 derece gösteriyor. Windows 10 bütün updateleri yapılmış halde kullanıyorum. 30-40 derece arası sürekli oynuyor işlemci. Ekran kartım oyunlarda 60-70 derece arası genelde 65-68 arası stabil ona normal desek. İşlemcim oyunlarda 80-83 derece arasında oynuyor. Hwmonitor'de package kısmı genelde en yuksek derecede oluyor ki oynadığım oyunlar dota 2, escape from tarkov, pubg.
Bugün 3-4 ayda bir değiştirdiğim macunu yine değiştirdim ama sonuç aynı. Acaba yazılımsal bir sıkıntım mı var? Format da atalı bir hafta oldu ama atmadan öncede aynıydı attıktan sonrada aynı.
Birde anakart için güncel driver ve iyi bir OC profili linki alabilir miyim? Belki daha iyi sonuçlar alırım. Oyunlarda bazen anlık takılmalar oluyor çok sinir bozucu bir şey. Ekran kartı ATI olması ile ilgili bir sorunda olabilir mi ?

Kimse cevaplamamış neyse devam edeyim. Sıvı soğutma sisteminden sıkıldım 2 yılda 2. sinir bozucu sıvı soğutma saçmalığı. 1. kapalı sistem sıvı soğutmam zalmanındı. Sanırım 1 sene gibi bir zaman diliminde içindeki sıvı bozuluyor yada kapalı sitemin ömrü 1 sene civarı. 200-300 lira civarında bir bütçem var hava soğutma düşünüyorum kule tipi olanlardan. önerilerinizi alabilirmiyim.

Bugün tekrar ekran kartını kontrol ettiğimde 75 dereceyi buluyordu ısısı dota2de sorun olurmu normalmi? Boludayım havalarda soğuk.

kasa : ZALMAN - MS800 Plus
anakart: Z97 GAMING 3 | Motherboard - The world leader in motherboard design | MSI Türkiye

işlemcinin diğer tarafındaki iki ram slotunu kulanıyorum.

@BilgisayarKurdu, usta hava soğutmaya geçmeye karar verdim önerilerinizi bekliyorum :)

Son düzenleme:
Ben de i7 4790k işlemci kullanıyorum ve ısı değerleri boştayken 23-28 derece arasında geziyor. Ufak tefek işlerimi hallederken bahsettiğin anlık ısı yükselmeleri ve düşmeleri bende de oluyor ki normal diye biliyorum bu durumu. Soğutucu olarak CM Hyper 412s (2 adet CM Blade Master 120mm lik fan ile birlikte) kullanıyorum.

Bugün birsiyle konuştum sıvı soğutma 5 yıllık tasarlanıyor işlemcinde sorun vardır dedi içime kurdu düşürdü.

Aşırı performans beklentiniz yoksa sizi masraftan kurtaracak hayati değeri bulunan undervolt yapabilirsiniz :D Performans kaybınız olmaz, işlemcinin stok frekansında voltajını nereye kadar giderse düşürüp ısı ve güç tüketimini azaltabilirsiniz. Tabii size kalmış.

Bu arada içinize kurt düşmesine gerek yok, belki BIOS ayarınız düzgün değildir, işlemcinin voltajı yüksektir vesaire.

Aşırı performans beklentiniz yoksa sizi masraftan kurtaracak hayati değeri bulunan undervolt yapabilirsiniz :D Performans kaybınız olmaz, işlemcinin stok frekansında voltajını nereye kadar giderse düşürüp ısı ve güç tüketimini azaltabilirsiniz. Tabii size kalmış.

Bu arada içinize kurt düşmesine gerek yok, belki BIOS ayarınız düzgün değildir, işlemcinin voltajı yüksektir vesaire.
Usta olay şu 30 derecelerde iken birden 50 ye çıkıyor sonra 35 40 lara 30 lara düşüyor ısı. Aralardaki sayıları atlıyor. anlık 15 derece yükselip anlık 10-15 derece düşüyor. Mantıksız geldi bana bir sorun var ama nasıl düzenleyeceğim. BIOS update yapmadım hiç. OC meraklısı değilim zaten oynadığım oyunlarda normal performans verse hayli hayli 100+ fps alıcam. Bios olayını anlatabilirmisiniz ? nasıl update yapacam nasıl voltaj düşürcem ? Daha doğrusu ısınmadan stabil şekilde çalışacak voltaj ayarını nasıl yapacağım ? Anakartım MSİ z97 gaming 3.

Sıcaklık değerlerini bu kadar kafaya takmayın. Oyunlarınızı keyifle oynayın.
Oyunlarımda anlık takılmalar olmasa keyifle oynayacağım. işlemci ısınıyor ona çözümü voltajı düşürerek ayarladım ama hala takılma var ssd de mi sorun var. yada sorunum yazılımlarla ilgilimi bilemiyorum. sorunu tespit edebileceiğm bir program gibi birşey olsa çok daha rahat olurdu.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı