i7 4790k sıcaklık sorunu

Lordrings

Decapat
Merhaba,
bugün i7 4790k işlemciyi önce MSI Z97 Gaming 3'de denedim. İslemcinin kendi fanı yoktu o yüzden i5 işlemci fanı kullandık. BIOS'dan herhangi bir ayar yapmadık, anlamiyoruz da zaten. İşlemci masaüstünde 60-70 derece. Battlefield online açınca 90-100 derece olup kapanıyor. Sorunu cozemeyince benim PC'de Ga-Z87x-D3H anakartima taktım. Güncel F9 BIOS yüklü. Bunda herhangi bir ayar yapmadan açmayı denedim, ama anlık açılıp kapanıyor. Sonra BIOS'dan CPU upgrade'den i7 4790k 4.6 GHz'i secince Windows açıldı ama mesela Windows derecelendirmesini açtım OC CPU'ya gelince dondu. Bir ayarını yapmak gerekiyor. Yüz defa yeniden başlattı belki. Ya da Windows yükleniyor ekranı çıkıyor, hoş geldiniz gelmeden kararıyor ekran öyle kalıyor ya da yeniden reset atıyor.
AIDA64 işlemci kararlılık testi yaptım, yarım saate yakın sonra dondu ve mavi ekran hatası verdi PC.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı işlemciyi kullanıyorum. 1 hafta önce aynı şekilde boşta 60-70 derece, BF'de ise dediğin gibi 100 derece görüyordu ve mavi ekran alıyordum. Sinirlendim gittim kasa ve sıvı soğutma aldım. Şimdi ısıları BF5'de 65'i geçmiyor. Yaz aylarında büyük sıkıntı çıkartıyor maalesef ısılar. Bios'tan anakart ayarlarını default'a çekmeyi dene. Yanlış voltaj veya OC varsa geri alsın. Isılar düşsün diye manuel olarak voltaj düşürdüğüm de benim de donuyordu. Bırak hoş geldiniz yazısını, direkt anakart logosunda donuyordu. Yaz aylarını atlatana kadar OC kullanmanı tavsiye etmem, eğer yeni bir soğutucu almayacaksan tabii.

Bu işlemciyi MSI Z97 gaming 3'de kullanmak istiyoruz. Ne yapmamız gerekiyor? O.C yapmak istemiyoruz. Şimdilik stok fan ile kullanacağız. Dediğim gibi aşırı ısınıyordu elinde i5 4670K fanı var onunla termal macun yenileyerek deneyeceğim. Ama sanırım BIOS'dan voltaj ayarlamak lazım. Bu anakarttan kullanan var ise bana yardımcı olabilir belki.

Bakmadım kullanıma. Boşta iken dediğimde BIOS'da görüyoruz bu sıcaklığı. Arka planda bir şey kullanamaz sanirim.
Boşta işlemci kullanımı düşük . Biraz voltaj ayarlarını kurcaladik daha serin çalıştı Battlefield 5'de 70 derecelere çıktı sıcaklık. Bir süre sonra makine kapattı kendini. Bu sorunlar voltaj ile mi alakalı yoksa islemcide mi sorun var arkadaşlar ne dersiniz?

Stok fan o işlemci için zaten yetersiz de, boşta ısı değerlerinin o kadar yüksek olmaması lazım. Aynı işlemciyi kullanıyorum ve boşta yazın en fazla 36 derece oluyordu.

Yük altında ise turbo boost özelliği kapalı 85-88 dereceye çıkıyordu.
Normal yaz aylarında boşta 65 filan görmesi. Kasa hava akışı ve soğutucu faktörü önemli. Zaten anlık olarak gördüğü max değer o. Sabit bir şekilde 65-70 olursa sıkıntı. Benim H115i RGB Platinum sıvı soğutmam var, yine de anlık max 65 gördüğü oluyor. Fakat yük altında max 69 görüyorum.

Normal yaz aylarında boşta 65 filan görmesi

Sabit kalıyorsa bir sıkıntı var demektir. Sistem kapanma noktasına geliyorsa anlık değerlerden bahsettiğini sanmıyorum.

yine de anlık max 65 gördüğü oluyor.

Onun pek bir önemi yok. Bende de tarayıcıyı açarken 45 derece olup tekrar 27 dereceye döndüğü oluyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı