i7 4790K sisteme ekran kartı yükseltmesi

Secular

Decapat
Herkese merhaba, elimde
  • MSI Gaming 3 anakart
  • İşlemci olarak Intel i7 4790K
  • Ekran kartım ise MSI GTX 970
bulunmakta. Anakartı değiştiremiyorum çünkü işlemcim soket 1150. Dolayısı ile ekran kartı + işlemci değişimi yapmadan sadece grafik kartımı değiştirmek istiyorum. Aklımda olan modeller MSI GeForce RTX2080 GAMING X TRIO 8GB GDDR6 256Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar veya MSI GeForce GTX1080 Ti Gaming X 11 GB Ekran Kartı Fiyatı - Vatan Bilgisayar.

Ekran kartım PCIe x16 tabanlı ve 2 slotlu. Üzerinde takılı olarak MSI GTX 970 ekran kartımda PCIe 16 3.0. MSI RTX 2080 GDDR6 tabanlı ve GTX 1080 Ti GDDR5 tabanlı. Her ikisi de PCI Express 3.0 özelliği istiyor. Birinci sorum anakartım PCIe 3.0 destekliyor mu ? GTX 970 bakarsam desteklediğini düşünüyorum. İkinci sorum olarak eğer anakartım PCIe 3.0 ise anakartımı değiştirmeden MSI RTX 2080 alırsam darboğaz yaşama olasılığım nedir? Üçüncü sorum ise anakartımı desteklemek şartı ile RTX 2080 mi yoksa GTX 1080 Ti hangisini almalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle değiştirmeyi düşündüğün her iki ekran kartını 2K 144 Hz veya 4K monitör ile kullanman gerektiğini unutmamalısın. Anakartın PCIe 3.0 destekliyor. Eğer elinde değiştirmeyi düşündüğün ekran kartlarının kalibresinde monitör varsa daha yeni 2080 alabilirsin.

Arkadaşım aynı işlemci ile GTX 1080 kullanıyor ama 1080p de kullandığı için işlemci ve ekran kartı uyumlu çalışmasına rağmen GPU kullanımı %60-70 dolaylarında seyrediyor. Yani demem o ki arkadaşlarında dediği gibi 1080p için kart kendini kasmıyor ve fazla yüke girmediği için tam performansını alamıyorsun. O yüzden 2K 4K monitör olmadığı sürece alamayacağın performans için fazla para ödemiş olacaksın. 2070 veya 1070 modellerine yönelirsen daha mantıklı bir seçim olabilir. Yada DSR ile kullanabilirsin.

Herkese iyi akşamlar.Dün itibari ile Msi Rtx 2080 X Trio ekran kartımı Msi Gaming 3 anakartıma taktım.Öncelikle bu tür bir ekran kartı alacak arkadaşların kasa ölçüleri full tower dediiğimiz kasa olmak zorunda aksi taktirde ekran kartınız kasanın içerisine sığmaz.Araştırmalarım sonucunda rtx 2080 tabanlı ekran kartı ve türevleri için gerekli PSU 650 watt olması gerekiyor.Bunun için PSU mu değiştirip 750+80 gold olan shogun marka PSU aldım.Şu an kullandığım monitorum LG D2342 3d Led monitor.FurMark Stress Tesiti'nde1280x780 çözünürlükte aldığım fps değeri 319. Ekran kartının toplam kapasitesi 8 gb ancak 319 fps değerini 1280x780 çözünürlükte 368 mb değerinde yakalıyor.Uzun lafın kısası işlemciniz iyi ise anakartınız PC-I express 16 ise rtx tabanlı ekran kartlarınızı anakart değişimi yapmadan rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı