i7 4790K ve Delid Macerası

Selam Technopat Ailesi,

Yaklaşık 7 senedir kullandığım Thermaltake Xaser VI (VG4000BNS) kasadan sıkılıp değiştirmeye karar verdim. Herkesin malumu olduğu gibi piyasada insanın hoşuna giden bir kasa bulmak zor. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine Thermaltake The Tower 900 ile karşılaştım ve anında aşık oldum, çünkü istediğim her şey bu kasada vardı.

Önceden kullandığım kasada sıcaklıklar her ne kadar stok soğutucudan dolayı yüksek olsa da, bu kasada hava sirkülasyonu sorunluydu. Tabii suç kasada değil, kasayı alırken sıvı soğutuculara özel olarak üretildiğini dikkate almayan bendeydi. Eskiden kasada ayrıyeten soğutucu takma gereksinimi hissetmediğim için bunda da takmak istemiyordum. Ekstradan soğutucu takmak benim için gereksiz, boş yere toz çeken, gürültü yapan bir icattı.

Zamanla oyunlarda sıcaklık sorunu yaşamaya başlayınca mecbur soğutucu takmak zorunda kaldım. Özellikle kasanın dikey oluşu ve ekran kartımın (1070 Ti) eski GTX 580 gibi blower tipi soğutucuya sahip olmaması beni buna mecbur etti. GTX 580 sıcak havayı direkt kasadan dışarı atıyordu, GTX 1070 Ti'de ise sıcak hava kasanın içinde esir kalıyor ve sisteme etki ediyor.

Buna bir de işlemci sıcaklık sorunu eklenince bir çılgınlık yapıp işlemci soğutucusunu da değiştirdim. Ömrümde ikinci kez stok fan yerine başka bir soğutucu taktım, o da sizin de anlayacağınız üzere zorunluluktan dolayı. GTA 5, The Witcher 3 gibi ağır işlem gereken oyunlarda işlemci sıcaklığı yaz-kış demeden 85-90 dereceye kadar tırmanıyordu. Sıcaklık sorununu geçtim, bilgisayarın çıkardığı ses dayanılacak gibi değildi.

Neyse gerekli bilgileri ve göz kararı tecrübe edindikten sonra lazım olan tüm malzemeleri alıp işe koyuldum. Forumdan bir arkadaşın Delid önerisi üzerine i7 4790K'ye bu işlemi uyguladım. Sıcaklık değerinin düşmesinde bunun ne kadar faydası oldu inanın hiç bilmiyorum. Bunu denemek için ne zamanım ne de sabrım vardı. Olsun bitsin kafasındayım genelde.

Kullandığım malzemeler;

Noctua NH-D15S

Birçok sıvı soğutucuya kafa tutabilen bir soğutucu. Sıvı soğutucu istemeyenlere kesinlikle öneririm.

3X Noctua NF-A14 PWM Chromax

Performanslı, sessiz, kaliteli. Hava sirkülasyonuna büyük etkisi oldu diyebilirim.

Thermal Grizzly Kryonaut

Bu macunun iletkenliği gerçekten muazzam. Piyasada bulabileceğiniz en kaliteli macunlardan biridir. Fiyatını tuzlu buldum.

Thermal Grizzly Conductonaut

Kendisini işlemcide bulunan IHS (ısı dağıtıcı) ile işlemci çekirdeği arasına uyguladım. Delid işleminde sıvı metal uygulamak daha avantajlı.

Delid-Die-Mate 2

Delid işlemini yapmanızı basitleştiren bir alet. Jilet ile dalmak isteyen buna ihtiyaç duymayabilir :)

Saf alkol

Kuruyan macunu temizlemek için biçilmiş kaftan.

Yüksek ısıya dayanıklı silikon yapıştırıcı

Delid işleminden sonra IHS'i tekrar yapıştırmak için gerekiyor.

Saydam tırnak ojesi

Bunu kapasitörlerin üzerine uygulamak için aldım. Malum sıvı metal iletken olduğu için kapasitörlere değmemesi lazım. Kısa devre durumunda GGWP oluyor. Çabuk kuruyanını almakta fayda var.

Öncelikle Delid işlemine dair birkaç görsel paylaşmak istiyorum.

379474

379475

Error 404, aradığınız macuna şu anda ulaşılamıyor. 4 senedir değişmeyince normal sanırım.

379477

Burada intel gerçekten pintiliğin kralını yapmış. Sizlerin de görebileceği üzere macundan eser kalmamış. Maliyeti düşürüp dandik malzeme kullanırsa olacağı bu.

379478

Bu da stok soğutucu, kasa soğutucusu ve Delid işleminden önce aldığım değerler. Turbo Boost kapalı, dikkatinizi çekerim.

379482

Delid işlemi ve soğutucuları taktıktan sonra GTA 5... Turbo Boost ile 5 derece daha fazla, görseli bulamadım maalesef.

379485

Boşta aldığım ortalama değerler.

379483

Uningine Valley Benchmark testinden sonra. Tabii fazla yük bindirmedi, bu yüzden değerler az. Prime95 ile sıcaklık sabit 70 derecede kalıyor. Bunun sebebi de çekirdeklerin %100 kullanılmasından kaynaklanıyor tabii ki.

Şimdi bazılarınız değerlere yüksek diyebilir belki, fakat ben işlemci ve kasa fanlarını en düşük devirde çalıştırdığımı ayrıyeten belirtmek isterim.

PWM alma sebebim de tamamen bundan kaynaklı. En kral oyunu oynasanız da kasadan zerre kadar ses duyulmuyor.

379487

BIOS ayarlarını yapınca efsane oldu. Boşta en fazla 450-500, yükte ise maksimum 800 RPM'de çalışıyor. Tabii sıcaklığa göre PWM devrini yükseltebilir.

Uzun lafın kısası yaptığım Delid işlemi ve soğutucu takviyeleri güzel bir yatırım oldu. Bu zamana kadar çektiğim ses ve sıcaklık sorunları boşaymış. Neden stok soğutucuda direttim ben de bilmiyorum. Eski kafaya sahibim belki de, kim bilir...

Benim için güzel bir macera oldu.

Not: Delid işlemi gereken malzemelere sahip olduktan sonra gayet basit bir işlem. Benim herhangi bir tecrübem yoktu yaparken. Gözünüz korkmasın yani :)

Herkese iyi sosyaller.

Son düzenleme:
Uzun zamandır kasa bakıyorum ben de sonunda buldum ama fiyatından dolayı kararsızım, bir kasaya bu kadar para verilip verilmeyeceği konusunda :)
Delid işlemini yapan kişiler var, kaliteli ekipmanlar ile. İşlemci onlara da gönderilebilir.
Overclock yaptınız mı ? Kaç derece düşüş oluyor acaba delidden sonra.

Captcha Verification

Overclock yaptınız mı ? Kaç derece düşüş oluyor acaba delidden sonra.

Overclock yapmadım, turbo boost ayarı ile kullanıyorum. Eskiden 4GHz'de 85-90 dereceye kadar çıkıyordu, şimdi ise oyunlarda 62-65 derece civarı. O da düşük RPM'de ve tek soğutucu ile çalıştırdığım için.

Noctua NH-D15S ile toplamda 3 soğutucu kullanabiliyorsunuz.

Kasaya gelecek olursak; Gerçekten şahane bir şey. İçine gir otur o derece :D

Yanlış mı gördüm? Yoksa delidsiz hali ile delidli hali arasında boşta 30 derece mi var?

Bunun sebebi sadece Delid yaptığımdan dolayı kaynaklanmıyor elbet. Tank gibi soğutucu taktım artık o kadar da olsun.

Güzel bir deneyim olmuş fakat özellikle başta buzdolabından hallice 2000 ₺'lik Tower 900 kasaya olmak üzere harcadığın diğer masraflar yerine elindeki anakart, işlemci ve RAM'i satıp yerlerine 2700X işlemci, X470 anakart ve DDR4 RAM alsan mantıklı bir harcama dolayısıyla da sistemin daha uzun vadeli olurdu.

Yakın zamanda DDR5 bellekler piyasaya çıkacağı için donanımlar da buna göre şekillenmeye başlayacak. Bu yüzden mevcut sistemde herhangi bir değişikliğe gitmek istemedim.

Bu dediklerinizi almış olsaydım bile adam akıllı bir soğutma sistemine ihtiyacım vardı.

Kasaya gelecek olursak; Eski kasa ile kıyasladığım zaman boyut olarak aralarında aşırı bir fark yok. Ama özelleştirebilme ve genel olarak sınırları zorlayan muazzam bir kasa. Alışıldık kasalardan sıkıldığım için bu kasaya yöneldim ve bayağı memnun kaldım.

O kasayı kapalı devre sıvı soğutucuyla bile kullanan çok nadirken kule tipi soğutucuyla kullanan dünyadaki 5 kişiden birisindir eminim. Neyse ki soğutucuyu değiştirmişsin stok soğutucuyla olsaydı dünyada tek olurdun herhalde 🤣

2700X beraberinde gelen soğutucu Intel'in dandik stok soğutucusundan çok daha iyi performanslı ayrıca görüntü olarakta oldukça şıktır. DDR5 mimariyi beklemene ise aynı düşüncede olduğumdan hak veriyorum 😉

Evet, soğutucu konusunda haklı olabilme ihtimaliniz yüksek :D

i7 4790K'de stok soğutucu dışında ısı dağıtıcısı ile çekirdek arasında kullanılan macun da dandik. Bunun da bayağı etkisi oluyor ısıya. İntel bu konuda AMD'den ders alabilir.

@reptile Evet güzel kasa mini buzdolabı gibi duruyor :) Ben 500-600 TL bandında hem şık görünen hem de hava akışı iyi, ferah bir kasa bulamadım. İstediğim tarza olduğunu düşündüğüm kasalar 1200 TL'den başlıyor, kasaya da o kadar para vermek istemiyorum. Eski kasamı modlamayı düşünüyorum, artık yeni sistem topladığımda modlarım.

Geri
Yukarı